BILINGVALNI ZNANSTVENI KAMP

Osnovci žedni znanja opet se okupili u Klani. Učili su propitkivati, kritički razmišljati i logički zaključivati

Bruna Matičić

Foto S. Drechsler

Foto S. Drechsler

Program kampa pomno je osmišljen i razrađen kako bi se kod djece potaknuo intelektualni razvoj, kreativnost, maštovitost, kako bi svako dijete ostvarilo svoj potencijal, ističe Sanja Jelenić-Soldatić



KLANA – Osnovnoškolci s područja cijelog riječkog prstena prošloga su tjedna ponovo uživali u prirodi i znanosti učeći na hrvatskom i engleskom jeziku u planinskoj kućici Teloni parka u okviru sedmog Bilingvalnog znanstvenog kampa.


Bilingvalni znanstveni kamp već tradicionalno organiziraju dvije profesorice, Sanja Jelenić-Soldatić, profesorica matematike i vlasnica Matematičkog svijeta, i Anja Rumac, profesorica engleskog i hrvatskog jezika te predsjednica Centra za inovacije u edukaciji Congenium. Kako su nam kazale, iz godine u godinu trude se obogatiti program kampa, stoga su ove godine proširili suradnju s više riječkih fakulteta, a sada već sedmoj generaciji polaznika omogućili su nezaboravno iskustvo i ulazak u čarobni svijet znanosti, engleskog jezika i matematike.


Popularizacija znanosti


– Naime, dugi niz godina bavimo se istraživanjima bilingvizma i prednostima koje pruža, stoga se sve aktivnosti u kampu odvijaju na engleskom i hrvatskom jeziku. Inicijalna želja nam je popularizirati znanost među najmlađima te ih od najranije dobi zaintrigirati, proširiti im vidike i pobuditi znatiželju metodama primjerenim njihovom uzrastu. Naše se metode temelje na aktivnom, smislenom učenju putem otkrivanja, povezujući teoriju i praksu sa stvarnim životom. Želja nam je da djeca izađu iz školskih okvira, propitkuju i istražuju, da kritički razmišljaju i logički zaključuju te zavole engleski, matematiku i znanost, istaknula je Anja Rumac i navela da se trude približiti im teme s kojima se susreću tek krajem osnovnoškolskoga obrazovanja.





– Program kampa pomno je osmišljen i razrađen kako bi se kod djece potaknuo intelektualni razvoj, kreativnost, maštovitost, kako bi svako dijete ostvarilo svoj potencijal. Kroz godine, kamp je postao mjesto u kojem su mnoga djeca spoznala svoja područja interesa kojima su se posvetila u daljnjem obrazovanju, istaknula je Sanja Jelenić-Soldatić dodajući da posebnu pažnju posvećuju i socijalizaciji te djeca tijekom petodnevnog boravka vrijeme provodu u druženju i zabavi.


Tijekom ovogodišnjeg zabavnog i edukativnog kampa koji je održan u razdoblju od 27. lipnja do 1. srpnja, čak 25 osnovnoškolaca provodilo je razne pokuse i kroz igru i istraživanje učilo o bilingvalnoj matematici, biologiji, kemiji, fizici i robotici te sudjelovalo u kreativnim radionicama, sportu i rekreaciji te stjecalo nova znanja.


Od abakusa do hijeroglifa


Naučili su računati na Abacus sorobanu, učili o nastanku i vrstama flore i faune, sastavu tla te kako ga analizirati. Susreli se s piramidama i hijeroglifima, učili o organima, kostima i mišićima te potresima. Pokusima su saznali kako koristiti energiju iz okoliša te se upoznali s robotskim uređajima i brojnim drugim zanimljivostima.


Veselje, zabavu, ali i znanje koje bilingvalni kamp u Klani iz godine u godinu pruža najmlađima potvrdio je i Borna Gudac, dvanaestogodišnjak iz Kraljevice koji se već četvrtu godinu pridružuje kampu.


– Sviđa mi se jer kroz igru učimo zanimljive stvari, ali i zato što svake godine steknem nova prijateljstva.


 


 


 



Ove sam godine učio o dijelovima oka i kostima čovjeka. Naravno, učili smo računati na abakusu te izvodili radne pokuse, rekao nam je Borna, inače i državni prvak u informatici kojemu tijekom petodnevnog trajanja kampa računalo uopće nije nedostajalo.


Važnost kampa prepoznala je i akademska zajednica, a kamp je organiziran u suradnji s četiri fakulteta i to Fakultetom zdravstvenih studija Rijeka, Građevinskim fakultetom, Tehničkih fakultetom i Odjelom za biotehnologiju. Svakoga dana u klanjski su kamp dolazili studenti i stručnjaci koji su djeci otkrivali znanost, a posljednjega dana kampa polaznike je posjetio i prorektor riječkog sveučilišta prof. dr. Saša Zelenika.


Klana postala obrazovno–odgojna destinacija


Podršku Bilingvalnom kampu iz godine u godinu pruža vlasnik Teloni parka Luka Businelo koji im na korištenje ustupa prostor, ali i Općina Klana koja od samog početka podržava njegov rad.


– Drago nam je što se kamp s ovako kvalitetnim sadržajem održava na našem području, a njegova posebna vrijednost je ta da djeca borave na svježem zraku u prirodi i pritom stječu nove vještine i znanstvene spoznaje. Ovo je zaista hvalevrijedna inicijativa i svakako ćemo ovu aktivnost i dalje podupirati jer Klana je ovime postala zanimljiva destinacija u smislu obrazovanja i odgoja djece, kazala je načelnica Željka Šarčević Grgić koja je posljednjega dana također došla pozdraviti polaznike i organizatore.