Nedostatak parkirališta

Stepenice razdora u Čandekovoj. Stanari već treći put pokušavaju zaustaviti komunalni projekt

Bruna Matičić

Foto Vedran Karuza

Foto Vedran Karuza

Stanari nebodera u Čandekovoj 23a i 23b protive se izgradnji stepenica koje bi povezale glavnu cestu i dvoetažno parkiralište pored nebodera



RIJEKA – Vječiti nedostatak parkirališta tema je koja mnoge Riječanke i Riječane zaokuplja, pa i iscrpljuje i uznemirava, gotovo u situacijama svakodnevne borbe za pronalazak praznog parkirnog mjesta. Građani se stoga, kada primijete da određene promjene, postupci ili zahvati potencijalno mogu utjecati na parkirališnu stabilnost u njihovoj okolici, glasno protive i bore svim snagama za održavanje trenutnog stanja.


S takvim primjerom nedavno su nam se obratili stanari jednog od najvećih nebodera u Rijeci, onog u Ulici Franje Čandeka 23b, koji su nam opisali da se svakoga dana suočavaju s nedostatkom parkirališnog prostora, a pritom već treći put pokušavaju zaustaviti izgradnju stubišta kojim bi se obližnje parkiralište povezalo s glavnom cestom te ga time učinilo pristupačnijim i ostalim građanima koji tamo ne stanuju.


Javni prostor


Parkiralište na dvije etaže trenutno koriste stanari nebodera u Ulici Franje Čandeka 23a i 23b, ali i okolnih zgrada, te je situacija s nedovoljnim brojem parkirnih mjesta trenutno neodrživa, a dodatno je pogoršavaju građani koji ostavljaju svoja neregistrirana vozila ili oni koji tamo preko noći parkiraju teretna vozila, a preko dana osobne automobile.


Foto Vedran Karuza




– Stanje na parkiralištu je alarmantno. Svaki neboder ima po 160 stanova i desetak poslovnih prostora, a uzmemo li u obzir samo jedan automobil po stanu, možemo zaključiti da već sada nema dovoljno parkirnih mjesta. Stanari poslije 20 sati teško nalaze parkirno mjesto, a izgradnjom stubišta dodatno će se pogoršati situacija jer će se olakšati prilaz parkiralištu i povećati broj korisnika, kažu stanari nebodera, ističući kako su svjesni činjenice da se radi o javnom prostoru, ali smatraju da se za realizaciju ovakvih projekata treba ispitati i želja građana s obzirom na to da je izgradnju inicirao Mjesni odbor Mlaka.


Naime, prijedlog za izgradnju stepenica dalo je Vijeće MO Mlaka 2011. godine te je projekt uvrstilo u komunalne prioritete za 2012. godinu s namjerom poboljšanja sigurnosne pješačke komunikacije. Međutim, nakon pokretanja peticije i izraženog nezadovoljstva stanara, projekt izgradnje stubišta zaustavljen je u dva navrata, 2011. i 2014. godine, a sada je ponovo pokrenut.


Građevinska dozvola
– Sve je to stajalo u nečijoj ladici do sada, kada postaje hitno izgraditi te stube, ponovo ne pitajući mišljenje građana. To nije niti onda, a još manje sada kapitalni projekt kojim će se poboljšati kvaliteta življenja u kvartu, istaknuli su stanari poručivši da ni ovog puta ne misle odustati jer u navedena dva nebodera živi preko 20 posto stanovnika kvarta čiji glas i mišljenje u tom smislu moraju imati značaj kada se radi o projektu koji će im životnu svakodnevicu promijeniti na gore.


Unatoč protivljenju stanara, radovi na izgradnji stubišta već su u pripremnoj fazi, kazali su nam iz Odjela gradske uprave za komunalni sustav, objašnjavajući da je prethodno izrađen projekt te je dobivena građevinska dozvola, a prijavljen je i početak građenja i povjeren izvođaču.


– Pripremne radnje za izvedbu stubišta započele su prema usvojenom prioritetu MO Mlaka, odnosno putem malih komunalnih akcija za koje svaki mjesni odbor u tekućoj kalendarskoj godini dobiva određena sredstva iz proračuna Grada Rijeke s ciljem rješavanja užih lokalnih problema i poboljšanja života građana. Izrađen je idejni projekt i dobivena lokacijska dozvola, kao i glavni projekt te građevinska dozvola koju je izdao Upravni odjel za provedbu dokumenata prostornog uređenja i građenje. Za sve navedeno MO Mlaka utrošio je 45 tisuća kuna, kazali su iz gradskog Odjela za komunalni sustav.


Također, navode da je MO Mlaka tijekom 2020. godine tražio informacije o realizaciji radova, budući da se Odjel za komunalni sustav obvezao sredstvima redovnog održavanja komunalne infrastrukture izvršiti navedene radove. U međuvremenu, pandemija koronavirusa prolongirala je radove do kraja 2022. godine, odnosno do usvajanja Programa održavanja komunalne infrastrukture za 2023. godinu, a izgradnja navedenog stubišta, čini se, uskoro će i započeti.


– U tom je smislu TD Rijeka plus d.o.o. u travnju 2023. godine prijavio početak građenja Odjelu za urbanizam, prostorno uređenje i graditeljstvo te su obaviještena i sva relevantna tijela, a izvođenje radova povjereno je ugovornom izvođaču, istaknuli su iz gradske uprave koju smo upitali i postoji li mogućnost uvažavanja želje stanara da se umjesto ulaganja u izgradnju stubišta, sredstva usmjere na proširenje parkirališta i povećanje broja parkirnih mjesta.


– Treba svakako reći kako je u vrijeme gradnje nebodera u Čandekovoj ulici stupanj motorizacije bio znatno manji nego što je to danas te zasigurno nema mjesta za sva vozila koja tamo gravitiraju. Međutim, bilo kakve nove intervencije stvaranja ili proširenje parkirnih površina onemogućava konfiguracija terena, odgovorili su.


Sastanak bez zaključka


Želeći da se uvaži njihovo mišljenje te zaustavi izgradnja stubišta, po mogućnosti zauvijek, stanari su se obratili Rijeka plusu koji provodi projekt te Vijeću MO Mlaka koje je davnih dana uvrstilo projekt u svoje komunalne prioritete. U svrhu zajedničkog dogovora s gradskom tvrtkom i Vijećem MO Mlaka, čija je zadaća djelovati u interesu stanovništva koje ga je izabralo, stanari su zatražili da se održi zbor građana na kojem bi dobili priliku iznijeti mišljenje i prijedloge. Na kraju, održan je zajednički sastanak na temu »Realizacija komunalnog prioriteta – Izvedba stubišta od Ulice Franje Čandeka do parkirališta zapadno od kućnog broja 23b« na kojem su prisustvovali predstavnici zgrada Franje Čandeka 23a i 23b, Ivica Bobanović i Helena Smolica, donijevši peticiju s prikupljenih 180 potpisa, zatim članovi Vijeća MO Mlaka na čelu s predsjednicom Darijanom Nadarević i Miroslav Badrić iz TD-a Rijeka plus. Sastanak je završen bez konkretnog zaključka, a stanari su upućeni da se, u nadi za pronalaženjem rješenja, za pomoć izravno obrate Gradu Rijeci i predstavnicima gradske vlasti.