NOVI SADRŽAJ

Rijeka nakon građanskog uvodi u škole i – zdravstveni odgoj. Evo svih dosad poznatih detalja

Ingrid Šestan Kučić

Zdravstveni odgoj u hrvatskim školama postoji još od 2013. godine, no Grad Rijeka smatra da kurikulum koji se provodi kao međupredmetna nastava nije dostatan



RIJEKA – Za dvije školske godine u riječke će škole ući nova izvannastavna aktivnost, a riječ je o Zdravstvenom odgoju i obrazovanju. Pripreme za uvođenje novog kurikuluma među riječke osnovce koji će prvi u Hrvatskoj imati novi sadržaj u školi u punom su jeku pa tako iz Grada Rijeke poručuju da su već definirana okvirna područja kojima će se kurikulum baviti i to na temelju analize primjera iz različitih zemalja, ali i analize hrvatskog i lokalnog konteksta. Novi će se kurikulum, kažu, baviti područjem zdravlja, zdrave prehrane i tjelesnom aktivnošću.


Dio kurikuluma bit će posvećen i prevenciji ovisnosti i to ne samo prevenciji uporabe droga, alkohola i cigareta, već će se baviti i prevencijom ovisnosti o računalnim igricama, ali i ovisnosti o kockanju te klađenju. Također, kurikulum Zdravstvenog odgoja bavit će se i temama seksualnog zdravlja, spolnosti i rodne ravnopravnosti, ali i mentalnim zdravljem s posebnim naglaskom na emocionalnu i socijalnu dobrobit djece i mladih te prevenciju nasilja.


Poznati model


– Važno je istaknuti da su detaljna analiza i pregled još u tijeku te da će se finalna kurikulumska područja odrediti po dovršetku analize stanja, u dogovoru i planiranju sa stručnjakinjama i stručnjacima u svakom pojedinom području te je stoga moguće očekivati i neke promjene u određenim okvirnim područjima, kao što su proširenje ili produbljenje. Također, prije donošenja odluke o područjima kurikuluma napravit će se analiza stanja i potreba učenika i roditelja riječkih osnovnih škola, najavljuju u Gradu.




Dodaju i da će se Zdravstveni odgoj i obrazovanje uvoditi po modelu po kojem je Grad Rijeka uvodio program Građanskog odgoja i obrazovanja. Uvest će se kao izvannastavna aktivnost u osnovne škole kojima je Grad Rijeka osnivač.


– Odluka o pokretanju ovog programa donesena je jer u 21. stoljeću obrazovanje treba nadilaziti usko sektorske ciljeve i treba aktivno pridonijeti zdravlju i dobrobiti djece i mladih čije potrebe mentalnog, fizičkog i reproduktivnog zdravlja postaju sve evidentnije i zahtjevnije. Do sad je održan veći broj konzultativnih sastanaka s relevantnim dionicima na temu izrade programa Zdravstvenog odgoja i obrazovanja i trenutno je u tijeku dovršetak analize postojećih programa Zdravstvenog odgoja u svijetu, kao i analiza potreba i stanja u Hrvatskoj, ističu u Gradu.


Edukacija


Nakon završetka detaljne i stručne analize, dodaju, pristupit će se izradi kurikuluma na čemu će raditi odabrani relevantni stručnjaci i stručnjakinje, kao što je to bilo i kod izrade kurikuluma Građanskog odgoja i obrazovanja, a riječ je o fazi koja bi započela početkom 2023. godine.


– Okupljeni tim izradit će kurikulum, nastavne i ostale popratne materijale tijekom 2023. godine. Sljedeća faza odnosi se na edukaciju učiteljica i učitelja koji će provoditi ovaj program u školama. Ta je edukacija planirana za proljeće 2024. godine i potom počinje eksperimentalno uvođenje programa u same škole i početna evaluacija u nastavnoj godini 2024./2025., najavljuje osnivač riječkih škola.


Poput Građanskog odgoja, i za Zdravstveni odgoj svi će materijali biti prevedeni i na talijanski jezik, a obje izvannastavne aktivnosti potaknute su zbog izostanka sustavnog uvođenja ovih učenja u sve hrvatske škole. Zdravstveni odgoj u hrvatskim školama postoji još od 2013. godine, no Grad Rijeka drži da kurikulum koji se provodi kao međupredmetna nastava nije dostatan.