»FAUST VRANČIĆ« LAUREATI

Olivera Stanić i Rifat Ramčić godinama su u misiji približavanja tehničkih znanja djeci i mladima

Vladimir Mrvoš

Foto: Mateo Levak

Foto: Mateo Levak

Danas umirovljenik, Ramčić je godinama radio kao učitelj tehničke kulture i fizike u OŠ Kraljevica te vodio Klub mladih tehničara i čitav niz sekcija, dok je Stanić izvršna direktorica CTK-a Rijeka, ali i aktivna volonterka Hrvatskog saveza brodomaketara.



RIJEKA – Ovogodišnji dobitnici Nagrade tehničke kulture »Faust Vrančić«, Rifat Ramčić iz Zajednice tehničke kulture Primorsko-goranske županije te Olivera Stanić iz Centra tehničke kulture Rijeka, poznati su mnogim mladim zaljubljenicima u tehničku kulturu. Nagrada »Faust Vrančić« dodjeljuje se između ostalog i za tehničko opismenjavanje te za razvitk tehnologije i tehničkog stvaralaštva, što je posebno bitno kada se zna da se kod mladih upravo u najranijoj dobi odlučuju čime će se baviti, odnosno za što će se školovati. Upravo stoga nagrada je otišla u prave ruke jer oboje ovogodišnjih laureata posvećeno je upravo radu s mladima i nastojanjima da im se približi tehnička kultura.


Svestrani učitelj


Danas umirovljenik, Rifat Ramčić godinama je radio kao učitelj tehničke kulture i fizike u OŠ Kraljevica. Iz svoje zanimljive biografije Ramčić ističe i zanimljiv detalj.
– Zbog velikog broja nastavnika i profesora fizike i tehničkog obrazovanja, nisam mogao dobiti posao u školi te sam povremeno od 1984. do 1987. godine radio u Parizu, gdje sam i završio dva semestra francuskog jezika. Školske godine 1987./88. dobio sam prvo radno mjesto u Osnovnoj školi Gornja Vežica kao nastavnik tehničkog obrazovanja, do povratka djelatnice iz Njemačke, a od 1988. do 1990. radio sam na zamjenama u više osnovnih škola te u Građevinskoj školi kao profesor fizike. Početkom školske godine 1990./91. zaposlio sam se u Gimnaziji u Delnicama kao profesor fizike, a potom, zbog bližeg radnog mjesta, dobivam posao u Osnovnoj školi Kraljevica, kaže nam Ramčić koji je, uz redovit školski program, godinama vodio brojne radionice i organizirao izvannastavne aktivnosti.


Poticanje izvrsnosti

– Prošle godine CTK Rijeka nastavio je s provedbom svojih dugogodišnjih programa koji potiču izvrsnost među djecom i mladima kao što su Budi++, Makersi na Školjiću, Ljeto na Školjiću, ali i omogućavaju mnogobrojnim građanima i građankama da prvi put uđu u svijet digitalnih tehnologija na početničkim tečajevima korištenja računala, programiranja i modeliranja. Uz to, završeni su dvogodišnji projekti kojima je cilj bio povećanje zapošljivosti najranjivijih skupina na tržištu rada financiranih iz Europskoga socijalnog fonda, a kojima je CTK Rijeka bio koordinator te su ostvarena poticajna sredstva iz Europskoga socijalnog fonda za provedbu brojnih projekata, navodi Olivera Stanić.



– Uz redovnu nastavu u školi bio sam voditelj Kluba mladih tehničara sa sekcijama slobodnih aktivnosti: brodomodelari, aviomodelari, raketni modelari, građevinari, elektronika i foto-video tehnika. Pored slobodnih aktivnosti i redovne nastave, izvodio sam izbornu nastavu iz graditeljstva i elektronike, a robotiku i automatiku, elektroniku, radiokomunikacije te modelarstvo uporabnih tehničkih tvorevina vodim do danas. Pripremao sam grupu učenika u poznavanju prometnih znakova, propisa, vožnje bicikla i redovito sudjelovao u akcijama i natjecanjima Sigurno u prometu, nabraja nam Ramčić.
Autor je i verificiranih izbornih programa iz graditeljstva, elektronike i foto-video tehnike te dva programa za robotiku: Robotika za djecu i mladež s poteškoćama u razvoju i Robotika za nadarene učenike, a bio je i mentor u izvođenju nastavne prakse studentu fizike i politehnike.


Kuća brodova


Olivera Stanić izvršna je direktorica Centra tehničke kulture Rijeka, najuspješnije hrvatske udruge u području tehničke kulture koja svoje djelovanje financira osmišljavanjem i ostvarivanjem projekata koje financiraju javni i privatni donatori. Kao volonterka Hrvatskog saveza brodomaketara aktivna je u savezu od njegova osnutka, a prošle je godine u otežanim uvjetima zbog pandemije koronavirusa na inovativan način ostvarila suradnju saveza s nizom partnerskih organizacija, što je omogućilo razvoj kapaciteta saveza.


– Prvi put je pripremljen projekt Od vizije do modela te je HSB u 2021. potpisao ugovor i ostvario gotovo 500.000 kuna iz Europskoga socijalnog fonda za organizacijski razvoj udruge. Time će ove godine biti povećan broj korisnika, djece i mladih te korištenje novih tehnologija u modelarstvu i maketarstvu u Primorsko-goranskoj, Zadarskoj i Dubrovačko-neretvanskoj županiji, kaže Stanić. Istaknut doprinos dan je i u provedbi projekta Kuća brodova, kojim je ostvaren vlastiti prostor i stvoren jedinstveni centar brodomaketarstva i brodomodelarstva.


– Kuća brodova, kao centar za provedbu obrazovnih programa brodomaketarstva i brodomodelarstva u Hrvatskoj, sa stalnim izložbenim postavom maketa brodova, pružat će stručnu pomoć različitim timovima u Hrvatskoj koji provode obrazovne programe za djecu i mlade te potporu za proizvodnju i nabavu dijelova i kitova za izradu maketa, odnosno dokumentacije i potrebnih nacrta za njihovu izradu, kaže Stanić koja je volonterskim doprinosom omogućila da se u različite programe – tečajeve, male škole i natjecanja u izradi maketa brodova, uključi više od 1.000 djece i mladih, više od 200 brodomaketara iz Hrvatske i inozemstva te više od 20.000 neizravnih korisnika.


Prošle godine održano je natjecanje na kojem je sudjelovalo 78 brodomaketara iz devet zemalja svijeta s oko 181 maketom brodova. Izložbu je posjetilo više od 5.000 posjetitelja. U 2021. sa svojim je timom uspjela ugovoriti gotovo 8.000.000 kuna za potrebe obrazovnih programa u tehničkoj kulturi mladih u 2021. i 2022. godini na području Primorsko-goranske, Karlovačke, Zadarske, Splitsko-dalmatinske, Dubrovačko-neretvanske, Ličko-senjske i Istarske županije.