Godišnjica

Riječki Ured pravobraniteljice za osobe s invaliditetom traži poštovanje ljudskih prava u četiri županije

Bruna Matičić

Tea Rubeša i Klara Senčanin zadužene su za područje na kojem živi gotovo 80.000 osoba s invaliditetom i djece s teškoćama u razvoju / Foto Marko Gracin

Tea Rubeša i Klara Senčanin zadužene su za područje na kojem živi gotovo 80.000 osoba s invaliditetom i djece s teškoćama u razvoju / Foto Marko Gracin

Područni ured pravobraniteljice za osobe s invaliditetom u Rijeci u svojih nešto više od godinu dana rada nastoji poboljšati uvjete života osoba s invaliditetom u Primorsko-goranskoj, Istarskoj, Ličko-senjskoj i Karlovačkoj županiji



 


 


RIJEKA – Posljednjih nešto više od godine dana, o pravima osoba s invaliditetom te djece s teškoćama u razvoju u Rijeci i široj okolici sustavno brine Područni ured pravobraniteljice za osobe s invaliditetom.




S ciljem zaštite ljudskih prava osoba s invaliditetom Područni ured u Rijeci službeno je otpočeo s radom u srpnju prošle godine i, premda se možda čini neprimjetan, u godini dana ostvario je brojne inicijative i akcije te niz savjetovanja i informiranja kojima su se trudili utjecati na poboljšanje uvjeta života osoba s invaliditetom.


U riječkom uredu, na adresi Ulica Nikole Cara 1, rade dvije magistre prava, Tea Rubeša, savjetnica pravobraniteljice i Klara Senčanin, stručna suradnica za pravne poslove koje svojim radom pokrivaju područje četiriju županija – Primorsko-goranske, Istarske, Ličko-senjske i Karlovačke – na kojem živi gotovo 80.000 osoba s invaliditetom i djece s teškoćama u razvoju. Osim pružanja zaštite osnovnih ljudskih prava osoba s invaliditetom, želja im je da se ured prepozna kao partner jedinica lokalne i područne samouprave, organizacija civilnog društva te ostalih institucija i ustanova s područja nadležnosti, a sve s ciljem zajedničkog rada, boljeg i čujnijeg djelovanja u zajednici.


Svehrvatski problemi


Tijekom prve godine djelovanja Područnog ureda u Rijeci pravobraniteljici se putem dviju zaposlenica obratilo ukupno 881 osoba s invaliditetom, članovi njihovih obitelji ili predstavnici udruga, ustanova i institucija, dok je ured proveo 460 radnji postupanja iz svoje nadležnosti, i to putem pisanih odgovora, preporuka, upozorenja, obavijesti i traženjem izvješća. Navodeći podatke koji govore o potrebitosti i neophodnosti područnog ureda na ovom području, Rubeša dodaje da se pritužbe građana ne razlikuju od onih u drugim dijelovima Hrvatske.


Uži centar Rijeke djelomično je prilagođen osobama s invaliditetom, no uvijek može bolje / Foto Marko Gracin

Rijeka 2021-10-05
Riva 10, rampa za invalide
Foto Marko Gracin


– Najčešća obraćanja građana odnosila su se iz područja socijalne skrbi, pristupačnosti i mobilnosti, zapošljavanja i rada, ali i višestrukim upitima kojima su se osobe s invaliditetom savjetovale i informirale o svojim pravima i načinima njihova ostvarivanja. Područni uredi zaista jesu važne karike u promicanju prava i zaštite osoba s invaliditetom i djece s teškoćama u razvoju, a na temelju uočenih i ukazanih problema i poteškoća s kojima se susreću, u godini dana rada Područnog ureda u Rijeci pokrenute su inicijative, preventivno represivne akcije te su učinjeni obilasci i kontakti s brojnim institucijama, ustanovama i udrugama, istaknula je naglašavajući zadovoljstvo ostvarenom suradnjom s udrugama koje su se pokazale pokretačkom snagom koja zna ublažiti probleme sustava s jedinicama lokalne samouprave, prije svega s Gradom Rijekom.


Preporuke za lakšu svakodnevicu


Naime, kroz razne inicijative pravobraniteljica je uputila preporuke i prijedloge u smjeru poboljšanja kvalitete života osoba s invaliditetom, na primjer osiguranja bolje zdravstvene zaštite i usluga, dostupnosti usluga prijevoza za onkološke pacijente, kao i inicijativu održavanja preventivno-represivne akcije uoči Međunarodnog dana osoba s invaliditetom. U sklopu održane preventivno-represivne akcije u suradnji s Policijskom upravom primorsko-goranskom i Direkcijom za prometno redarstvo Grada Rijeke obišli su naš grad s ciljem prevencije i sankcioniranja, ali najviše osvještavanja javnosti o potrebi osiguravanja pristupačnosti parkirališnih mjesta za osobe s invaliditetom te pružanju pomoći pri kretanju u prometu.


– Također, preporukama smo ukazali na potrebu osiguravanja pristupačnosti Hrvatskog zavoda za zapošljavanje u Rijeci, poboljšanja pristupačnosti javnih površina u užem centru grada, pješačkih prijelaza, bankarskih i poštanskih usluga, kulturnih sadržaja i ustanova te plaže za osobe s invaliditetom, dodala je Rubeša.


– Uži centar grada djelomično je prilagođen osobama s invaliditetom te ne možemo reći da izostaje suradnje i da se nešto na tom planu ne radi, ali uvijek može bolje, kazala je. U tu svrhu, kroz pritužbe građana i udruga, obišli su grad te Gradu Rijeci ukazali na nepristupačne dijelove javnih površina i uputili preporuke na koji način se one mogu poboljšati. Grad Rijeka je, kaže Rubeša, predvidio radnu skupinu koja će u narednom razdoblju razmotriti preporuke i vidjeti koja su financijska sredstva te vrijeme potrebni da bi se sporne javne površine učinile pristupačnijima.


Uključivanje na tržište rada


– Vjerujemo da smo kroz godinu dana rada Područnog ureda u Rijeci osobama s invaliditetom s područja četiriju županija približili instituciju pravobranitelja za osobe s invaliditetom te da ćemo i u narednim godinama doprinijeti njihovoj informiranosti o pravima i osnaženju u njihovoj borbi za unapređivanje položaja, kao i većoj uključenosti u život zajednice, kazala je na kraju Tea Rubeša. Kako je objasnila, u svojem daljnjem djelovanju nastojat će suzbijati kršenje prava osoba s invaliditetom i djece s teškoćama u razvoju te poticati njihovo samouključivanje u svim područjima života, a posebno u donošenju odluka koje su za njih od posebnog značaja.


Jedno od njih je da se osobe s invaliditetom uključe i na tržište rada, što se odgađa, ali svoje će aktivnosti usmjeriti i prema osiguravanju pristupačnosti stanovanja kao osnovnog preduvjeta za uključivanje u život zajednice, a naročito na pristupačnost socijalnih stanova u vlasništvu Grada Rijeke te njihovo prilagođavanje osobama s invaliditetom.