Širenje kapaciteta

Pazite gdje su u Rijeci smjestili jasličare. Nema ni ograde pa djeca mogu doći na krov zgrade

Ingrid Šestan Kučić

Ilustracija vrtića More / Foto Vedran Karuza

Ilustracija vrtića More / Foto Vedran Karuza

Sindikalne povjerenice SOMKA-a upozorile na kaotičnu situaciju u vrtićima More i Sušak



Nakon što je sindikalna povjerenica Sindikata obrazovanja medija i kulture Hrvatske, Ingrid Čavić, upozorila da u Dječjem vrtiću Rijeka vlada kaos, jer nema odgojitelja, ali ni nestručnih zamjena – spremačica, kuhara i pomoćnih kuhara – sličnu situaciju opisuju i sindikalne povjerenice preostala dva gradska riječka dječja vrtića, More i Sušak.


Navodeći kako se u Dječjem vrtiću More također bore s nedostatkom kadra, sindikalna povjerenica, Maja Ružić, iznosi i konkretne probleme vezane uz proširenje vrtićkih kapaciteta i ugrožavanje sigurnosti djece.


Nesigurno okružje


– U Dječjem vrtiću More otvorena je nova jaslička skupina, kako ne bi bilo puno neupisane djece jasličke dobi, međutim, ista nije smještena u odgovarajućem prostoru. Naime, nalazi se na tavanu vrtićke zgrade.




Dakle, odgojiteljima koji rade u toj skupini nemoguće je izaći na dvorište s djecom pa koriste samo malu terasu na kojoj su postavljene vanjske jedinice klima uređaja bez odgovarajuće zaštite.


Također, zbog lake dostupnosti vanjskih jedinica klima uređaja, djeca se na iste mogu popeti i tako doći na krov zgrade, jer nema ograde.


Stepenice koje vode do prostora na tavanu su drvene, gazište je sličnije brodskim nego kućnim stepenicama, a njima se, osim djece koja su još uvijek nestabilna u hodu, mora uspinjati i spuštati kuharica, koja bi trebala imati pomoć ili lift kako bi pravovremeno podijelila hranu djeci u skupinama koja se nalaze na tri etaže zgrade, a nema ni lifta, ni pomoći prilikom dostave obroka i zbog toga joj često u pomoć uskaču odgojiteljice.


Stepenice su takve strukture da zanose osobu i koja ne nosi ništa, a kamoli lonac s jelom i pribor za jelo. Sve navedeno predstavlja opasnost za nastanak teške ozljede na radu.


Također, ako dođe do požara, a stepenice su napravljene od zapaljivog materijala, kojim putem će se djeca i zaposlenici evakuirati?


To su samo neki od problema s kojima se svakodnevno suočavamo. Stoga, apeliramo na osnivača da prestane s proširivanjem kapaciteta ako nije u mogućnosti osigurati siguran prostor za djecu i radnike jer je pitanje vremena kad će se dogoditi prvi kobni događaj.


Pozivamo nadležne u Gradu Rijeci da prestanu zatvarati oči pred problemima koji su tehničke naravi. Kao odgojitelji, imat ćemo razumijevanja ako se ne mogu pribaviti vrhunske didaktičke igračke, taktilni zidovi i slično.


Iskoristit ćemo svoju kreativnost, i u to uključiti i djecu i zajedno ćemo ih napraviti, ali na rad u uvjetima koji ne zadovoljavaju sigurnosne standarde ne pristajemo, prije svega radi korisnika, a onda i zaposlenika Dječjeg vrtića More, ističe Ružić.


Nedostatak tehničkog osoblja


Sindikalna povjerenica u Dječjem vrtiću Sušak, Andrina Pughel, dodaje da u toj ustanovi kronično nedostaje kuhara, pomoćnih kuhara i spremačica, a uzrok problema su svakako male plaće.


– Primjerice, pomoćni kuhar ima plaću neznatno višu od minimalne utvrđene plaće u Hrvatskoj, dok kuhar s 35 godina staža ima plaću od 4.300 kuna pa je onda i za očekivati da se prilikom objave natječaja za posao nitko na njega ne javi.


Neizravno, nedostatak tehničkog osoblja utječe i na odgojno-obrazovni rad. Nije se dogodilo jednom da odgojitelj mora obavljati posao kuhara zbog bolovanja, odnosno nedostatka kadra, prilikom pripreme doručka, ručka ili kod pranja suđa.


Koliko se u tim situacijama mogu poštovati svi standardi koje je jedna odgojno-obrazovna ustanova dužna održavati za dobrobit svih zaposlenika i djece koja u njoj borave?


Dakle, u vrijeme kad je odgojitelj morao biti u kuhinji, kako bi djeca mogla na vrijeme jesti nije mogao provoditi odgojno-obrazovni rad, upozorava Pughel.


Dodaje i da se događa da zbog nedostatka tehničkog osoblja djeca ne dobiju juhu ili salatu koja bi trebala biti sastavni dio obroka, jer jednostavno nije imao tko u tako kratkom vremenu pripremiti veliku količinu obroka.


U većim objektima prilikom nedostatka spremačica vrlo često se dogodi da sami odgojitelji brišu stolove i podove nakon doručka ili raznih aktivnosti koje su se provodile tijekom jutra, a spremačica koja radi tada u popodnevnim satima trebala bi u puno većem opsegu od propisanog odraditi svoja radna zaduženja.


– Također, korisnici usluga Dječjeg vrtića Sušak su i roditelji djece s posebnim potrebama. Za takve korisnike osnivač nije, sukladno Državno pedagoškom standardu, za kvalitetan odgojno-obrazovni rad osigurao fizioterapeuta, logopeda ni edukacijskog rehabilitatora.


Dakle, navedeni korisnici su uskraćeni za pomoć stručnjaka koji će im pomoći u svladavanju životnih vještina. Smatram da je ovo zadnji tren za osnivača u kojem bi trebao poduzeti odgovarajuće mjere kojima će omogućiti pravilno funkcioniranje ustanova u kojima će se zaista i neometano provoditi odgojno-obrazovni rad, naglašava Pughel.


Privremeno rješenje


U Gradu Rijeci pak kažu da se pristupilo osiguranju dodatnih kapaciteta u prostorima vrtića i škola te je tako prenamijenjen u odgojnu skupinu i prostor potkrovlja PPO-a Vidrice koji se nalazi u sastavu Dječje vrtića More te da je boravak djece u potkrovlju privremenog karaktera.


– Treba reći i da je nakon obavljenog izvida prostora od strane nadležnog županijskog odjela dobiveno rješenje kojim je odobren početak rada vrtiću isključivo za potrebe djece jasličke dobi, no unatoč tome, boravak djece u potkrovlju objekta privremenog je karaktera te će se prostor otvaranjem drugih kapaciteta napustiti.


Nedostatak kuhinjskog osoblja i spremačica problem je s kojim se suočavaju gradske predškolske ustanove i to ne samo u Rijeci.


Razlozi fluktuacije djelatnika nisu isključivo vezani za visinu primanja, a kratkotrajne zamjene privremeno nenazočnih djelatnika uobičajena su pojava u svakom kolektivu te se u tim situacijama doista očekuje da kolektiv nastupi suradnički i u zajedničkom cilju osiguranja što boljih uvjeta života djece u dječjem vrtiću, objašnjavaju u Gradu.


Uskoro novi kolektivni ugovor


Dodaju i da je Grad u nekoliko navrata povećavao materijalna prava svim radnicima zaposlenima u vrtićima Grada Rijeke, izdvojivši pritom iznos od oko 5,7 milijuna kuna više u odnosu na prethodnu godinu, kao i da uskoro započinje kolektivno pregovaranje za sklapanje novog kolektivnog ugovora kojim će se dalje nastojati poboljšati materijalna prava svih zaposlenika dječjih vrtića Grada, uključujući dakako i zaposlenike s najnižim primanjima.


– Državni pedagoški standard predškolskog odgoja i naobrazbe određuje, između ostalog, mjerila za broj odgojitelja, stručnih suradnika i ostalih radnika u dječjem vrtiću te tako i propisuje broj i struku zaposlenika u odgojno-obrazovnim skupinama s posebnim programom za djecu s teškoćama.


U 10-satnom programu tako s djecom radi jedan stručnjak edukacijsko-rehabilitacijskog profila s punim radnim vremenom, jedan odgojitelj s punim radnim vremenom i jedan pomoćni radnik za njegu, skrb i pratnju s punim radnom vremenom.


Jedna skupina za djecu s intelektualnim teškoćama u Podcentru Veseljko Dječjeg vrtića Sušak ekipirana je sukladno zakonskim propisima, zaključuju u Gradu.