LIJEČENJE NEPLODNOSTI

Mladim parovima u PGŽ do 1.000 eura za postupak potpomognute oplodnje

Barbara Čalušić

Ilustracija / Foto Joshua Reddekopp on Unsplash

Ilustracija / Foto Joshua Reddekopp on Unsplash

Županija će sufinancirati troškove koje ne pokriva HZZO, a zasad ovakvu mogućnost svojim građanima nude gradovi Kastav i Bakar te Općina Omišalj



Primorsko-goranska županija sufinancirat će postupak medicinski potpomognute oplodnje mladim parovima, nakon što iskoriste sve mogućnosti financiranja ovog postupka preko Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje.


– Preko Županijske skupštine donijet ćemo trajni akt prema kojem će se županija uključiti u financiranje postupka medicinske potpomognute oplodnje parovima, rekla je pročelnica Upravnog odjela za socijalnu politiku i mlade Dragica Marač.


Županija će sa svakom jedinicom lokalne samouprave koja je odobrila takvu pomoć sklapati sporazume i po jednom postupku osigurati 50-postotni iznos, odnosno najviše do tisuću eura, a zasad ovakvu mogućnost svojim građanima nude gradovi Kastav i Bakar te Općina Omišalj.




– Nadam se da će se I drugi priključiti jer je vrlo često naša Županija lokomotiva, rekla je Marač, podsjećajući da oko 20 posto parova ima problema s neplodnošću, a Primorsko-goranska županija, prema njezinim je saznanjima, prva županija u Hrvatskoj koja će pomoći mladim parovima s financiranjem potpomognute oplodnje.


Dan hitne službe


Ravnateljica Zavoda za hitnu medicinu PGŽ-a Senka Kajčić najavila je današnje obilježavanje Nacionalnog dana hitne medicinske službe. Na Trgu 128. brigade u Rijeci s početkom u 10 sati, svi zainteresirani moći će naučiti kako spasiti nečiji život.



– Ideja je da zavodi na području čitave Hrvatske nauče laike kako nekome spasiti život. Naime, iznenadni srčani zastoj može se dogoditi bilo kada i bilo gdje. I u tom trenutku, ako znamo kako pomoći i pristupiti osobi, možemo puno pomoći i povećati šansu za preživljavanje za čak 50 posto. Ako ne napravimo ništa, šanse su vrlo male, tek desetak posto, rekla je Kajčić.


Spomenula je i važnost automatskih vanjskih defibrilatora koji ima i glasovne upute i koji na taj načini povećavaju postotak preživljavanja.


Župan Zlatko Komadina nadovezao se na temu hitnih intervencija ističući da sustav hitne helikopterske službe, otkad je prešao iz nadležnosti vojske u zavode za hitnu medicinu, radi učinkovitije. Kako je kazao na današnjem redovnom susretu s novinarima, helikopterska hitna služba u nedjelju je uspješno zbrinula pacijenta s Unija.


– Prije je za takve intervencije, radi komplicirane procedure, bilo potrebno najmanje od četiri do šest sati, dok se sada one odvijaju unutar sat vremena, rekao je Komadina.


Lučke uprave


Komadina je izvijestio i o raspodjeli sredstava za poticanje rada osam županijskih lučkih uprava kojima će se rasporediti 1,6 milijuna eura. Uz pomoć ovih sredstava realizirat će se niz projekata unapređenja lučke infrastrukture.


– Uz ostale, tu je i rekonstrukcija pričuvne trajektne luke Črišnjeva, radovi u lukama za javni promet Valun i Cres, nautički vezovi na novoj obali u luci Mošćenička Draga te sanacija i rekonstrukcija luke Melak u Loparu, rekao je Komadina.


Nedostatak liječnika


Na novinarsko pitanje o problemu nedostatka liječnika, koji je uz primarnu zdravstvenu zaštitu osobito izražen i u hitnoj medicinskoj pomoći, Kajčić je rekla da liječnika ne nedostaje samo u Zavodu za hitnu medicinu, već u cijelom zdravstvenom sustavu u Hrvatskoj.


– Veliki natječaji i veliki bolnički sustavi s raspisivanjem specijalizacija povuku veliki dio liječnika koji rade u primarnoj zdravstvenoj zaštiti u kliničke bolničke centre. Kako pronaći rješenje je nešto o čemu i Ministarstvo zdravstva mora voditi računa, a ne samo jedinice regionalne i lokalne samouprave, rekla je ravnateljica Zavoda za hitnu medicinu PGŽ-a.