Izvid

Riječka policija obišla stan sa stranim radnicima u Vodovodnoj, evo što su zaključili

Jakov Kršovnik

Foto Marko Gracin

Foto Marko Gracin

Prilikom obavljanja terenske provjere na adresi je zatečen jedan dio stranih državljana, njih 10, koji tu borave i koji imaju uredno reguliran status u Republici Hrvatskoj, kažu u policiji



Za komentar situacije u Vodovodnoj ulici, gdje prema riječima predstavnika stanara i predsjednika Vijeća Mjesnog odbora Školjić-Stari grad Aleksija Komara, u jednom stanu, bivšem hostelu Riwer, danas živi 30 stranih radnika, u uvjetima koji nisu dobri ni za radnike ni za stanare, zamolili smo i Ministarstvo unutarnjih poslova.


Iz Policijske uprave primorsko-goranske kažu kako su ovoga tjedna obavili terensku provjeru u Vodovodnoj ulici.


Reguliran status


– Utvrđeno je da hostel na navedenoj adresi ne posluje od rujna prošle godine te da je stan površine 200 metara kvadratnih, sa sedam soba i dva sanitarna čvora, iznajmljen tvrtki koja zapošljava strane radnike.




Prilikom obavljanja terenske provjere na adresi je zatečen jedan dio stranih državljana, njih 10, koji tu borave i koji imaju uredno reguliran status u Republici Hrvatskoj – dozvole za boravak i rad na vrijeme od godinu dana te nisu utvrđeni elementi prekršaja, kažu iz PU primorsko-goranske.



Osim toga, dodaju, krajem veljače na traženje policije nadležna inspekcija je obavila i požarno-preventivni pregled prostora na navedenoj adresi te nisu utvrđene činjenice za daljnje postupanje iz njihove nadležnosti.


Na pitanje odnosi li se Pravilnik o boravku državljana trećih zemalja u Republici Hrvatskoj, prema kojem je propisano da u jednom prostoru može boraviti najviše šest sezonskih radnika, na ovu situaciju, kažu da se ne odnosi, jer ovdje nije riječ o sezonskim radnicima.


Važeće dozvole


– Strani radnici smješteni na navedenoj adresi imaju važeće dozvole za boravak i rad. Također, želimo napomenuti da sukladno Zakonu o strancima, poslodavci nisu dužni osigurati smještaj državljanima trećih zemalja kojima se izdaju tzv. cjelogodišnje dozvole za boravak i rad.



Nakon što im je odobrena dozvola za boravak i rad i nakon što su došli u Republiku Hrvatsku, prilikom prijave adrese boravišta državljani trećih zemalja dužni su dostaviti ispunjeni obrazac, dokaz o svom identitetu te ugovor o najmu ovjeren od javnog bilježnika ili je, u protivnom, vlasnik nekretnine koju daje u najam dužan osobno dati izjavu da je suglasan s prijavom državljanina treće zemlje na toj adresi, kažu iz PU primorsko-goranske.


Iz policije zaključuju kako će o svim saznanjima koja prikupe tijekom postupanja vezano uz mogući neprimjereni smještaj stranih radnika te vezano uz vlasnika objekta i iznajmljivača prostora, obavijestiti nadležni Državni inspektorat s ciljem utvrđivanja eventualnih prekršaja koji su u njihovoj nadležnosti.