Akcija NL-a i Ine

Ovo su najbolji školski ekoprojekti: Prva nagrada ide u Hercegovac, druga u Rijeku, treća u Đurđevac

Sanja Gašpert

OŠ Slavka Kolara iz Hercegovca u Bjelovarsko-bilogorskoj županiji osvojila je prvu nagradu za projekt "Školski ekovoćnjak", OŠ Centar iz Rijeke drugu nagradu za projekt "Ekokutak za vrtni trenutak", a Dječji vrtić Maslačak iz Đurđevca iz Koprivničko-križevačke županije treću za projekt "Putevima osjetila"



Projekt “Školski ekovoćnjak” Osnovne škole Slavka Kolara iz Hercegovca (Bjelovarsko-bilogorska županija) osvojio je prvu nagradu, projekt “Ekokutak za vrtni trenutak” Osnovne škole Centar iz Rijeke drugu, a projekt “Putevima osjetila” Dječjeg vrtića Maslačak iz Đurđevca (Koprivničko-križevačka županija) treću nagradu na tradicionalnom natječaju za najbolje ekoprojekte dječjih vrtića, osnovnih i srednjih škola te učeničkih domova, u organizaciji Novoga lista i Ine, na koji je ove godine pristigla 41 prijava iz cijele Hrvatske.


Foto galerija: Dodjela nagrada za najbolje školske ekoprojekte Foto: Vedran Karuza


Svake godine na ovaj se natječaj prijavljuju brojne odgojne i obrazovne ustanove iz cijele Hrvatske, dječji vrtići, osnovne i srednje škole te učenički domovi, pa je tako i ove godine Komisija koju su činili profesorica na Građevinskom fakultetu Sveučilišta u Rijeci i dugogodišnja pročelnica Upravnog odjela za prostorno uređenje, graditeljstvo i zaštitu okoliša Primorsko-goranske županije, izv. prof. dr. sc. Koraljka Vahtar-Jurković, vodeći stručnjak za zaštitu okoliša u Rafineriji nafte Rijeka Slavica Rukavina i voditelj posebnih projekata Novog lista Bruno Lončarić, imala težak zadatak odabrati i rangirati tri najbolja.


Sve više prijava


Potvrdili su to i na svečanosti dodjele nagrada najboljih školskih eko projekata, održanoj u Dječjoj kući u Rijeci.




Nagrade su novčane, pa će tako OŠ Slavka Kolara iz Hercegovca biti dodijeljeno 1.500 eura, riječkoj školi Centar tisuću eura, a Dječjem vrtiću Maslačak 500 eura.


U ime domaćina, nazočne je pozdravio Kristijan Benić, suradnik za projekte i marketing Gradske knjižnice Rijeka, koji je nakon svečanosti sudionike poveo u organizirani obilazak nove Gradske knjižnice Rijeka.



Nazočnima se prigodnim riječima obratila i direktorica marketinga Novog lista Silvija Gerc Vodopija, koja je istaknula kako je Novi list ovaj projekt pokrenuo prije petnaestak godina, na inicijativu Brune Lončarića.



– Tada se nije puno znalo niti govorilo o štetama koje se nanose okolišu. Danas se o tome puno više zna, puno više se govori. Novi list jedan je od prvih medija koji je svoje komunikacijske kanale otvorio ovim važnim temama.


Hvala Ini kao partneru, hvala profesorima, učenicima, djeci iz vrtića koji se svake godine u sve većem broju prijavljuju na ovaj natječaj sa svojim hvalevrijednim projektima, rekla je Gerc Vodopija.



Jačanje svijesti o ekologiji


U ime pokrovitelja, nazočnima se obratio rukovoditelj Tehnologije u Rafineriji nafte Rijeka Luka Talajić.



– Ovaj projekt jedan je od načina na koji želimo učenike naučiti timskom radu i prijateljstvu, vrijednostima koje njegujemo s našim partnerom Novim listom, a pritom im izgraditi i ojačati svijest o ekologiji.


Od osnutka prije šezdeset godina Ina kontinuirano pomaže zajednicama u kojima posluje, a ovim projektom želimo potaknuti kreativnost i inovativnost učenika te ih usmjeriti ka odgovornom ponašanju prema okolišu.


Briga o okolišu i briga o mlađim generacijama su neke od naših najvažnijih vrijednosti, a ovaj je projekt odličan način da ih spojimo, rekao je Talajić.


Učitelji i učenici u voćnjaku


Projekt “Školski ekovoćnjak” OŠ Slavka Kolara iz Hercegovca, u kojoj se odgojno-obrazovni proces odvija u Matičnoj školi Hercegovac, Područnoj školi Palešnik i Područnoj školi Ladislav, predstavila je voditeljica projekta Zrinka Opalički, koja je rekla kako je 2008. godine u Ladislavu zasađen voćnjak starim sortama voćaka: jabuke, kruške, šljive, trešnje i mušmule.



– Kako je ograda oko voćnjaka, zbog utjecaja vremenskih prilika, propala te više nije pružala dovoljnu zaštitu, morali smo je ukloniti. Stoga trebamo i želimo izraditi novu.


Prijavili smo se na ovaj natječaj u nadi da će biti prepoznata važnost našeg ekoprojekta.


Učiteljica i učenici dosta vremena provode u voćnjaku, čiste, orezuju grane, boje debla vapnom, prate promjene, brinu o ptičicama zimi, ubiru plodove i sudjeluju u pripremi kolača i kompota…, objasnila je Opalički.


Ekokutak u dvorištu škole


Drugonagrađeni projekt “Ekokutak za vrtni trenutak” OŠ Centar iz Rijeke predstavila je voditeljica projekta Tanja Matijević, koja je rekla kako je ovim projektom cilj stvoriti Ekokutak u unutarnjem dvorištu škole, kojeg će učenici svakodnevno koristiti.



– Projektne aktivnosti poticat će učenje i suradnju među učenicima, a usmjerene su na razmjenu iskustava, poboljšanje zdravlja i tjelesne kondicije, povećanje kreativnosti, razvoj motoričkih spretnosti i povećanje samopouzdanja, poručila je Matijević.


Putevima osjetila


O trećenagrađenom projektu “Putevima osjetila DV Maslačak iz Đurđevca govorile su Marija Čupen Tomica, ravnateljica i Ana Željeznak Jovičić, pedagoginja.



– Projekt “Putevima osjetila” bazira se na poticanju senzorne integracije kod djece predškolske dobi, za koju su temelj dobre senzorne integracije aktivnosti koje stimuliraju osjetilne sustave.


Osnovni cilj projekta je ponuditi prirodno okruženje za pojačano učenje putem osjetila, odnosno za senzornu integraciju kao temelj djetetovog cjelokupnog razvoja, tj. omogućiti djeci bogato poticajno okruženje i stimulaciju svih sedam senzornih sustava.


Kroz ovaj projekt opremit će se otprilike 150 metara kvadratnih vanjskog prostora Dječjeg vrtića Maslačak u obliku multisenzoričkog vrta, koji će istovremeno stimulirati nekoliko osjetila, u svrhu cjelokupnog razvoja djece, istaknule su.


Pjesme i plesovi Bilogore i Moslavine


Voditelj programa u Dječjoj kući bio je novinar i urednik Novog lista Edi Prodan.



U programu su sudjelovali glumci Gradskog kazališta lutaka Rijeka Zlatko Vicić i Petra Vučković, koji su izveli dio iz predstave “Nove zgode Wande Lavande”, učenici malog zbora OŠ Centar iz Rijeke s pjesmom “Naranča”, uz vodstvo učitelja glazbene kulture Petra Burila na klavijaturama, zatim Bruno Filipović, učenik četvrtog razreda OŠ Centar iz Rijeke s recitacijom “Morčić”, autora Drage Gervaisa, te Michelle Ukaj, učenica šestog razreda iste škole, koja je na klarinetu odsvirala kompoziciju “Reverie” Willyja van Dorsselaera.



Mali zbor OŠ Centar čine učenici Lukas Jajčević, Lejla Japić, Lea Alfreider, Leon Stupnik, Michelle Ukaj, Bruno Filipović, Matteo Janus, Adriano Milojević, Oliver Rajšić, Nela Stupnik, Freja Špehar, Paulina Bizjan, Maja Batarilo, Andrej Maruna i Hana Bajt.


Foto Vedran Karuza


Program svečanosti uveličali su i učenici OŠ Slavka Kolara iz Hercegovca – folklor i mali tamburaši, koji njeguju kulturnu baštinu Hercegovca. Izveli su pjesme i plesove Bilogore i Moslavine – “Dođi, dođi Ivo”, “Hercegovac”, “Moslavački drmeš” i “Taraban”. Nakon programa održan je domjenak u organizaciji tvrtke Nikas i Babushka Artisan Bakery Rijeka.