Međunarodna matura

Prva riječka gimnazija omogućit će kompletno školovanje na engleskom jeziku. Program uvodi i OŠ Nikola Tesla

Ingrid Šestan Kučić

Foto Marko Gracin

Foto Marko Gracin

Od iduće školske godine nastavu na engleskom jeziku u Riječkoj gimnaziji pohađat će i učenici prvih razreda



RIJEKA – Nakon dvije godine provedbe IB međunarodnog diplomskog programa (The International Baccalaureate; IB) Prva riječka hrvatska gimnazija priprema kandidaturu i za uvođenje »Middle Years Programme« tog programa.


Bude li sve prema planu, već od iduće školske godine nastavu na engleskom jeziku u Riječkoj će gimnaziji pohađati i učenici prvih razreda te će se stvoriti cijela vertikala srednjoškolskog obrazovanja na engleskom jeziku koja završava međunarodno priznatom maturom. Istovremeno i Osnovna škola »Nikola Tesla« radi na pripremama za kandidaturu za isti program koji bi se uveo najprije od 5. razreda, jer »Middle Years Programme« koji prethodi već uvedenom diplomskom programu traje od 5. razreda osnovne do 2. razreda srednje škole. Na taj će se način u riječkom školskom sustavu stvoriti cijela obrazovna vertikala IB programa neprofitne obrazovne zaklade The International Baccalaureate, koja nudi četiri programa za učenike između tri i 19 godina, a uključuje više od 3.600 škola u 146 država s više od milijun učenika.


Prva generacija


Riječka je gimnazija bila prva u Primorsko-goranskoj županiji i treća u Hrvatskoj koja je prije dvije godine uspjela zadovoljiti stroge kriterije za kandidaturu te se uspjela akreditirati kao škola za International Baccalaureate Diploma Programme (IBDP), a riječ je o razini programa za učenike 3. i 4. razreda. Trenutno program pohađa 27 učenika, inozemnih i hrvatskih, a ove godine ga završava prva generacija maturanata. Oni, kaže ravnateljica Jane Sclaunich, neće poput svojih vršnjaka na klasičnu državnu maturu, već će u svibnju polagati ispite međunarodne mature i dobiti diplomu koju priznaju sva svjetska sveučilišta.




– Za njih će nastava završiti kao i za ostale hrvatske učenike u svibnju, ali za razliku od ostalih učenika koji u lipnju polažu državnu maturu, ispiti za učenike IB programa održat će se već u svibnju. Upisali smo učenike iz SAD-a, Tajlanda, Ljubljane, a ima i učenika koji su iz drugih gimnazija prešli u našu zbog programa. Kako bismo olakšali učenicima i osigurali kontinuitet intezivno radimo na kandidaturi za uvođenje niže razine programa, odnosno »Middle Years Programme«. Imamo potporu Primorsko-goranske županije i zeleno svjetlo Ministarstva znanosti i obrazovanja. Međutim, pripreme za kandidaturu su vrlo zahtjevne, provedba edukacije ne ovisi o nama, već o provoditeljima programa. Ukoliko bude onako kako smo planirali već na predstojećim upisima upisali bismo prvu generaciju polaznika prvog razreda, njih 24, najavljuje Sclaunich.


Mala matura


Kao i za diplomsku razinu programa, svi koji budu htjeli upisati prvi razred IB programa morat će polagati prijemni ispit koji se sastoji od engleskog jezika, matematike, predmeta po izboru, a najčešće je riječ o jednom od predmeta iz STEM područja te materinjeg jezika.


– Za hrvatske učenike ispit iz materinjeg jezika je ispit iz hrvatskog jezika, a za strane učenike to može biti ispit iz njihovog jezika ili pak mogu odabrati ponovno engleski jezik, objašnjava ravnateljica.


Iako će uvođenjem međunarodnog programa od prvog razreda biti stvorena obrazovna vertikala međunarodnog programa u srednjoškolskom sustavu, ipak se iz drugog u treći razred, odnosno na diplomsku razinu, neće moći prijeći bez polaganja svojevrsne »male mature«.


– Prema IB programu, nakon završetka razine koja prethodi diplomskoj razini polaže se mala matura i dobiva se diploma, a taj vid ispitivanja obuhvaća znanje od 5. razreda osnovne škole do 2. razreda srednje škole, objašnjava Sclaunich.


Dodajući da, kao i kod uvođenja diplomske razine, i za novu razinu programa financijska sredstva osigurava Primorsko-goranska županija, a riječ je o sredstvima za edukacije i licence, ravnateljica kaže da se trenutno radi studija izvodljivosti uvođenja IB programa od prvog razreda te se formira financijska i kadrovska konstrukcija. Osim nastave na engleskom jeziku, kao i polaganja međunarodne mature, nova razina programa kao i diplomska razina odlikuje se velikim brojem izbornih predmeta.


– Program je sličan projektnoj nastavi, učenici imaju veliki broj izbornih predmeta koje sami biraju čime se usmjeravaju na njihov budući odabir i nastavak školovanja, navodi ravnateljica.


Učitelji prošli edukaciju


Istovremeno i OŠ »Nikola Tesla« provodi zahtjevne pripreme za kandidaturu za IB program, a bude li sve išlo prema planovima škole, kaže ravnateljica Tatjana Bandera Mrakovčić, ta će škola već ove jeseni imati prvu generaciju učenika koji će pohađati osnovnoškolski program na engleskom jeziku.


– Naši su učitelji već prošli dio edukacija, a neke su još u tijeku. Planiramo se prijaviti za kandidaturu, međutim kako je riječ o dugotrajnom procesu, nismo sigurni hoće li program krenuti od iduće školske godine. Ukoliko ne bude spremno sve za ovu jesen, za iduću će sigurno biti. Krećemo s uvođenjem IB programa od petog razreda, no intencija je u budućnosti uvesti program već od prvog razreda, najavljuje Bandera Mrakovčić.