Povratak

PGŽ učenici ponovo u školskim klupama: Kod kuće ih zasad ostalo nešto malo više od dvije tisuće

Ingrid Šestan Kučić

Učenici se vratili u škole / Foto: V. KARUZA

Učenici se vratili u škole / Foto: V. KARUZA

U Primorsko-goranskoj županiji za ostanak učenika kod kuće odlučili su se roditelji 2.050 učenika, dok je 6.907 učenika sjedilo u klupama, a u zagrebačkim školama povratak u škole bio je još manji, jer u 111 škola na nastavu je stiglo svega 50,58 posto učenika



RIJEKA – Negdje gotovo svi, negdje polovina, a negdje tek trećina učenika u klupama – tako je izgledao jučerašnji povratak učenika razredne nastave u škole nakon deset tjedana nastave na daljinu. Prema podacima Primorsko-goranske županije, u 32 škole nad kojima ima osnivačka prava, jučer je u školske klupe sjelo 79 posto učenika, odnosno njih 3.917. Iako bi se taj povratak na nastavu mogao ocijeniti masovnim, nije zanemariv ni broj onih učenika čiji su roditelji odlučili ignorirati pozive Ministarstva znanosti i obrazovanja, jer čak 1.006 učenika iz tih škola jučer nije došlo na nastavu.


Time su roditelji jasno pokazali kako u poruke da je epidemiološka situacija u školama ravna onoj kod kuće baš i ne vjeruju. Istu poruku poslali su i roditelji 1.044 djece riječkih osnovnih škola, jer od 4.034 učenika, u klupama je sjedilo njih 2.990, što je 74 posto učenika razredne nastave 23 riječke osnovne škole. Ukupno u Primorsko-goranskoj županiji za ostanak učenika kod kuće odlučili su se roditelji 2.050 učenika, dok je 6.907 učenika sjedilo u klupama, a u zagrebačkim školama povratak u škole bio je još manji, jer u 111 škola na nastavu je stiglo svega 50,58 posto učenika.


Svima koji iz bilo kojih razloga jučer nisu došli u školu, taj će izostanak, prema objavljenim odgovorima Ministarstva na često postavljana pitanja, biti evidentiran u e-Dnevniku, kao i razlog zbog kojeg učenik nije došao na nastavu.


Više od očekivanog




U Gradu Rijeci ističu da su podaci o odazivu različiti po školama te se kreću od 30,65 pa do 93,16 posto učenika, dok se u škole čiji je osnivač Primorsko-goranska županija, prema riječima pročelnice Upravnog odjela za odgoj i školstvo Edite Stilin, u klupe vratilo više djece od očekivanog.


– U odnosu na najave roditelja o povratku učenika koje smo imali prošli tjedan, jučer se ipak u škole vratilo nekoliko desetaka djece više. Sve škole su otvorene, a dvije provode dvosmjenski rad. Riječ je o osnovnim školama na Viškovu i Rabu, kaže Stilin.


Činjenicu da u razredima vlada šarolika situacija jučer su potvrdili i ravnatelji, pa je tako Josip Crnić, ravnatelj najbrojnije primorsko-goranske osnovne škole, OŠ Sv. Matej Viškovo, iznio podatak da je u jutarnjoj smjeni u tu školu došlo nešto više od 50 posto učenika.


Foto galerija: Povratak djece u riječke škole Foto: Damir Škomrlj


– Imamo roditelja koji su zvali školu i rekli da djeca još ovaj tjedan neće na nastavu. Za njih se i dalje održava nastava na daljinu, ali drugi tjedan prema sadašnjim informacijama neće više biti tako. Bit će samo nastava u školi, a roditelji će morati imati ispričnicu ako netko ne dođe, najavljuje Crnić.


Povratak u školu, kaže, protekao je pod strogim higijenskim uvjetima, ali i mjerama predostrožnosti kao što je mjerenje tjelesne temperature svim zaposlenicima, preobuvanje učenika u čistu obuću prije ulaska u razred te čestog pranja ruku.


– Jučer još nismo zahtijevali da roditelji djeci mjere temperaturu i upisuju podatke u posebnu bilježnicu, ali i to ćemo morati uvesti. Iako je teško očekivati da će se svi roditelji držati te preporuke. Ono što je gotovo nemoguće održati je fizička distanca, jer su djeca, kada su vidjela svoje učiteljice, sva pojurila prema njima, priča Crnić.


Nemoguća misija


Održavanje propisane fizičke distance od 1,5 metara, kaže ravnateljica OŠ Turnić Ljiljana Kulaš-Jutrović, s djecom te dobi gotovo je nemoguća misija.


– Distanca se može napraviti u većim prostorijama, ali mi imamo i učionice od 60 četvornih metara u kojima je to malo teže. Razmjestili smo klupe tako da djeca nisu licem okrenuta jedna prema drugoj i svatko sjedi i svojoj klupi. Ukupno je na nastavu došlo 90 posto djece. Odnosno, od njih 202, u školu se vratilo 167 učenika. S obzirom na to da smo sve do jučer bili zatvoreni, odnosno u prva dva tjedna mješovite nastave nismo radili, u školu se vratio velik broj učenika, kaže Kulaš-Jutrović.


Foto: V. KARUZA

Foto: V. KARUZA


U toj su se školi jučer za dolazak učenika na nastavu koristila dva ulaza, a stizalo se u grupama s razmacima od 15 minuta, kako ne bi dolazilo do susretanja učenika različitih razreda. Međutim, iako su se učenici pridržavali strogih pravila, to nije vrijedilo i za roditelje koji su se okupljali ispred škole, iako je u uputama jasno navedeno da se to ne bi trebalo raditi. Stroga pravila prilikom dolaska u školu vrijede u svim ustanovama, a podrazumijevaju raniji dolazak, dezinfekciju obuće ili preobuvanje, dezinfekciju ruku i direktan ulazak u razred, bez zadržavanja.


Toga se jučer pridržavalo i 82 posto učenika razredne nastave OŠ »Fran Franković« gdje se radi u dvije smjene kako bi se smanjila mogućnost susretanja učenika različitih razreda, kao i 85 posto učenika najbrojnije riječke škole OŠ Srdoči, čiji ravnatelj Ivan Vukić očekuje da će se do idućeg tjedna broj učenika u klupama još više povećati.


– Očekujemo da će se pomalo svi učenici vratiti. Ljude je još malo strah. Moguće da će i sama djeca vršiti pritisak na roditelje kada vide da većina njihovih vršnjaka ide u školu, a oni ne, zaključuje Vukić.


Foto: V. KARUZA

Foto: V. KARUZA


U vrtićima manje djece od očekivanog


Za razliku od osnovnih škola u koje je jučer došlo više djece od očekivanog broja, za povratak u vrtić odlučilo se pak manje roditelja nego što je bilo najavljivano. Riječki su vrtići očekivali povratak 50 posto, no došlo je svega 40 posto djece. Upravo su vrtići kao neobavezan dio odgojno-obrazovnog sustava odraz stavova roditelja o vraćanju djece u ustanove, jer nemali je broj roditelja koji su se odlučili poslati djecu u školu više prisilno nego dobrovoljno.


Ilustrira to i podatak o padu korištenja usluge produženog boravka i cjelodnevnog odgojno-obrazovnog rada u riječkim školama za čak 50 posto. Naime, prema jučerašnjim podacima Grada Rijeke, u takav oblik rada inače je uključeno 2.990 učenika, a jučer ih se uključilo svega njih 1.064, što je 49,67 posto učenika. Odlukom da za skrb o djetetu nakon nastave pronađu alternativu roditelji su pokazali kako žele maksimalno skratiti boravak djetata u ustanovi.