Pomoć zatražilo 75 studenata

Sveučilište u Rijeci osniva Fond za potporu nakon potresa, pomoć zatražilo 75 studenata s Banije

Ingrid Šestan Kučić

foto S. DRECHSLER

foto S. DRECHSLER

Opći je konsenzus da su nam naši studenti iz potresom pogođenih područja prioritet u ovim okolnostima, te da ne smiju osjetiti da su sami i bez podrške svoga Sveučilišta i svojih kolega, kaže rektorica



RIJEKA – Suočeni s razornim potresom koji je zahvatio područje Petrinje, Siska i Gline, Sveučilište u Rijeci zajedno sa Studentskim zborom Sveučilišta u Rijeci, pokrenulo je niz aktivnosti pružanja pomoći unesrećenima tako da se kroz Volontersku mrežu prikuplja materijalna pomoć i u koordinaciji s Ravnateljstvom civilne zaštite najnužnije potrepštine šalje na ugrožena područja, a namjera je i u suradnji sa Studentskim zborom Sveučilišta u Rijeci formirati Fond za potporu studentima iz potresom zahvaćenih područja. U tom cilju, kaže rektorica prof. dr. Snježana Prijić Samaržija, Sveučilište u Rijeci zajedno sa Studenskim zborom sustavno prikuplja podatke o potrebama studenata s pogođenih područja.


Prijave do petka


– Pozvali smo ih putem mrežnih stranica i društvenih mreža da ispune obrasce u kojima će navesti koja im je vrsta pomoći najpotrebnija, kako bismo mogli planirati ciljane i dugoročnije mjere pomoći. Također, sve sastavnice neposredno kontaktiraju svoje studente kako bi odmah reagirali i pružili im nužnu pomoć. Putem obrasca za pomoć što smo ga objavili, do danas nam se je javilo 75 studenata, s nekima smo i telefonskom kontaktu, ali prijave traju do petka 15. siječnja. Studenti su zatražili razne oblike pomoći, ali najveći broj traži pomoć vezanu uz smještaj u Rijeci u smislu pokrivanja ili subvencioniranja troškova te pokrivanje troškova školarina. Dio studenata je iskazao potrebu za računalima, a dio potrebu za obućom, odjećom i higijenskim potrepštinama koje ćemo im odmah ciljano uputiti iz prikupljenih donacija. S obzirom na iskazane potrebe, cilj nam je na razini Sveučilišta formirati Fond za pomoć studentima iz potresom pogođenih područja kao mehanizam organizirane i sustavne ciljane pomoći. Iznos Fonda i konkretne namjene bit će formulirane i predložene na odlučivanje članovima Senata do kraja mjeseca. Očekuje se da ćemo na istoj sjednici donijeti i odluku o modelu oslobađanja školarina, ali i posebnog programa fleksibilizacije redovitih studentskih obveza za ove naše studente. Dakako da odmah reagiramo u hitnim slučajevima pa je nekim studentima već osiguran smještaj u Studenskom domu Ivana Gorana Kovačića, a sastavnice direktno šalju studentima informatičku opremu, ističe rektorica.


Svima poslane upute


Ujedno dodaje i da je veliki broj studenata iskazao potrebu za psihološkom pomoći te je Sveučilište i u tom dijelu odmah reagiralo.
– Kolege iz Psihološkog savjetovališta sastavili su upute koje su poslane studentima, ali koje su i objavljene na našim mrežnim stranicama. Također, studenima su dostavljeni i brojevi telefona, kontakti društvenih mreža i drugih komunikacijskih kanala na koje se mogu obratiti. Voditeljica Sveučilišnog savjetovališnog centra prof. dr. Ivanka Živčić Bećirević s kolegicama je reagirala promptno, pomoć se već pruža, a razmatramo i mogućnosti unaprjeđenja jer očekujemo da će potreba za ovom vrstom potpore potrajati. Opći je konsenzus na Sveučilištu da su nam naši studenti iz potresom pogođenih područja prioritet u ovim okolnostima, te da ne smiju osjetiti da su sami i bez podrške svoga Sveučilišta i svojih kolega, zaključuje prof. dr. Prijić Samaržija.