Prvi dan škole

Od ponedjeljka na prometnicama u PGŽ 2.246 prvašića, policija izdala upozorenje

Vladimir Mrvoš

Foto Hrvoje Jelavic/PIXSELL

Foto Hrvoje Jelavic/PIXSELL

Tijekom rujna, svakoga dana, posebno u vrijeme početka i završetka nastave, policija će pojačano nadzirati prilazne ceste, ulice i raskrižja uz škole kako bi djeca što sigurnije došla i otišla iz škole



Ove školske godine u prve razrede osnovnih škola na području Hrvatske upisano je oko 40.000 prvašića, a na području Primorsko-goranske županije 2.246 učenika prvašića. Zato će policija u sklopu strateških aktivnosti Nacionalnog programa sigurnosti cestovnog prometa poduzimati razne aktivnosti kako bi djeca u prometu bila sigurnija.


Preventiva


Najpoznatija od svih aktivnosti je akcija »Poštujte naše znakove«, a da je akcija pokazala svoju punu opravdanost, govori podatak da se broj smrtno stradale i ozlijeđene djece na hrvatskim prometnicama od 1995. godine do sada znatno smanjio.


Početkom i ove školske godine policija će zajedno s predstavnicima tijela JLS-a i područne (regionalne) samouprave nadležnim za promet te poduzećima nadležnim za održavanje prometnica, pregledati prometnice i prometnu signalizaciju u blizini škola te zahtijevati otklanjanje nedostataka.




Policijski službenici održat će predavanja i razgovor u svim prvim razredima osnovnih škola i upoznavati djecu s temeljnim pravilima sigurnog sudjelovanja u prometu, te će podijeliti prigodni promidžbeni materijal.


Policajci će biti nazočni i na prvom roditeljskom sastanku učenika prvih razreda kako bi roditeljima u kratkom izlaganju izložili najvažnije poruke o sigurnom sudjelovanju njihove djece u prometu.


Tijekom rujna, svakoga dana, posebice u vrijeme početka i završetka nastave, policija će pojačano nadzirati prilazne ceste, ulice i raskrižja u blizini škola radi nesmetanog i što sigurnijeg dolaska i odlaska djece u i iz škole.


Poduzimat će i sve zakonom propisane mjere prema nediscipliniranim vozačima, odnosno prema vozačima koji ne poštuju prednost prolaska pješaka na obilježenom pješačkom prijelazu.


Policija će sankcionirati i sva nepropisno parkirana i zaustavljena vozila u zonama škola, te će pojačano mjeriti brzinu na prometnicama u zonama škola i kažnjavati vozače koji ne poštuju ograničenja brzine.


Jedinice mladeži


U zonama škola radit će i pripadnici prometne jedinice mladeži. Njihova zadaća je da u vrijeme dolaska i odlaska djece upravljaju prometom pješaka na jednom pješačkom prijelazu u blizini škole. U ostalom vremenu upozoravat će vozače koji nepropisno parkiraju vozila.


U školama u kojima su osnovane, na obilježenim pješačkim prijelazima radit će i pripadnici školskih prometnih jedinica. Važno je napomenuti da će policija samostalno, ali i u suradnji s Inspekcijom cestovnog prometa Ministarstva mora, prometa i infrastrukture, nadzirati autobuse kojima se organizirano prevoze djeca.


Posjeti školama će biti realizirani isključivo u izravnom dogovoru s ravnateljima.


Ceste u PGŽ-u sigurnije


Bez obzira na pozitivne pomake, unatrag deset godina na hrvatskim prometnicama smrtno je stradalo 69 djece, a ozlijeđeno je njih 9.481. Tijekom prošle godine smrtno je stradalo troje djece, dok je ove godine u istom razdoblju, u uvjetima povećanog i gušćeg prometa, smrtno stradalo već njih šestero.


Na području nadležnosti PU primorsko-goranske u posljednje tri godine nije bilo smrtnog stradavanja djece u prometu. Prije petnaestak godina djeca su najviše stradavala kao pješaci, a danas najviše stradavaju kao putnici u vozilima.


Najgore je da su djeca putnici najčešće u vozilima svojih roditelja ili najbližih osoba, s kojima bi trebala biti i najsigurnija, ali stvarnost je drukčija.