SINDIKALNA AKCIJA

Riječki vatrogasci i službeno zatražili veće plaće i druga prava. Gradu tjedan dana rok za očitovanje

Marinko Glavan

Foto Vedran Karuza

Foto Vedran Karuza

U slučaju štrajka Grad neće ostati bez obrane od požara, jer će vatrogasci odrađivati smjene i dežurstva, kao i hitne intervencije



RIJEKA – Sindikat vatrogasaca Rijeka, koji broji 135 članova, od ukupno nešto više od 140 zaposlenih u Javnoj vatrogasnoj postrojbi (JVP) Rijeka, uputio je Gradu, kao formalnom poslodavcu, zahtjev za povećanjem osnovice plaća i isplatom neoporezivih naknada za topli obrok, s rokom očitovanja Grada od tjedan dana, nakon čega će vatrogasci, prema riječima sindikalnog povjerenika Gorana Hiblera, pokrenuti postupak mirenja, a nakon toga i industrijske akcije, uključujući i štrajk, ukoliko njihovi zahtjevi ne budu prihvaćeni.


Vatrogasci traže povećanje osnovice plaća sa sadašnjih 1.875 kuna, na 2.100 kuna, uz isplatu naknade za topli obrok u iznosu od 400 kuna mjesečno, odnosno 4.800 kuna godišnje, što je približno maksimalnom neoporezivom iznosu za ovu naknadu od 5.000 kuna godišnje. Plaće riječkih vatrogasaca, inače najstarije profesionalne vatrogasne postrojbe u Hrvatskoj, među najmanjima su u državi, ističe Hibler, a uz povećanje koje Sindikat zahtijeva bile bi oko tisuću, do tisuću i dvjesto kuna više, u neto iznosu. Hibler je već ranije iznio podatak da vatrogasac u JVP-u Rijeka, s pet godina staža, uz sve dodatke za otežane uvjete rada, mjesečno zarađuje između 5.500 i 5.800 kuna neto, ukoliko nema porezne olakšice, primjerice za djecu.


Zahtjevi


– Nakon provedenog izjašnjavanja članova koji čine značajnu većinu zaposlenih u JVP-u Rijeka, Gradu smo uputili naše zahtjeve. Osim zahtjeva za povećanjem osnovice i isplate naknade za topli obrok, tu su i neki drugi zahtjevi vezani uz nematerijalna prava, ali ova dva zahtjeva su najvažnija. Ne tražimo puno, u neto iznosu to povećanje plaće iznosilo bi oko tisuću kuna, a zahtjev smatramo potpuno opravdanim, jer su naše plaće među najnižima u državi. Gradu smo dali rok od sedam dana, do ponedjeljka, 21. veljače, da se očituje o našim zahtjevima, a ukoliko to ne učine, pokrenut ćemo postupak mirenja. Ako ni taj postupak ne urodi zadovoljavajućim dogovorom, spremni smo i na pokretanje daljnjih industrijskih akcija, uključujući i štrajk, rekao je Hibler.




Upit o zahtjevima vatrogasaca i najavi mogućeg štrajka poslali smo i gradskim vlastima. Zanimalo nas je hoće li udovoljiti zahtjevima Sindikata vatrogasaca. O tijeku pregovora s vatrogascima kratko nam je odgovorio pročelnik Odjela za gradsku samoupravu i upravu Grada Rijeke, Mladen Vukelić o tijeku pregovora sa Sindikatom vatrogasaca.


– Zahtjevi koje je Gradu kao formalnom poslodavcu danas poslao Sindikat vatrogasaca Rijeka bit će razmotreni tijekom sljedećih sedam dana. Nadamo se da ćemo uspjeti postići dogovor, kaže Vukelić.


Kompenzacija


Kolektivni ugovor za zaposlenike JVP-a Rijeka istekao je još u prosincu prošle godine, nakon čega je Sindikat uputio prijedlog novog Kolektivnog ugovora koji nije prihvaćen. Prije desetak dana održan je i sastanak predstavnika Sindikata i gradske uprave, na kojemu nije postignut dogovor oko najvažnijih zahtjeva za povećanjem materijalnih prava zaposlenika.


– Jedan od prijedloga Grada bio je da nam isplaćuju 400 kuna mjesečno na ime toplog obroka, ali kao kompenzaciju za preraspodjelu radnog vremena. Naime, budući da dobar dio nas ima svaki mjesec određeni broj prekovremenih sati, prijedlog je da dio dana u mjesecu budemo slobodni, a u zamjenu bi nam se isplaćivala naknada za topli obrok. Takvo rješenje ne smatramo prihvatljivim, rekao je nakon tog sastanka Hibler, objašnjavajući da bi Grad u tom slučaju vatrogascima isplaćivao naknadu za topli obrok, ali bi ostali bez prekovremenih sati, čime bi u neto plaći dobili isti ili približan iznos, a Grad bi kao poslodavac, s obzirom na to da je riječ o neoporezivom dodatku, imao manje troškove na ime doprinosa i poreza.


Neujednačenost


U slučaju štrajka vatrogasaca, Grad ipak neće ostati bez obrane od požara, već bi vatrogasci i dalje odrađivali svoje smjene i dežurstva, kao i hitne intervencije.


Kako je prije tjedan dana objasnio Hinko Mance, zapovjednik JVP-a Rijeka, prvenstveni je problem to što nisu doneseni podzakonski akti kojima se, prema Zakonu, trebala definirati plaća vatrogasaca na razini cijele države. Visina plaća vatrogasaca, ovisno o postrojbi pojedinih jedinica lokalne samouprave, sada varira, prema njegovim riječima, i za 20 do 25 posto.


– Zakon je predvidio da se urede na razini države, ali već dvije godine nisu doneseni podzakonski akti potrebni za to. Tada bi gradovi i općine morali poštovati propisani minimum, a ovako imamo situaciju da svaki JLS i vatrogasna postrojba posebno pregovaraju o plaćama, kazao je Mance.