Slavlje i procesija

Svečano proslavljena 730. obljetnica Svetišta Majke Božje Trsatske

Mirjana Grce

Foto Marko Gracin

Foto Marko Gracin

Središnje misno slavlje i procesiju sa slikom Gospe Trsatske u Marijinom perivoju predvodio je mons. dr. Ivan Devčić, riječki nadbiskup u koncelebraciji s mons. Matom Uzinićem, riječkim nadbiskupom koadjutorom



U Svetištu Majke Božje Trsatske svečano je proslavljen blagdan Gospe Trsatske i 730. obljetnica svetišta čija je povijest utemeljena na predaji o prijenosu Nazaretske kućice Svete obitelji na trsatski brijeg 10. svibnja 1291. godine.


Središnje misno slavlje i procesiju sa slikom Gospe Trsatske u Marijinom perivoju predvodio je mons. dr. Ivan Devčić, riječki nadbiskup u koncelebraciji s mons. Matom Uzinićem, riječkim nadbiskupom koadjutorom, više riječkih svećenika i trsatskim franjevcima u ime kojih je dobrodošlicu hodočasnicima uputio gvardijan fra Krunoslav Kocijan.


Foto galerija: Procesija na blagdan Gospe Trsatske Foto: Marko Gracin


Kako je objasnio nadbiskup Devčić u Franjevačkom misalu Hrvatske Provincije sv. Ćirila i Metoda iz 1980. godine, koji je dodatak Rimskom misalu, puni naslov  blagdana glasi: “Blagdan Blažene Djevice Marije, Majke Milosti, od Časne nazaretske kućice”.




U propovijedi je mons. Devčić naglašavao da je Trsatsko svetište ne samo marijansko nego i obiteljsko, da treba biti i ostati obiteljsko svetište, mjesto trajne brige za obitelji te duhovne i stručne pomoći obiteljima.



– Isus, Marija i Josip, stanovnici Nazaretske kuće, susretali se s mnogim životnim poteškoćama i problemima, ali su ih rješavali pouzdanjem u Boga i međusobnim razumijevanjem i pomaganjem, sačuvavši tako netaknutom međusobnu ljubav i vjernost Bogu.


U tom smislu Nazaretska kuća, s kojom je prema predaji povezano Trsatsko svetište, potiče i nas da se ugledamo u obitelj Isusa, Marije i Josipa i da od nje učimo kako možemo biti vjerni Bogu i jedni drugima, poručio je, među ostalim, nadbiskup Devčić.


Pozvao je na molitvu za obitelji u našem narodu i obitelji širom svijeta, posebno obitelji koje su žrtve nasilja i progonstva, koje trpe neimaštinu ili su, kao trenutno u Indiji, teško pogođene pandemijom korone i drugim teškim bolestima – da primjer Svete obitelji bude “poticaj da činimo sve što možemo da bismo, kao Crkva i društvo, bili istinska podrška svakoj obitelji, a posebno onima koje su u bilo kakvoj krizi ili potrebi”.