Kolegij gradonačelnika

Rijeka povećala poklon-bonove za školarce. Filipović: “Porezna reforma će ugroziti socijalni program”

Damir Cupać

Marko Filipović / Foto: M. GRACIN

Marko Filipović / Foto: M. GRACIN



RIJEKA – Privremena pročelnica Upravnog odjel za zdravstvo, socijalnu zaštitu i unapređenje kvalitete života Karla Mušković najavila je da je Grad Rijeka u ovogodišnjem proračuna osigurao 40 posto više sredstava za poklon-bonove za nabavu obrazovnog materijala i pribora za učenike osnovne škole za školsku godinu 2023./2024.


Planirana sredstva za ovaj oblik pomoći iznose 69.400 eura.


Za korisnike koji ispunjavaju uvjet prava na zajamčenu minimalnu naknadu vrijednost poklon-bona od prvog do četvrtog razreda iznosit će 70 eura, a od petog do osmog razreda 140 eura.




Prošle školske godine vrijednosti bona bile su 375 kuna i 750 kuna. Za korisnike koji ispunjavaju ostale uvjete gradonačelnik Rijeke Marko Filipović odredio je vrijednost poklon-bona od prvog do četvrtog razreda u iznosu od 50 eura, a od petog do osmog razreda 100 eura. Prošle školske godine vrijednosti bona bile su 250 i 500 kuna.


– Navedene vrijednosti poklon-bonova ostvarit će učenici koji ostvaruju pravo na doplatak za pomoć i njegu ili pravo na osobnu invalidninu na temelju rješenja Hrvatskog zavoda za socijalni rad, Županijska služba PGŽ, Područni ured Rijeka, korisnici koji ispunjavaju uvjet prihoda, učenici iz obitelji čiji prosječni mjesečni prihod kućanstva isplaćen u posljednja tri mjeseca prije podnošenja zahtjeva ne prelazi sljedeće cenzuse – za dvočlano kućanstvo do 725 eura, za tročlano kućanstvo do 875 eura, za četveročlano kućanstvo do 1.015 eura, te za kućanstvo s više od četiri člana cenzus prihoda za svakog člana povećava se za 150 eura, kao i djeca stradalnika rata, udomljena djeca ili udomitelji djece kojima je na temelju rješenja nadležnog tijela za socijalnu skrb priznato pravo na uslugu smještaja, odrasle osobe ili djeca kojima je priznato pravo na uslugu smještaja u sklonište, dom ili prihvatilište, za žrtve obiteljskog nasilja na području grada Rijeke na temelju rješenja nadležnog tijela za socijalnu skrb ili potvrde pružatelja socijalne usluge smještaja, pojasnila je privremena pročelnica Karla Mušković.


Gradonačelnik Marko Filipović naglasio je da u riječkoj gradskoj vlasti nastoje da socijalni program prati inflatorna kretanja.


– Ali naša socijalna politika puno će zavisiti od najavljene porezne reforme. Nadam se da će se javnost senzibilizirati po tom pitanju i da će se u dijalogu značajno poboljšati prijedlog zakona kojim se to regulira.


Iako to neki tvrde, ne radi se ni o kakvoj fiskalnoj decentralizaciji. Stopu prireza i do sada je određivala lokalna samouprava i mi smo je u dvije godine smanjili s 15 na 13 posto. Ono što je Vlada predložila, napravljeno je bez ikakve strategije i dokaz je da ulazimo u superizbornu godinu.


Jasno mi je da se na taj način djelomično kupuju birači. Ali neprihvatljivo je da se to radi preko leđa lokalne samouprave. Konkretno u Rijeci ostajemo bez devet milijuna eura prihoda od prireza, a ukupno 14 milijuna eura kada se tome doda osobni odbitak. To nije imaginaran novac, već novac iz kojeg se financira, između ostalog i socijalni program dio kojega su i poklon-bonovi za koje smo ove godine osigurali 40 posto više sredstava, pojasnio je Filipović.


Dodao je i da lokalnu samoupravu očekuje, ako zakonski prijedlog bude prihvaćen u Saboru u rujnu ove godine, zahtijevan zadatak za usklađivanje gradskih odredbi sa zakonom.


– Procedure se moraju ispoštovati, a vremena će biti malo. Prijedlog proračuna za sljedeću godinu mora biti na stolu predsjednice Gradskog vijeća do 15. studenog ove godine, a mi još ne znamo kakva će točno biti pravila za njegovo planiranje i izradu.


Uz to, ostaje mi vjerovati u razboritost članova Gradskoga vijeća kada je riječ o prihvaćanju prijedloga proračuna, zaključio je Filipović