Društvo arhitekata Rijeka

Objavljeni “Neboderi”: Priručnik za aktivaciju o riječkim neboderima namijenjen svima

Jakov Kršovnik

Foto Marko Gracin

Foto Marko Gracin

S projektom "Neboderi" grupa Sekcija, koja djeluje u sklopu Društva arhitekata Rijeka, počela je još 2017. godine, a knjiga predstavlja zaključak četverogodišnjeg rada.



RIJEKA – Knjiga nije namijenjena samo struci, već je pisana da bude zanimljiva svima, pa i malom djetetu koje će možda samo pogledati ilustracije, kaže o publikaciji “Neboderi: priručnik za aktivaciju” urednica knjige i voditeljica projekta o riječkim neboderima arhitektica Gorana Stipeč Brlić. Podsjetimo, s projektom “Neboderi” grupa Sekcija, koja djeluje u sklopu Društva arhitekata Rijeka, počela je još 2017. godine, a knjiga predstavlja zaključak četverogodišnjeg rada.


“Neboderi: priručnik za aktivaciju” tako donosi priču o nastanku riječkih nebodera na Turniću, Podmurvicama, Rastočinama, Gornjoj Vežici, Kozali, Zametu, Kantridi i Sušaku, ali i savjete kako oživiti neboder – uređenjem krova ili slično. Uz Goranu Stipeč Brlić, urednici su knjige Martina Mataija, Ana Orlić, Damian Sobol Turina i Ariana Sušanj. Na predstavljanju knjige održanom u prostorijama Društva arhitekata Rijeka, a koje je privuklo lijep broj zainteresiranih, Gorana Stipeč Brlić istaknula je da se radi o aktualnoj temi, iako su oni s radom započeli prije četiri godine.


Foto Marko Gracin


– Ove godine Europska unija prezentirala je program “New European Bauhaus” koji, između ostalog, potiče inkluziju, održivost, kao i korištenje infrastrukture, građevina i resursa koji već postoje. To smo i mi htjeli poručiti ovim projektom, uključiti zajednicu, aktivirati je. Predstaviti nebodere koje svi poznajemo i upitati se zašto bi ih rušili, ako ih možemo koristiti na nov način. Nadamo da će na valovima novih trendova i ideja u Europi i Rijeka biti još bolji grad, kazala je Stipeč Brlić. Knjiga je objavljena u izdanju Društva arhitekata Rijeka, a realizirana u partnerstvu sa Sveučilištem u Rijeci i DeltaLabom – Centrom za urbanu tranziciju, arhitekturu i urbanizam.




Kako smo rekli, na 180 stranica okuplja rezultate i iskustva četverogodišnjeg istraživanja i prostornih akcija na kojima su članovi Sekcije Društva arhitekata Rijeka radili uz pomoć mnogobrojnih suradnika. Autorske tekstove uz uredništvo potpisuju Kristian Benić, Lidija Butković Mićin, Bia Gec i Petra Mrša te je knjiga opremljena brojnim fotografijama. Autori ističu da publikacija pregledno i sistematično, od istraživačkih tekstova do konkretnih savjeta za organizaciju i dizajnersko promišljanje, nudi uvid u povijest nastanka riječkih nebodera, ali i u proces nastanka projekta te uređenja zajedničkih prostora zgrade. Knjigu se može naručiti putem maila na [email protected].