Priče s place

Provjerili smo koliko su rasle cijene na riječkoj tržnici. Uskoro poskupljuje i – meso

Slavica Kleva



Nema sumnje, neke su cijene voća i povrća doista veće za dvadesetak posto u odnosu na prošlu godinu. Konkretno, samo krumpir koji je prošle godine u ovo vrijeme vrijedio 5 kuna, sada stoji 6 kuna, što je poskupljenje veće od deset posto. Složili su se da je do poskupljenja došlo i mnogobrojni sugovornici, uglavnom prodavači mesa i mesnih prerađevina na riječkoj glavnoj tržnici.


– Točno je da je junetina u nabavi skuplja oko 2 kune, janjetina tri kune, no zasad ne mislimo povećavati cijene, ali što će biti dalje, ne znam – kaže nam mesar Damjan, jedan od zakupaca prostora u srednjem paviljonu. Sezona je učinila svoje, bilo je puno turista, potražnja za zalihama mesa bila je ogromna, sve je potrošeno, a nove zalihe mesa sigurno već u nabavi neće biti cijenom jednake kao prije sezone – kaže Damjan. Sličnog je mišljenja i prodavač Željko, vlasnik Mesnice Željac na katu drugog paviljona.


– Točno je da su pojedine vrste mesa poskupjele, riječ je o manjem iznosu već u nabavi, dvije kune, ali nisam siguran da će na tome i ostati. Sada najesen poskupljuje voda, plin, struja, gorivo… Sigurno će biti poskupljenja, ne može ono mimoići proizvođače mesa.




– Bit će poskupljenja do kraja godine, a onda će rast cijena stati, cijene će se umiriti. Ma molim vas, kako da tumačim tu izjavu ministrice poljoprivrede – kaže nam sugovornica i mušterija Bernadina koju smo zatekli u drugom paviljonu.


– Što to treba značiti? Da sada sve cijene mogu otići u nebo, svjedočimo rastu cijena na vlastitoj koži, ali »garantirano«, do kraja godine će se cijene smiriti. Ma dajte, molim vas – uzrujano će naša sugovornica koja je dobila povišicu mirovine od točno devet kuna.


I prodavačica Marija s prodajnog mjesta OPG Pejaković kaže da će poskupljenja suhog mesa, pancete, svježeg sira i ostalih domaćih proizvoda neminovno biti. Ne sada, dodaje, ali s novom robom koja se primjerice sada suši i s poskupljenjem energenata nisam sigurna da će OPG-ovce moći zaobići poskupljenja. S druge strane poskupjela je i stočna hrana, smjesa, a tu su i drugi elementi kod uzgoja stoke. Imamo nešto vlastitog kukuruza za nahraniti stoku pa je nešto lakše, ali to nije dovoljno. Slično misli i prodavačica suhog mesa i mesnih prerađevina iz Marigo-Grgić u prizemlju paviljona.


– Očekujemo poskupljenje od najmanje deset posto, primjerice kobasice koje su sada 40 kuna, stajat će 44 kune, baš kao i panceta, kaže nam prodavačica. Zvonimir za pultom prodajnog mjesta piletine Felix vrti glavom, kaže nam da zasad nema poskupljenja, ali su ona izgledna.


Cijena osnovnih vrsta mesa, junetine, svinjetine, teletine, iskreno govoreći, dugo se nije mjenjala. No hoće li za kilogram junećeg buta i dalje vrijediti cijena od 72 kune, za rebra 40, lonzu 50 ili plećku 68 kuna, teško je prognozirati, no sve je izglednije da će cijene mesa s jeseni ipak biti korigirane, dakako naviše.