CTK

Projekt LoCall Fot YOUth: ‘Društvu trebaju mladi i aktivni ljudi’

Ervin Pavleković

Mladi svojim djelovanjem i aktivnošću unutar raznih programa, tijela ili udruga vlastima daju uvid u svoje potrebe, što im točno treba



Program LoCall For Youth, Mladi kreiraju! jučer je u Centru tehničke kulture na Školjiću okupio mlade osobe do 30 godina i one koji rade s mladima, s ciljem poticanja dijaloga među mladima i predstavnicima ustanova i organizacija koje kroz svoj rad pružaju podršku, nude usluge ili provode neke aktivnosti namijenjene upravo mladima.


Druženje i raspravu organizirao je Grad Rijeka u okviru projekta LoCall For YOUth – lokalno za mlade, koji se provodi kroz Erasmus + program. Partneri Grada na projektu su Dom mladih Rijeka, Centar tehničke kulture Rijeka, Udruga Delta te Udruga gradova RH.


Program je usmjeren na pružanje informacija o tome gdje se i kako mogu mladi uključiti u aktivnosti za koje imaju interese. Kroz određene aktivnosti, mladi bi svojim idejama i prijedlozima mogli pridonijeti lokalnoj zajednici.




Događaju su prisustvovali gradonačelnik Grada Rijeke Vojko Obersnel, predsjednik Centra za tehničku kulturu Marko Sokolić te savjetnica Mirela Pašić iz Odjela za odgoj i školstvo Grada Rijeke.


– Naglasak je na sudjelovanju i uključivanju mladih u ovakve programe. Trebaju nam mladi i aktivni ljudi koji razmišljaju o tome kako unaprijediti svoje aktivnosti te sustav obrazovanja. Mladi svojim djelovanjem i aktivnošću unutar raznih programa, tijela ili udruga vlastima daju uvid u svoje potrebe – što točno mladima treba, istaknuo je Obersnel. Spomenuo je i nedovoljan angažman mladih te uputio apel za neovisnošću rada tog savjetodavnog tijela.


Prvi dio programa odnosio se na savjet mladih, a uključio je predstavljanje projekta LoCall For YOUth – lokalno za mlade gdje se govorilo o samome projektu, rezultatima tog projekta te o Programu za mlade Grada Rijeke.


U istome dijelu programa predstavljena je novoosnovana Koordinacija savjeta mladih PGŽ-a. Kristian Volarić iz Savjeta mladih Grada Rijeke te Sven Sušanj iz Savjeta mladih Grada Kastva govorili su o metodologiji rada, temama te mogućnostima uključivanja u rad ovakvoga tijela lokalne zajednice, pritom istaknuvši njegove ciljeve.


Rasprava o mentalnome zdravlju bila je glavni dio drugoga dijela programa. Unutar tematskog okvira koji se odnosio na mentalno zdravlje u vrijeme epidemije, Lea Barbarić predstavila je internetski portal Svejeok.hr koji je izrađen u okviru Programa za mlade Grada Rijeke za online psihološko savjetovanje mladih. Nakon predstavljanja portala, uslijedila je rasprava koju su vodile psihologinje Lorena Zec iz SOS – Centra za nenasilje i ljudska prava, Ivona Maričić Kukuljan iz Udruge Terra koja skrbi o mentalnom zdravlju mladih te Ines Jakovčić iz psihološkog savjetovališta Studentskog centra.