Kapitalni projekti

Prihodi lučkih uprava u PGŽ ove godine 142 milijuna kuna

Barbara Čalušić

Foto Marko Gracin

Foto Marko Gracin

Značajan dio prihoda odnosi se na osigurana bespovratna EU sredstva, pri čemu je zadnji veliki iznos od pet milijuna eura iz EU fondova osiguran za projekt ribarske luke na Krku



Unatoč nešto manjim izvornim prihodima županijskih lučkih uprava zbog koronakrize, nastavljeni su svi kapitalni projekti te je u nekim slučajevima samo usporena njihova dinamika.


Kako je na press kolegiju Primorsko-goranske županije kazala pročelnica Upravnog odjela za pomorsko dobro, promet i veze Nada Milošević, u Primorsko-goranskoj županiji u financijskom planu županijske lučke uprave za ovu godinu planiraju prihod od 142 milijuna kuna, što je osam posto više nego lani.


– Veseli nas da ukupni prihodi od pružanja usluga naših ŽLU-a čine gotovo 31 posto od ukupno planiranih prihoda, a ostatak su donacije osnivača, jedinica lokalne samouprave, resornog ministarstva i projekata EU fondova, rekla je Milošević.


Održavanje cesta




Značajan dio prihoda odnosi se na osigurana bespovratna EU sredstva, pri čemu je zadnji veliki iznos od pet milijuna eura iz EU fondova osiguran za projekt ribarske luke na Krku.


Ukupno je dosad za projekte županijskih lučkih uprava iz tog izvora osigurano 300 milijuna kuna.


Pročelnica Milošević također je izvijestila o raspisanom natječaju za raspodjelu sredstava namijenjenih pomoći u održavanju javnih i nerazvrstanih cesta u ukupnom iznosu od 450.000 kuna, a sredstva se dodjeljuju jedinicama lokalne samouprave čije sjedište je na preko 450 metara nadmorske visine.


Osvrnula se i na EU projekte koje provodi Upravni odjel, riječ je o tri projekta od kojih je jedan, projekt MOSES, uspješno dovršen. Projekt se odnosi na poboljšanje pomorske povezanosti Italije i RH, a kroz projekt je, između ostalog, sanirana operativna obala u luci Susak.


U provedbi su projekti ENERMOB i ENERNETMOB kroz koje su izgrađene tri elektropunionice za vozila i to u Loparu, Omišlju i Fužinama, a u ovoj godini bit će na još tri lokaliteta i to u Bakru, Mošćeničkoj Dragi i Skradu.


– U sljedećoj godini planira se povećanje broja vezova, kojih je zasad registrirano nešto više od 12 tisuća, a očekuje se i planira 238 vezova više, najavila je Milošević.


Buka iz LNG terminala


Pročelnik Upravnog odjela za regionalni razvoj, infrastrukturu i upravljanje projektima Ljudevit Krpan istaknuo je aktivnosti Ustanove »Regionalna energetska agencija Kvarner« među kojima je izdvojio spremne projekte za energetsku obnovu objekta Doma zdravlja u Delnicama, Ravnoj Gori, Krku, Crikvenici i Loparu, kao i objekte Doma za starije osobe na Kantridi.


Za sve te projekte natječaji bi trebali biti objavljeni u ovoj godini.


– Župan Zlatko Komadina od resornog ministra za energetiku zatražio je da se poduzmu aktivnosti za smanjenje buke iz LNG terminala u Omišlju. Tražili smo da se osigura elektroenergetski priključak kao minimum koji bi smanjio buku u trenutku priveza broda.


Dodatno, župan je zatražio informaciju o tome kada će u modernizaciju Termoelektrane Rijeka, koja je najavljena kao plinska termoelektrana, ali očito još uvijek nije započela pa neka ovo bude još jedan motiv da se u tom krupnom energetskom objektu napravi značajan iskorak koji će našim građanima osigurati kvalitetan i siguran energetski sustva, poručio je Krpan.


Sjednica Županijske skupštine u četvrtak


U četvrtak je zakazana sjednica Županijske skupštine PGŽ-a na kojoj će vijećnici raspravljati 27 točaka, između ostalih i odluka o usklađivanju statuta i poslovnika Skupštine s izmjenama i dopunama Zakona o lokalnoj i regionalnoj samoupravi.


Tim izmjenama skupština Primorsko-goranske županije više neće imati 45, već 41 člana, a limitirani su i iznosi naknada skupštinarima na maksimalnih 15.000 kuna godišnje.


To su, prema riječima predsjednika županijske Skupštine Erika Fabijanića, ujedno i najveće izmjene, budući da PGŽ s obzirom na broj stanovnika i dalje ima pravo na dva zamjenika župana, kao i jednog predstavnika srpske nacionalne manjine.


Od ostalih točaka izdvojio je odluke o rasporedu decentraliziranih sredstava za zdravstvo, obrazovanje i socijalnu skrb te desetak točaka koje se odnose na upravljanje pomorskim dobrom.


– Kolege iz Mosta osporavali su odluku održavanja sjednice Skupštine u izvanrednim okolnostima i vezano za to dobili smo od Ministarstva uprave rješenje po kojem je Skupština postupila sukladno zakonu, rekao je Fabijanić, ističući da nije dobro članovima županijske Skupštine uskratiti pravo na raspravu.