Gdje studirati

Riječanka u Nizozemskoj otvorila agenciju za pomoć svima koji žele studirati u toj zemlji

Ingrid Šestan Kučić

Osnivači nizozemske tvrtke Theswipe – Nikola Frlan, Isabella Dintinjana, Lara Belko i Fabijan Božajić

Osnivači nizozemske tvrtke Theswipe – Nikola Frlan, Isabella Dintinjana, Lara Belko i Fabijan Božajić

Kako bi srednjoškolci i studenti pronašli sve informacije o studiju u Nizozemskoj, Swipeovci su podijelili čim više sadržaja putem web-stranice i besplatnih informativnih evenata subotom u 11 sati na Zoomu



 


RIJEKA Iza jedine hrvatske obrazovno-savjetničke agencije za studij u Nizozemskoj stoji Riječanka Isabella Dintinjana i njezinih troje hrvatskih kolega – Nikola Frlan, Lara Belko i Fabijan Božajić. Riječ je o agenciji TheSwipe čiji članovi svi žive i studiraju u Nizozemskoj te imaju iskustvo iz prve ruke o tome kako izgleda nizozemsko studiranje i kako se upisati na studij. Radom u agenciji njezini osnivači stavljaju sve svoje iskustvo na raspolaganje svim zainteresiranim studentima kao i roditeljima, a sve s ciljem kako bi im omogućili što lakši početak u inozemstvu te da im ujedno ukažu na sve mogućnosti koje ih čekaju prilikom odlaska na studij u Nizozemsku. Kako su u poduzetničke vode krenuli odmah tijekom studija, istovremeno rade i na suradnji s Veleposlanstvom Republike Hrvatske u Kraljevini Nizozemskoj, a Dintinjana kaže da je još tijekom studija na riječkom Ekonomskom fakultetu imala sreću zaposliti se u užoj struci te je započela raditi na content marketingu, društvenim mrežama i newsletterima na lokalnom portalu za uspoređivanje osiguranje.


Više mogućnosti


– Htjela sam svoje znanje produbiti i specijalizirati se pa sam se nakon toga zaposlila u digitalnoj agenciji i radila na digitalnom oglašavanju. U oba navrata sam imala priliku raditi s nešto više podatkovno-orijentiranim i analitičkim alatima što me zaintrigiralo dovoljno da se odlučim na korak dalje, a to je studij u Nizozemskoj. Otišla sam kako bih produbila svoje znanje i imala više mogućnosti, a dobila sam puno više od očekivanog. Upisala sam master program Data Science and Society na Tilburg Universityju. Oduševljena sam načinom na koji prenose znanje i u kojoj mjeri postoji praktična primjena već u studijsko vrijeme, a onda i koliko se to povezuje s tržištem rada. Sad, tri godine kasnije, uspjela sam savladati jezik dovoljno da radim u lokalnoj nizozemskoj agenciji gdje se bavim analizom i izvlačenjem trendova iz podataka. Istovremeno smo, uz moj posao u agenciji, a tijekom COVID-19 lockdowna, troje hrvatskih studenata koje sam upoznala na Tilburg Universityju i ja otvorili obrazovno-savjetničku agenciju za pomoć pri upisu na studij u Nizozemskoj, TheSwipe, objašnjava Dintinjana.





Dodajući da je potražnja za studijem u inozemstvu prešla iz pojma luksuza u standardnu opciju svakog hrvatskog studenta koji želi nešto više ili drukčije na svom akademskom putu, Dintinjana kaže da se tako i Nizozemska našla na listi najpoželjnijih EU zemalja za Erasmus ili cjeloviti studij, pa svake godine bilježi dolazak i upise sve većeg broja hrvatskih studenata, bilo za preddiplomski ili diplomski studij.


Info svake subote


Kako bi srednjoškolci i studenti mogli pronaći više informacija o samom studiju u Nizozemskoj, TheSwipeovci su se potrudili podijeliti čim više sadržaja putem svoje web stranice, a vode i besplatne informativne evente svaku subotu u 11 sati putem Zoom platforme za sve zainteresirane sudionike. TheSwipe olakšava i pojednostavljuje, inače opsežan i često zbunjujuć proces upisa hrvatskih srednjoškolaca i studenata na nizozemske fakultete.


– Naš tim sastoji se od 4 studenta koji su i sami iskusili upravo tu životnu promjenu te želimo podijeliti svoje iskustvo i olakšati novim generacijama studenata koje dolaze iza nas. Također, nudimo niz usluga za koje se kandidati mogu odlučiti kako bi si olakšali prijelazno razdoblje prema višem obrazovanju u Nizozemskoj, ističe Dintinjana.


Nizozemska ima najveći broj visokoobrazovnih programa na engleskom jeziku te se ubraja među pet najinovativnijih zemalja na svijetu, a postoje dvije vrste fakulteta: istraživački orijentirana visoko obrazovna sveučilišta (WO) i sveučilišta primijenjenih znanosti (HBOs).