Press kolegij

PGŽ prva u Hrvatskoj sufinancira stambeno zbrinjavanje žrtava obiteljskog nasilja, otkriveni detalji

Sanja Gašpert

Ilustracija / Foto Davor Puklavec/PIXSELL

Ilustracija / Foto Davor Puklavec/PIXSELL

Namjera je Županije žrtvama olakšati integraciju u zajednici po prestanku usluge smještaja u sigurnoj kući, odnosno skloništu



Primorsko-goranska županija će, kao prva županija u Hrvatskoj, sufinancirati stambeno zbrinjavanje žrtava obiteljskog nasilja, mahom žena s djecom, kako bi im olakšala integraciju u zajednici po prestanku usluge smještaja u sigurnoj kući, odnosno skloništu.


Mjera je to koju nitko još u Hrvatskoj ne provodi. Pravo sudjelovanja na natječaju imaju udruge i druge organizacije civilnog društva, a rok prijave je do 13. studenog.


– Za provedbu je osigurano petnaest tisuća eura, a sufinancirat će se do polovice iznosa najma stana. Očekujemo da nam se jave udruge koje se bave ovom problematikom, a koje mogu dodatno psihosocijalno osnažiti žene kada izađu iz sigurne kuće, rekla je to na redovitoj tjednoj konferenciji za novinare pročelnica Upravnog odjela za socijalnu politiku i mlade Primorsko-goranske županije Dragica Marač.


Poticano stanovanje




Pročelnica Marač informirala je novinare i o drugim raspisanim javnim pozivima iz resora socijalne politike i mladih.


– Objavljen je javni poziv za sufinanciranje demografske mjere – poticano stanovanje u 2023. godini vrijednosti 132.723 eura. Riječ je o stvaranju uvjeta za stambeno zbrinjavanje mladih obitelji kroz adaptaciju stanova u vlasništvu jedinica lokalne samouprave i davanje u dugoročni, društveno dostupan najam, čija cijena ne smije prijeći dva eura po kvadratu.


Pravo prijave imaju sve jedinice lokalne samouprave s područja županije, a rok prijave je 6. studeni.


Prvi takav natječaj raspisan je prošle godine, a rezultirao je uređenjem pet stanova, i to u Čabru, Vrbovskom, Mrkoplju i Cresu, koje će jedinice lokalne samouprave prema zadanim kriterijima uskoro dati u dugoročni najam.


Javiti se mogu mlade obitelji do 45 godina s prebivalištem na području općine ili grada za koji se prijavljuju, a prednost ostvaruju deficitarna zanimanja, rekla je pročelnica Marač.


Dodala je kako je u tijeku i javni poziv za sufinanciranje aktivnosti Ureda za mlade PGŽ-a u 2023. godini za opremanje prostora informativno-edukacijskog punkta i/ili društvenog doma za mlade, a za što je proračunom osigurano oko 32 tisuće eura.


Prihvatljivi prijavitelji su jedinice lokalne samouprave, a javni poziv je otvoren do 27. listopada. Natječaj se provodi već desetak godina i rezultirao je s otvaranjem desetak ureda, uglavnom u ruralnim krajevima naše županije, istaknula je pročelnica.


Prijevoz onkoloških pacijenata


O aktualnostima iz resora zdravstva izvijestila je pročelnica Upravnog odjela za zdravstvo PGŽ-a Vesna Čavar, koja je rekla kako će Primorsko-goranska županija u 50 postotnom iznosu sufinancirati program prijevoza onkoloških pacijenata na terapiju iz Čabra, Kastva, Malog Lošinja, Opatije i Vrbovskog, odnosno gradova koji su se javili za sufinanciranje, s ukupnim iznosom od 16.645 eura.


Tako će Opatiji biti dodijeljeno 6.350 eura, Malom Lošinju 4.150 eura, Čabru 3.065, Kastvu 1.620 i Vrbovskom 1.460 eura.


– Do krajnjeg roka za dostavu prijava pristiglo je pet prijava, sve su zadovoljile formalne uvjete, a očekivali smo ipak više jedinica lokalne samouprave koje će se uključiti u ovaj program, rekla je Čavar.


Također, izvjestila je pročelnica Čavar, kao posljedica izmjena Zakona o zdravstvenoj zaštiti, Zavod za hitnu medicinu PGŽ-a preuzeo je djelatnost saniteta od Doma zdravlja PGŽ-a. S obzirom na stanje voznog parka, predlaže se nabava deset novih sanitetskih vozila.


Zavod je proveo javnu nabavu na koju je pristigla jedna ponuda, a o investiciji ukupne vrijednosti oko 787 tisuća eura koja bi se financirala kreditnim zaduženjem na četiri godine, odlučivat će Županijska skupština PGŽ-a.


– Uslijed porasta cijene energenata, inflacije i materijalnih prava zaposlenika, za aktivnost Dostupnost na primarnoj razini zdravstvene zaštite, Zavodu za hitnu medicinu PGŽ-a raspoređuje se dodatnih 800 tisuća eura, dodala je pročelnica Čavar, pritom upozorivši da prihodi HZZO-a ne prate porast rashoda, što se posljedično sanira iz proračuna PGŽ-a.


Produženi boravak učenika


Čavar je podsjetila kako je odlukom Skupštine u svibnju ove godine Zavodu već raspoređeno više od 900 tisuća eura.


Primorsko-goranska županija će s iznosom od oko 22 tisuće eura, točnije 21.700 eura, financirati program produženog boravka za učenike putnike u prvom polugodištu školske 2023./2024. godine u deset osnovnih škola, i to u sedam škola s područja Gorskog Kotara, dvije otočne škole i jednoj školi s područja Novog Vinodolskog, izvijestila je zamjenica primorsko-goranskog župana Marina Medarić.


– Prema zakonskoj obvezi, Županija kroz decentralizirane funkcije financira prijevoz učenika nižih razreda čija je adresa stanovanja na udaljenosti od tri kilometra i više od škole te učenika viših razreda s adresom stanovanja na udaljenosti pet kilometara i više.


U toj organizaciji određeni broj učenika-putnika, moraju čekati na prijevoz kućama ili početak nastave. Kako učenici ne bi boravili van školskih prostorija, Županija ovu potrebu od 2003. godine rješava organizacijom programa produženog boravka za učenike-putnike.


Prije se to odnosilo na područje Gorskog kotara, a sada su u program uključeni i otoci. Spomenutim sredstvima financira se rad učiteljica koje borave s djecom u produženom boravku, a koje djecu čuvaju i pišu s njima školsku zadaću, navela je Medarić.