Konferencija

Riječki studenti saznali sve o društvenom poduzetništvu

Bruna Matičić

Foto Marko Gracin

Foto Marko Gracin

Saznali su kako društveno poduzetništvo funkcionira u praksi te koje mogućnosti financiranja pruža.



Na Ekonomskom fakultetu u Rijeci danas je održana zanimljiva studentska konferencija naziva “Društveno poduzetništvo – izazov suvremenog društva”.


Konferencija, koja je organizirana kao dio aktivnosti EU projekta “Povećanje zapošljivosti studenata kroz unapređenje Centra za karijere i razvoj stručne prakse – Cezar” namijenjena je bila studentima, ali i svima onima zainteresiranima za poduzetništvo i poslovnu ekonomiju te moderne tokove društvenog poduzetništva koji se snažno razvijaju u europskim zemljama.


Konferenciju je uvodnim obraćanjem i pozdravima otvorio Marko Tomljanović, prodekan za suradnju s gospodarstvom i razvoj karijera na Ekonomskom fakultetu, objašnjavajući pritom kako je društveno poduzetništvo jedan od ključnih ciljeva novih europskih strategija, stoga je i konferencija dio niza aktivnosti koje se provode kako bi se studentima prenijela nova znanja i iskustva.




Okupljeni su studenti tako su imali priliku od stručnjaka, praktičara i teoretičara društvenog poduzetništva u Hrvatskoj, ali i Europskoj uniji, saznati kako društveno poduzetništvo funkcionira u praksi te koje mogućnosti financiranja pruža.


Konkretno, Dražen Šimleša, znanstveni suradnik na Institutu društvenih znanosti Ivo Pilar objasnio je teoriju društvenog poslovanja i upravljanja čija je glavna sastavnica ta da ima društvenu korist, odnosno da se dio dobiti odvaja za lokalnu zajednicu i društvo te zaposlenike i razvoj poslovanja.


– Ovakav način poslovanja u Europi je vrlo dobro razvijen te je preko 6 posto radne snage zaposleno u tom sektoru. U Hrvatskoj još uvijek čekamo nastavak strategije razvoja društvenog poduzetništva, a naši se akteri razvijaju zahvaljujući vlastitom entuzijazmu i viziji te želji da budu dio etičnije ekonomije, rekao je Šimleša te naglasio kako će društveno poduzetništvo biti značajan dio cjelokupnog plana oporavka gospodarstva i ekonomije u budućnosti. Zato je, kaže, važno upravo mlade, a osobito studente ekonomije educirati o tome.


Uz teorijski dio, studenti su mogli čuti kako društveno poduzetništvo može utjecati na smanjenje socijalne nejednakosti te koje su prednosti uvođenja društvenog poduzetništva u obrazovni kurikulum.


Također, upoznali su se s uspješnim primjerima društvenog poduzetništva i upravljanja poput Socijalne zadruge Humane Nova, Act Grupe koja provodi društveno poduzetništvo u tranziciji, ali i učeničkim zadrugama Ekonomske škole Mije Mirkovića u Rijeci koje sudjeluju u brojnim projektima i natjecanjima.


Između ostalog, panelisti su govorili i o osnivanju Zadruga za etično financiranje, ali i mogućnostima financiranja iz EU fondova i programa, a cijelu su konferenciju zaokružile dvije panel rasprave o društvenom poduzetništvu i izazovima poslovanja koje budućnost nosi.