CroMSIC

Studenti medicine na Kampusu na Trsatu natječu se u kliničkim vještinama

Jakov Kršovnik

Foto Sergej Drechsler

Foto Sergej Drechsler

Na Kampusu je počeo dvodnevni tradicionalni projekt koji organizira udruga studenata medicine CroMSIC



Natjecanje u kliničkim vještinama studenata Medicinskog fakulteta u Rijeci održava se ovog vikenda na Kampusu, točnije, na Odjelu za biotehnologiju riječkog Sveučilišta. Projekt se odvija po treći put, nakon prošlogodišnje pauze uzrokovane poznatom situacijom, a organizator je udruga studenata medicine CroMSIC.


Sudjeluje šest timova studenata s po četiri natjecatelja u timu, četvrte, pete i šeste godine studija. Andrijana Lukić, predsjednica organizacijskog odbora rekla nam je da su, kao riječka podružnica udruge, započeli s projektom koji se zatim proširio i u drugim gradovima.


– Natjecanje se odvija u tri dijela. U petak su predavanja na kojima će se govoriti o hitnim stanjima u radiologiji i pedijatriji, lijekovima koji se koriste u hitnoćama te najčešćim pogreškama u kliničkoj praksi.




Subota je dan za radionice – kirurškog šivanja, interpretacije EKG-a, tečaj neposrednog održavanja života i Seldingerova tehnika punkcije, koja se koristi u radiologiji.


U nedjelju su natjecanja, prvo teorijski dio s pitanjima, zatim prikaz slučajeva te evalaucija vještina koje su studenti stjecali tijekom vikenda, kazala nam je Lukić.


Uz nju organizacijski odbor čine Fran Valković, Mia Radošević, Lovro Rukavina, Mario Rumora, Marta Lauda i Karla Posavec. Valković je zahvalio na potpori Medicinskom fakultetu, Studentskom zboru Sveučilišta u Rijeci, Studentskom centru, Gradu Rijeci, Klinici Svjetlost te Hrvatskoj liječničkoj komori.


Rekao je da su se odlučili organizirati natjecanje za studente viših godina medicine kako bi stekli znanja i vještine koje možda rjeđe steknu na vježbama u kliničkoj praksi, a koja će im vrlo dobro doći u budućem radu.


Mia Radošević istaknula je da su jedini uspjeli organizirati natjecanje uživo, dok se u drugim gradovima provodi online verzija. Prvo predavanje trebao je održati dekan Medicinskog fakulteta prof. dr. sc. Goran Hauser, no bio je spriječen doći uživo pa je u pomoć pozvana tehnologija i videopoziv.