Danas sastanak

Tete u riječkim vrtićima imaju po 1.500 kuna nižu plaću nego one u susjednim općinama. Danas odluka o štrajku

Ingrid Šestan Kučić

Foto Vedran Karuza / Nel Pavletić PIXSELL

Foto Vedran Karuza / Nel Pavletić PIXSELL

Grad traži strpljenje od 6 mjeseci kako bi se kroz proračun mogao osigurati dio traženih sredstava



RIJEKA – Predsjedništvo Sindikata obrazovanja, medija i kulture (SOMK) danas će se sastati u Rijeci s ciljem dogovora dinamike daljnjih koraka u realizaciji prvog štrajka u hrvatskom sustavu predškolskog obrazovanja koji su najavili riječki odgojitelji zaposleni u gradskim ustanovama predškolskog odgoja.


Puka formalnost


Današnji sastanak, kaže potpredsjednica Sindikata Ingrid Čavić, tek je puka formalnost pripreme krajnje industrijske akcije na koju je zaposlenike dječjih vrtića Rijeka, More i Sušak nagnala činjenica da imaju plaće manje od one zakonom zajamčene.


Iako je postupak mirenja Sindikata i Grada Rijeke proveden, neuspješno je okončan, a do spora je došlo zbog izmjena kolektivnoga ugovora i traženja Sindikata da se osnovica plaće odgojiteljima poveća s 5.211 na 6.044 kune, te povećaju koeficijenti za šest posto za zaposlene u gradskim vrtićima. Riječ je o zakonom propisanoj osnovici koja je odgojiteljima riječkih vrtića uskraćena čime su, tvrdi Čavić, svrstani u kategoriju najlošije plaćenih odgojitelja u Hrvatskoj, a plaće 650 riječkih odgojitelja od onih zakonom propisanih zaostaju za 16 posto. Zakon o predškolskom odgoju propisuje da lokalna uprava i samouprava određuje plaće, ali plaće ne smiju biti niže od onih u osnovnom školstvu, što je slučaj u riječkim vrtićima.




Iako je Grad ponudio povećanje plaće za 7 posto, Sindikat je to odbio iz razloga što bi to povećanje nastupilo tek 1. srpnja. Grad je pak odbio sindikalni protuprijedlog da se plaća s prvim danom ove godine uveća za 3,5 posto, a s prvim danom srpnja za još 4 posto i da se pregovori nastave. Grad je u više navrata naglašavao da je u fokusu ovog mandata upravo područje odgoja i obrazovanja, a uz ulaganja u objekte, tu je podizanje plaća i ostalih materijalnih prava odgojitelja. Međutim, da bi to realizirali traže još malo vremena, a u ovom slučaju traže strpljenje od 6 mjeseci kako bi se kroz proračun mogao osigurati dio traženih sredstava.


Nezavidna situacija


Međutim, Čavić kaže da nezavidna situacija odgojitelja nije nastala preko noći te da zaposlenici riječkog predškolskog sustava već tri godine upozoravaju na potplaćenost. Zbog svega toga idući će se tjedan u sve tri predškolske ustanove provesti referendum na kojem će se zaposlenici izjasniti jesu li spremni krenuti u krajnju industrijsku akciju kako bi ostvarili svoja prava.- Danas će biti poznata dinamika svih radnji koje prije pokretanja štrajka moramo poduzeti. Mi ne tražimo kruha preko pogače, nego minimum koji svi oko nas imaju. Ljude je do sada na radnim mjestima koja su potplaćena zadržavala nada da će se nešto promijeniti. To su visokoobrazovani ljudi i ako se nešto ne poduzme, počet će odlaziti, kaže Čavić.


Radi bolje plaće ne moraju daleko, jer odgojitelji riječkih predškolskih ustanova imaju 1.500 kuna nižu plaću od njihovih kolega u vrtićima okolnih gradova i općina. Ne zaostaju samo plaće odgojitelja, jer Čavić kaže da u kategoriju potplaćenih ulaze i drugi zaposlenici pa daje primjer pomoćnog kuhara koji u riječkim vrtićima u bruto iznosu umjesto 4.600 kuna, ima plaću 4.200 kuna.