DV Rijeka

Privremeni rezultati upisa u riječke vrtiće: Na listi čekanja za jaslice 125 djece

Ingrid Šestan Kučić

Ilustracija / Foto Vedran Karuza

Ilustracija / Foto Vedran Karuza

U DV Rijeka očekuju da će bi se lista čekanja trebala smanjiti, objasnili su zašto.



Prema privremenim rezultatima upisa u tri riječka dječja vrtića upisano je ukupno 614 djece, a iako je na objavljenim privremenim listama jedan dio vrtićara na čekanju, prema informacijama iz dječjih vrtića More, Rijeka i Sušak, svoj će djeci s prebivalištem u Rijeci čija oba roditelja rade biti omogućen upis u vrtićke programe.


Na listi čekanja je i 125 jasličara s prebivalištem u Rijeci čija oba roditelja rade.


Međutim i ta bi se lista trebala smanjiti, jer prema najavama, planira se formiranje novih jasličkih skupina na najmanje dvije lokacije te se očekuje da je taj broj jasličara biti biti bitno manji već kod objave konačnih rezultata.




Trenutno je mjesto u jednom od vrtića našao 391 jasličar i 223 vrtićara, a danas je počeo teći rok za prigovore roditelja na rezultate upisa, odnosno rok za slanje izjava o eventualnom odustanku od upisa.


Krajnji rok za prigovore i izjave je 25. svibnja, a roditelji svoje prigovore i izjave trebaju dostaviti dječjem vrtiću u koji su prijavili dijete, odnosno za Dječji vrtić Rijeka šalju se CPO-u koji je roditelj birao kao prvi prioritet prilikom upisa.


Izjave o odustanku od upisa šalju se onom vrtiću u koji je dijete upisano, a konačni rezultati upisa bit će poznati 10. lipnja, nakon obrade svih prigovora roditelja i izjava roditelja o odustanku od upisa.


Od ukupnog broja upisanih, prema privremenim rezultatima, na razini Dječjeg vrtića Rijeka upisano je 138 vrtićara i 273 jasličara, u Dječji vrtić More upisano je 38 vrtićara i 53 jasličara, a u Dječji vrtić Sušak 47 vrtićara i 65 jasličara.


Broj ukupno upisane djece je nešto manji od ranije najavljenih potencijalnih kapaciteta od 756 upisnih mjesta i to iz različitih razloga, a između ostalog i zbog prijavljene djece s teškoćama i otvaranja inkluzivnih skupina pri čemu je nužno poštivati državni pedagoški standard koji propisuje rad u manjim skupinama u koje su djeca s teškoćama uključena.


Ove godine upisi u dječje vrtiće prvi put su se provodili putem nacionalne aplikacije e-Upisi kao dio projekta “Informatizacija procesa i uspostava cjelovite elektroničke usluge upisa u odgojne i obrazovne ustanove” koji provode Središnji državni ured za razvoj digitalnog društva, u suradnji s Ministarstvom znanosti i obrazovanja i Hrvatskom akademskom i istraživačkom mrežom – CARNET.