Novi cjenik

Stiže “čestitka” iz Čistoće: Odvoz otpada enormno poskupljuje, a najgore tek slijedi

Marinko Glavan

Foto Arhiva/NL

Foto Arhiva/NL

Četveročlano kućanstvo na području grada Rijeke, umjesto dosadašnjih 82,40 kuna (bez PDV-a), mjesečnu uslugu odvoza otpada plaćati 101,72 kune, s uključenim PDV-om gotovo 126 kuna



Cijena usluge odvoza otpada na području Grada Rijeke i okolnih jedinica lokalne samouprave gdje taj posao obavlja KD Čistoća bit će veća za prosječnih 25 posto, potvrđeno je nakon našeg upita iz Čistoće. Čistoća je već izradila nove cjenike i uputila ih u proceduru donošenja, odnosno na suglasnost gradonačenicima i načelnicima devet gradova i općina na čijem području obavlja uslugu odvoza otpada.


Prema novom će cjeniku prosječno četveročlano kućanstvo na području grada Rijeke, umjesto dosadašnjih 82,40 kuna (bez PDV-a), mjesečnu uslugu odvoza otpada plaćati 101,72 kune, s uključenim PDV-om gotovo 126 kuna. Iz uprave KD-a Čistoća objašnjavaju kako je navedeno poskupljenje isključivo posljedica značajnog povećanja cijene zbrinjavanja otpada u Centru za gospodarenje otpadom Marišćina kojim upravlja tvrtka Ekoplus, na snazi od 1. listopada ove godine.


Ekoplus je, podsjećamo, raskinuo ugovore s komunalnim društvima na području Primorsko-goranske županije koja su, do konca rujna, zbrinjavanje komunalnog otpada na Marišćini plaćala po cijeni od 470 kuna po toni te im dostavio novi cjenik prema kojemu je zbrinjavanje miješanog komunalnog otpada u Centru trebalo biti povećano za čak 151 posto, na 1.180 kuna po toni.




Cjenikom Ekoplusa još je drastičnije trebala biti povećana cijena zbrinjavanja glomaznog otpada, s 232 kune na čak 1.990 kuna po toni, što je poskupljenje od nevjerojatnih 750 posto.


Drastično poskupljenje


Direktor Ekoplusa Miodrag Šarac još prije mjesec dana takvo je drastično poskupljenje pravdao visokim troškovima zbrinjavanja i obrade otpada, kao i goriva proizvedenog iz otpada (SRF). Prema Šarčevim riječima, CGO Marišćina je izložen visokim troškovima među ostalim i zbog male stope primarnog odvajanja korisnog otpada u gradovima i općinama, odnosno zbog prevelikih količina otpada koje stižu u Centar, u odnosu na one predviđene projektom i stvarne kapacitete centra pa je u ovoj godini Ekoplus morao, među ostalim, ugovoriti zbrinjavanje viška otpada s tvrtkom Cezar.


Osim toga, Šarac je naveo kako je projektom predviđen trošak zbrinjavanja SRF-a bio nula kuna, dok je trenutna tržišna cijena zbrinjavanja te vrste goriva između 140 i 160 eura po toni.
Nakon što su takvo povećanje cijena oštro osudili predstavnici komunalnih društava, a posebno Grad Rijeka, komunalci i Ekoplus pronašli su ipak kompromisno rješenje, kojim je na predviđene cijene Ekoplus komunalcima odobrio popust u trajanju od deset mjeseci, odnosno do konca srpnja iduće godine.


– Novim cjenikom s uključenim popustom se od 1. listopada cijena obrade i zbrinjavanja komunalnog otpada uvećava na 540,00 kn/t, a cijena obrade i zbrinjavanja glomaznog otpada se uvećava na 1.990,00 kn/t. Također, u predstojećem razdoblju od 10 mjeseci, do srpnja 2021. godine, Ekoplus se obvezao napraviti i prezentirati novi izračun cijene utemeljen na stvarnim i racionalnim troškovima poslovanja, posebno vezano za primjedbe na elemente u strukturi cijene na kojima i dalje inzistiraju Grad Rijeka i KD Čistoća d.o.o., objašnjavaju razloge poskupljenja iz Čistoće, navodeći kako ovo komunalno društvo Ekoplusu godišnje preda oko deset tisuća tona glomaznog otpada i 54 tisuće tona komunalnog otpada.


Moratorij do srpnja


– Novim cjenikom Ekoplusa će se ukupni trošak zbrinjavanja otpada u Ekoplusu u sklopu javne usluge povećati za više od 21 milijun kuna godišnje, odnosno uvećat će se sa 27 milijuna, na više od 48 milijuna kuna godišnje.


Udio troška zbrinjavanja otpada u Ekoplusu u ukupnim troškovima javne usluge raste, s 26 posto, na 39 posto, odnosno, od svakih stotinu kuna naplaćenog troška javne usluge skoro četrdeset kuna se odnosi na trošak Ekoplusa.


Zbog novih 21 milijun kuna troškova zbrinjavanja komunalnog otpada, nastalih povećanjem cijena Ekoplusa, Čistoća je izradila nove cjenike javne usluge prikupljanja komunalnog otpada i uputila ih u proceduru donošenja, odnosno zatražila suglasnost načelnika i gradonačelnika jedinica lokalne samouprave u kojima tvrtka obavlja javnu uslugu.


Dosadašnje jedinične cijene su uvećane isključivo za pokriće dodatnih troškova zbrinjavanja komunalnog otpada u Ekoplusu. Prosječni iznosi računa uvećat će se za 25 posto, ovisno o jedinici lokalne samouprave i kategoriji korisnika, ističu iz Čistoće.


Novo poskupljenje, nakon što je odvoz otpada prije gotovo tri godine već bio poskupio za 100 posto, novi je udar na budžete građana, no najgore je što će i ovakve cijene, po svemu sudeći, vrijediti samo do srpnja iduće godine, kada će Ekoplus ukinuti popust na zbrinjavanje otpada na Marišćini, što bi moglo rezultirati povećam cijena za krajnje korisnike od novih trideset do četrdeset posto.


Problem zbrinjavanja glomaznog otpada


Poseban je problem zbrinjavanje krupnog otpada, dodaju, s obzirom da je Čistoća, u sklopu javne usluge, omogućila svim svojim korisnicima na cijelom području djelovanja besplatan odvoz glomaznog otpada u količini do dva kubična metra godišnje na kućnom pragu, uz odlaganje u baje od 5 metara kubičnih u Rijeci, po mjesnim odborima te je korisnicima omogućeno i odlaganje glomaznog otpada u reciklažnim dvorištima.


– Sav tako prikupljeni glomazni otpad potom se mora prevesti do reciklažnih dvorišta, dodatno obraditi i usitniti te kao takav prevesti do Marišćine, gdje se tvrtki Ekoplus zbrinjavanje glomaznog otpada treba platiti 1990,00 kuna po toni, poručuju iz uprave Čistoće, napominjući kako će, zbog drastičnog povećanja cijene zbrinjavanja glomaznog otpada, na područjima jedinica lokalne samouprave koje imaju reciklažna dvorišta, cijena mjesečnog računa svim korisnicima biti dodatno uvećana.