DRAGUTIN RAĐENOVIĆ

Riječki antifašisti imaju novog čelnika: ‘Politika nas ne zanima, ali čuvat ćemo NOB od zaborava’

Bruna Matičić

Foto S. Drechsler

Foto S. Drechsler

Njegovat će se i spomen na Drugi svjetski rat i brinuti se za dostojno čuvanje od zaborava povijesno važnih datuma i obljetnica NOB-a i Domovinskoga rata te za časno odavanje pijeteta prema žrtvama



RIJEKA – Udruga antifašističkih boraca i antifašista (UABA) Grada Rijeke nedavno je izabrala novog predsjednika, Dragutina Rađenovića, koji će u iduće dvije godine, uz ostale članove, organizirati i voditi brigu o realizaciji zamišljenih planova i aktivnostima Udruge.


Organizacijsko jačanje


Novi predsjednik UABA-e Grada Rijeke, Dragutin Karlo Rađenović, rodio se 1941. godine, i premda je bio dijete u vrijeme Drugog svjetskog rata, činjenica da mu je djed završio u nacističkom logoru Majdanek u Poljskoj, motivirala ga je da se bori protiv svih pojavnih oblika fašizma i zalaže za ostvarivanje ljudskih prava i zaštitu čovjekovih osobina. Dragutin Rađenović diplomirao je na Ekonomskom fakultetu u Zagrebu i tijekom radnoga staža bio je upravitelj izvoza u tvrtki Energoinvest Sarajevo, zatim predstavnik dviju tvrtki u Milanu, pomoćnik financijskog direktora Brodomaterijala, a posljednjih 25 godina bio je direktor Vinarije Cosulich na Susku.


Posljednje četiri godine član je Udruge antifašističkih boraca i antifašista Grada Rijeke, koja trenutno broji ukupno 280 članova, a kao novi predsjednik Udruge, predstavio je glavne odrednice svoga programa za koji će se u dvogodišnjem mandatu zalagati.




– U sljedeće dvije godine, među ostalim, radit ćemo na organizacijskom jačanju, kao i na animiranju mlađih generacija zainteresiranih za antifašističke vrijednosti. Poput dosadašnjih godina, njegovat ćemo spomen baštinu Drugoga svjetskog rata i brinuti za dostojno obilježavanje i čuvanje od zaborava povijesno važnih datuma i obljetnica narodnooslobodilačke borbe i Domovinskoga rata kao mjestima obilježavanja pobjeda i stradavanja te, također, za časno odavanje pijeteta prema žrtvama, i to na nivou grada i županije, ali i cijele Republike Hrvatske, objasnio je Rađenović.


Uz komemorativnu dimenziju, poseban naglasak stavio je na očuvanje od uništenja i obnovu spomeničke baštine, odnosno memorijalnih spomenika Drugog svjetskog rata na području Grada Rijeke i Primorsko-goranske županije. Shodno tome UABA Grada Rijeke trenutno nastoji pokrenuti obnovu dvaju spomenika, bisti narodnih heroja, koja su bila u tvornici papira Hartera, te se zalažu da se postave na prigodnoj lokaciji u Rijeci.


Bez interesa za politiku


Uz navedene zadatke, Rađenović navodi i brigu o preostalim živućim borcima kojih je danas vrlo malo, dok ih politika ne zanima. S obzirom na karakter i djelatnost ove udruge, UABA Grada Rijeke uspješno realizira planirane aktivnosti. Na tom tragu Međunarodni dan sjećanja na žrtve holokausta obilježili su otvaranjem izložbe »Iza žice« autorice Nataše Mataušić koja donosi priču o logorima od 1941. do 1945. godine.


Izložba se može pogledati do 15. veljače i to svakim radnim danom od 9 do 12 sati u prostorijama udruge na adresi Demetrova 6/a.