Dan otvorenih vrata

Sveučilišni savjetovališni centar tijekom 25 godina savjetovao više od 4.500 studenata

Ingrid Šestan Kučić

Foto: V. KARUZA

Foto: V. KARUZA



RIJEKA – Danom otvorenih vrata Sveučilišni savjetovališni centar (SSC) je obilježio 25 godina postojanja, a tom prilikom posjetitelji su mogli upoznati SSC tim i saznati više o dosadašnjem radu te sastavnice Sveučilišta u Rijeci koja je osnovana s ciljem pružanja različitih oblika stručne podrške i pomoći studentima i djelatnicima sveučilišta.


U okviru Centra djeluju Psihološko savjetovalište, Ured za studente s invaliditetom i Ured za karijere, a u posljednjih 25 godina u Centru je savjetovano više od 4.500 studenata, provedeno je tristotinjak edukativnih sadržaja za više od pet tisuća korisnika te je bio uključen u 60 lokalnih, nacionalnih i međunarodnih projekata.





Navodeći kako Centar trenutno broji pet zaposlenica, stručnjakinja u području savjetovanja, Sandra Nuždić iz Ureda za studente s invaliditetom kaže da su razlozi dolaska studenata u savjetovalište različiti.


– Studenti s invaliditetom najčešće se obraćaju za podršku kad su im potrebne prilagodbe nastavnog procesa ili provjere znanja. Osim u akademskom okruženju, studentima s invaliditetom često je potrebna pomoć druge osobe u obavljanju svakodnevnih aktivnosti, specijaliziran namještaj, prijevoz ili oprema. Osim toga, u Uredu su mogu informirati i o pravima i mogućnostima koje imaju u kontekstu visokog obrazovanja, istaknula je Nuždić.


U Psihološko savjetovalište studenti najčešće dolaze zbog neuspjeha na studiju, nedostatka motivacije, problema s učenjem i polaganjem ispita, organizacijom vremena, ali i zbog problema osobne prirode.


Riječ je o raznim anksioznim i depresivnim stanjima, ali i o obiteljskim i sličnim problemima. Međutim, dolaze i oni studenti koji žele raditi na sebi, na životnim vještinama i drugim aspektima.



Studentima se nudi individualno i grupno savjetovanje poput grupe za pomoć u učenju i polaganje ispita, grupe za prevladavanje straha od javnog nastupa i socijalne anksioznosti. Ured za karijere pomaže pak kod profesionalne orijentacije i uključivanja u svijet rada, a dobrodošli su i maturanti koji razmišljaju o upisu na neki studij, ali i studenti koji traže posao.


Sveučilišni savjetovališni centar prije dva i pol desetljeća započeo je s radom kao Psihološko savjetovalište pri riječkom Pedagoškom fakultetu i to zahvaljujući prof. dr. Petru Bezinoviću, a od 2010. godine pod vodstvom prof. dr. Ivanke Živčić Bećirević postao je važna ustrojbena jedinica Sveučilišta u Rijeci.


Nešto kasnije otvoreni su Ured za studente s invaliditetom i Ured za karijere kojima od početka koordiniraju prof. dr. Tamara Martinac Dorčić i prof. dr. Zoran Sušanj, dok funkciju koordinatorice Psihološkog savjetovališta danas obnaša prof. dr. Sanja Smojver Ažić.