OŽIVLJENA PROŠLOST

Spomenik ribarima. Bakarska priča o tunolovstvu zaživjela kod crkve sv. Margarete

Sanja Gašpert

Snažna ribarska i pomorska komponenta kroz povijest bakarskog kraja razlog je uspostave Interpretacijskog centra kojim se želi integrirati nematerijalnu baštinu u budući razvoj



Bakar je kroz povijest oduvijek bio poznat kao pomorsko, trgovačko i ribolovno središte Hrvatskog primorja. Jedna od važnijih grana privrede zasigurno je bio i tunolov. Najvažnija i kroz niz stoljeća najunosnija jadranska skupina stajaćih tunera nalazila se baš u Bakarskom zaljevu, gdje ih je ukupno bilo deset od čega četiri na bakarskoj strani, odnosno u samom Bakru.


Tunera »Pod steni«, pred crkvom sv. Margarete, kod Mandraća te na Grohotini bile su od iznimne važnosti za gospodarstvo, ali i društveni život Bakrana. Tijekom godina ove su tunere uklonjene, a uspomene na njih, kao i način ribolova ostao je samo na starim fotografijama. Izraz tunera često se koristi kao sinonim izrazu straža, no straža je bila samo dio tunere, većeg dijela obale koji je sadržavao ribarsku kućicu, stražu, mreže, sjenicu, portić za vez barke i slično, to jest sve što je za takvu vrstu ribolova bilo potrebno. Upravo je stražar, koji je s visoka pratio morsku površinu kako bi zapazio srebrni odsjaj jata tuna, povikivao poznate riječi – tira, tira, kako bi drugim ribarima, mještanima i svima prisutnima naredio da pravovremeno krenu povlačiti goleme mreže prepune tuna, koje su natopljene vodom znale težiti čitavu tonu. Kako bi se sačuvala uspomena na tradiciju tunolova, krajem rujna postavljena je replika tunere/straže na povijesnom mjestu kod crkve sv. Margarete, na Žalu ribara, točnije ispred sadašnjih prostorija SPD-a Luben i DVD-a Bakar. Grad Bakar je uz odobrenje Uprave za zaštitu kulturne baštine, Konzervatorskog odjela u Rijeci, Ministarstva kulture i medija, vlastitim sredstvima postavio repliku 17 metara visoke tunere/straže na jednom od povijesnih mjesta. Izvođač radova bio je BSK COMMERCE d. o. o., a ukupna vrijednost projekta je 23.117,78 eura.


Mreže sjećanja


Priča o interpretaciji i očuvanju povijesti ribarstva u Bakru počela je 2021. godine, uređenjem parka Banj u centru naselja Bakar, uz pomoć bespovratnih sredstava Europske unije. Edukativna staza s interaktivnim kockama i informativnim pločama posvećena tunolovu, pod zajedničkim nazivom Mreže sjećanja, nalazi se između dviju nekadašnjih tunera »Pod steni« i kod crkve sv. Margarete, te je postala dijelom turističke ponude Grada Bakra. Šetnjom prema Žalu ribara posjetitelj dolazi do replike tunere/straže, u blizini koje će se uskoro postaviti oznaka s koje će posjetitelji putem mobilnih uređaja pristupiti 3D animaciji koja će biti poveznica između tunere/straže i Interpretacijskog centra »O RIBI« u Turskoj kući, gdje će se nastaviti priča o tradiciji tunolova u gradu Bakru. Projekt Interpretacijskog centra ribarstvene i pomorske baštine »O RIBI« oprema se u sklopu projekta financiranog sredstvima Europske unije dobivenih putem natječaja LAGUR-a »TUNERA« za dodjelu potpore u okviru Mjere B.1.1. Mali muzeji ribarstvene i/ili brodograditeljske baštine iz Lokalne razvojne strategije u ribarstvu 2014. – 2020. u iznosu od 100.165,90 eura.


»Vrša sjećanja«




– Snažna ribarska i pomorska komponenta kroz povijest bakarskog kraja razlog je uspostave Interpretacijskog centra kojim se želi integrirati nematerijalnu baštinu u budući razvoj. Kroz tri dinamične krovne teme, Tradicija tunolova u Bakarskom zaljevu, Ljudi i more, Riba i grad, interpretirat će se spomenuta baština. Inovativni multimedijalni postav uključuje predmete vezane uz tunere i ribolov, alate, makete, instalaciju »Vrše sjećanja« s tri tematska dijela: »Ribarske priče, vjerovanja i žargon«, »Istaknuti ribari« i »Tira tira cijeli grad«. Pomoću inovativnog storytellinga »Vrša sjećanja« upoznaje posjetitelja s ljudima i ribarskim »štorijama« Bakra i Bakarskog zaljeva kroz legendu o nastanku tunera, simbolici zeca ili običaju klanjanja prije ribolova te bakarskim ribaricama i ribarima. Mreža sjećanja u Parku Banj, rekonstrukcija tunere/straže i Interpretacijski centar »O RIBI«, na jednom mjestu objedinit će i čuvati bogato nasljeđe Bakra za buduće naraštaje koje do sada nije bilo dovoljno zaštićeno i promovirano, a posjetiteljima i sve brojnijim turistima ponuditi kompletnu priču o bogatoj bakarskoj tradiciji ribolova s naglaskom na tunolov, a sve s ciljem da se otrgne zaboravu način života koji pripada jednom dalekom vremenu te da se uspomena na njega sačuva za generacije koje dolaze, naglašavaju iz Grada Bakra.