REKORDNI REZULTATI

Sada je i službeno. Kvarner srušio sve turističke rekorde, gostiju je bilo više nego 2022. i 2019.

Sanja Gašpert

Foto Mladen Trinajastić

Foto Mladen Trinajastić

Ostvareno je 3,2 milijuna dolazaka i 18,3 milijuna noćenja, što je za pet posto više dolazaka i jedan posto više noćenja nego 2022.



RIJEKA – Kvarner je u 2023. godini ostvario nove turističke rekorde. U Primorsko-goranskoj županiji je tijekom 2023. godine ostvareno 3,2 milijuna dolazaka i 18,3 milijuna noćenja, što je za pet posto više dolazaka i jedan posto više noćenja nego 2022., te za tri posto više dolazaka od 2019. godine.


– Iznimno sam ponosna i zadovoljna što je Kvarner u 2023. godini ostvario nove turističke rekorde. Pogotovo veseli da je itekako vidljiv naš trud u dovođenju gostiju u pred i posezoni, jer predsezona, odnosno prvih šest mjeseci, bila je za šest posto bolja od 2022. i za četiri posto bolja od 2019. godine. Posezona, odnosno zadnji kvartal godine, također bilježi odlične rezultate, i to za sedam posto više noćenja od 2022. te tri posto više noćenja od 2019. godine. Tijekom prosinca Kvarner je bio druga najposjećenija regija u Hrvatskoj. Ono što je još važno za istaknuti su promjene u strukturi gostiju, budući da imamo sve više gostiju veće platežne moći, a to nam pokazuje i podatak da je gotovo 40 posto svih noćenja u 2023. godini ostvareno u smještaju s 4 i 5 zvjezdica. I ova godina nam je, kao i niz posljednjih, dokaz da uspješno razvijamo cjelogodišnji održivi turizam, da uspijevamo u »rasterećenju« destinacije na način da je regija sve bolje popunjena u pred- i posezoni i da smo zajednički stvorili kvalitetnu ponudu, a sve s ciljem da i lokalno stanovništvo i naši gosti budu zadovoljni, kaže direktorica Turističke zajednice Kvarnera dr. sc. Irena Peršić Živadinov.


Nijemci najbrojniji


Zadovoljstvo još jednom uspješnom turističkom sezonom na Kvarneru izrazio je i primorsko-goranski župan Zlatko Komadina.




– Ova godina je završila rekordnim rezultatima od kada postoji turizma u Primorsko-goranskoj županiji. Ostvaren je najveći broj dolazaka i noćenja u komercijalnom smještaju. Važno je istaknuti da radimo na kvaliteti ponude, a rezultat toga je da je smještaj visoke kvalitete sve bolje popunjen, rekao je župan Komadina, i naglasio da Gorski kotar bilježi sve veće poraste u turističkom prometu, što znači da su se ulaganja u ovu kvarnersku subregiju višestruko isplatila.


Istaknuo je da je posebno vrijedno što je ovaj turistički rast rezultat dolazaka tijekom pred- i posezone, budući da su kapaciteti u glavnoj sezoni uglavnom puni te da ovaj porast prate i povećani financijski rezultati.


Tijekom 2023. godine 87 posto noćenja ostvarili su strani gosti, dok su trinaest posto ostvarili domaći gosti. Među stranim gostima, gosti iz Njemačke su i dalje u vrhu po broju ostvarenih noćenja te su u 2023. godini ostvarili 4,9 milijuna noćenja i više od 665 tisuća dolazaka. To znači da su i u 2023. godini gosti iz Njemačke ostvarili gotovo 30 posto svih noćenja na Kvarneru. Nakon Njemačke, slijede gosti iz Slovenije s ostvarenih 2,7 milijuna noćenja, zatim iz Hrvatske s 2,5 milijuna noćenja, Austrije s 1,9 milijuna noćenja, Mađarske s nešto više od milijun noćenja, Italije s gotovo milijun noćenja, Češke 750 tisuća noćenja te Poljske 650 tisuća noćenja.


Krk najposjećeniji


Najveće poraste ova najvažnija tržišta bilježe upravo u pred- i posezoni. Prema broju gostiju na subregijama i destinacijama, na otoku Krku ostvaren je najveći broj noćenja (6,5 milijuna), odnosno 35 posto svih turističkih noćenja županije. Nakon otoka Krka slijede Cresko-lošinjski otoci (3,4 milijuna noćenja), Crikveničko-vinodolska rivijera (3,1 milijuna noćenja), Opatijska rivijera (2,1 milijuna noćenja), otok Rab (2,1 milijuna noćenja), riječki prsten (1,1 milijun noćenja) i Gorski kotar (140 tisuća noćenja). U odnosu na 2022. godinu, gotovo sve kvarnerske subregije u 2023. godini bilježe veći broj noćenja. Međutim, Gorski kotar i riječki prsten bilježe najveće poraste u broju noćenja – Gorski kotar 25 posto više u odnosu na 2019. i sedam posto više u odnosu na 2022. godinu, a riječki prsten 19 posto više u odnosu na 2019. te jedanaest više u odnosu na 2022. godinu.


U 2023. godini, 43 posto noćenja ostvareno je u obiteljskom smještaju, odnosno gotovo osam milijuna noćenja, što je za dva posto više od 2019. te na razini 2022. godine. Slijede kampovi s četiri milijuna ostvarenih noćenja te hoteli s 3,4 milijuna noćenja. Kada je riječ o broju zvjezdica, odnosno kategoriji, smještajni objekti s 4 i 5 zvjezdica nastavljaju s ostvarivanjem odličnih rezultata: objekti s pet zvjezdica ostvarili su 37 posto više noćenja nego 2019. i tri posto više od 2022. godine. Objekti s 4 zvjezdice ostvarili su četiri posto više noćenja od 2019. i tri posto više od 2022. godine.


Blagdani nadmašili očekivanja


Tijekom Božića i Nove godine turistički promet je za gotovo deset posto nadmašio očekivanja i najave. U ta dva tjedna na području Kvarnera ostvarene su 42 tisuće dolazaka i 142 tisuće noćenja. Šezdeset posto noćenja ostvareno je u hotelima, a najposjećenija subregija bila je opatijska rivijera s 59 tisuća gostiju. Opatija je u prosincu bila druga najposjećenija destinacija u Hrvatskoj, i to odmah iza Zagreba.


Nautika na razini prošle godine


U segmentu nautike u 2023. godini ostvareno je 170 tisuća noćenja, što je na razini 2022. godine. Najveći promet ostvaren je u marini Punat, a zatim slijede marine u Rijeci, Novom Vinodolskom i Opatiji. Nautički charter najviše su tražili gosti iz Njemačke, Austrije, Hrvatske, Švicarske, Češke, Italije i Slovenije.