Ekonomska škola Mije Mirkovića

Predstavljen projekt učenika s teškoćama u razvoju: “Tajna crvenih ruža” sve poziva na zajedništvo

Marko Dobrecović

Cjelokupnu radnju djela osmislili mladi kreativni pisci / Snimio Marko GRACIN

Cjelokupnu radnju djela osmislili mladi kreativni pisci / Snimio Marko GRACIN

Knjiga u obliku slikovnice nastala je iz projekta "Čitajmo zajedno", primjerena je za razrede osnovnih škola, za učenike s teškoćama bilo kojih razreda te za odrasle, jer poruka je zajedništvo, a ono je važno odraslima i djeci, rečeno je na jučerašnjem predstavljanju



 


 


RIJEKA – Knjiga “Tajna crvenih ruža” predstavljena je danas u riječkoj Ekonomskoj školi Mije Mirkovića. Knjiga u obliku slikovnice nastala je iz projekta “Čitajmo zajedno”, a radnju priče u potpunosti su osmislili učenici s teškoćama u razvoju koji polaze Ekonomsku škole Mije Mikovića.


Uključeni svi




Projekt “Čitajmo zajedno” jedan je od mnogih projekta koji potiču kreativno izražavanje učenika, a knjiga “Tajna crvenih ruža”, kao kruna cjelogodišnjeg projekta, prezentira kontinuiran rad učenika s teškoćama u razvoju, nastavnika i stručnih suradnika. Projekt je realiziran pod vodstvom profesorice Ivane Mijatović Viskov i rehabilitatorice Zorice Janković, a u suradnji s Gradskom knjižnicom Rijeka, dok je tisak publikacije financirala Primorsko-goranska županija.


Jučerašnja svečanost u prostorijama Škole okupila je mnoge učenike i članove kolektiva škole, dok je predstavljanju knjige uime Županije prisustvovala pročelnica UO-a za odgoj i obrazovanje Edita Stilin.


Vrijedne zamisli mladih i kreativnih pisaca osmislile su cjelokupnu radnju djela. Kada se priča zahuktala, mnogi su djelatnici Škole bili voljni pripomoći u realizaciji. Profesorica hrvatskog jezika i književnosti Marijana Prpić Vukajlović provela je lekturu, Silvana Vodnica Filičić ilustrirala je slikovnicu, a rad mnogih dionika podcrtava i rehabilitatorica te jedna od idejnih začetnica Zorica Janković.


Predstavljanju knjige nazočila brojna publika / Foto Marko Gracin


– Sadržaj i sam naslov knjige nastao je prema ideji naših učenika, a ja sam, kao njihov rehabilitator, te ideje u potpunosti prihvatila. Na projektu smo surađivali s profesorima hrvatskog jezika i književnosti, koji su čitajući knjigu, ali i didaktički materijal, rekli da je ona primjerena za razrede osnovnih škola, kao i za učenike s teškoćama bilo kojih razreda te za nas odrasle, jer poruka je zajedništvo, a ono je važno odraslima i djeci. Kako se projekt širio, kako su dolazile nove ideje, spontanost i kreativnost u radu, tako smo uključivali naše kolege iz škole. Od medicinske sestre, domara, spremačica, pedagoga, drugih profesora… Ponosni smo što smo uspjeli okupiti mnogo ljudi iz našeg kolektiva, kaže Janković.


Hvalevrijedan projekt nije stao na slikovnici. Profesorica informatike i jedna od idejnih začetnica Ivana Mijatović Brdar kaže da su vrijedne ruke osmislile i ostale materijale koje prate radnju slikovnice, a njezini su autori priču prikazali i kao scensko djelo.


– Sve ono što se pročita može se utvrditi i dodatnim materijalima koje smo izradili. Tu spada otprilike dvadesetak zadataka, desetak online kvizova, a naši učenici s teškoćama u razvoju ovu su priču u obliku igrokaza izveli na Festivalu stvaralaštva osoba s invaliditetom, navodi Mijatović Viskov.


Vrijedni pisci i njihovi pomoćnici

 


Ivan Berić, Jelena Tadijanić, Mauro Dobrec, Laura Čulina, Maja Privileggi, Lana Vukelić te Dorijan Jakša učenici su s teškoćama u razvoju koji su predano radili na knjizi “Tajna crvenih ruža.” U pratnji svojih pomoćnica u nastavi Orijane Viljevac Šarić, Jelene Dragičević, Valentine Pagadur Lisica te Danice Salvaro dva puta mjesečno odlazili su u Dječju kuću, gdje su dva školska sata na zabavan i poučan način sudjelovali na interaktivnim radionicama koje su im pripremale knjižničarke Verena Tibljaš i Sanja Alijević.

Uspješna inkluzija


Ekonomska škola Mije Mirkovića Rijeka više od dva desetljeća školuje učenike s teškoćama u razvoju koji se obrazuju u trima smjerovima, a to su Upravni referent, Administrator i Pomoćni administrator. Još jednu lijepu priču iz Ekonomske škole, u suradnji s PGŽ-om, podcrtava ravnateljica Škole Nataša Jokić Nastasić.


– Ponosni smo što je Ekonomska škola Mije Mirkovića Rijeka jedna od vodećih srednjih škola u Primorsko-goranskoj županiji koja uspješno provodi inkluziju u obrazovanju. Od 1997. godine u Školi se školuju učenici s teškoćama u razvoju u redovnim i posebnim razrednim odjelima. Uz pomoć i podršku osnivača prostor Škole u potpunosti je prilagođen učenicima s motoričkim teškoćama te ekipiran stručnim timom u kojem su rehabilitator, psiholog, socijalni pedagog, viši fizioterapeut i medicinska sestra. Posebno zahvaljujemo pročelnici Upravnog odjela za odgoj i obrazovanje Editi Stilin, koja je svojom nazočnošću uveličala svečanu promociju te svjedočila zajedništvu sadašnjih i bivših učenika, nastavnika, roditelja i stručne službe te naglasila da je rad naše škole s učenicama s teškoćama u razvoju hvaljen i izvan PGŽ-a. Također, velika hvala PGŽ-u na financiranju knjige koja šalje vrlo aktualnu društvenu poruku o važnosti dobrote i vrijednosti zajedništva, zaključuje Jokić Nastasić.


 



Snimio Marko GRACIN