Normaliziranje mucanja

“Nek’ se vidi! Nek’ se čuje!”: Rijeka obilježava Međunarodni dan svjesnosti o mucanju

Bruna Matičić

Foto Mateo Levak

Foto Mateo Levak

Riječke dizalice na Molo Longu večeras će prigodno zasvijetliti tirkiznom bojom u znak podrške



Povodom Međunarodnog dana svjesnosti o mucanju riječke dizalice na Molo Longu večeras će prigodno zasvijetliti tirkiznom bojom u znak podrške i povećanja svjesnosti populacije o samom mucanju, kao i osobama koje mucaju.


S željom da ukažu na problematiku s kojima se susreću osobe s navedenim poremećajem u govoru danas su se javnosti obratili Martina Gregorina, magistra logopedije i predsjednica Podružnice Hrvatskog logopedskog društva, Robert Lickley profesor s Queen Margaret sveučilišta iz Edinbourgha i donedavni član Povjerenstva za istraživanje Britanske asocijacije za mucanje te Suzana Jelčić Jakšić s riječkog Studija logopedije te dugogodišnja predsjednica Hrvatske udruge za pomoć osobama koje mucaju “Hinko Freund”.





Kako su istaknuli, Međunarodni dan svjesnosti o mucanju ove se godine obilježava pod motom “Nek’ se vidi! Nek’ se čuje!”, a s ciljem prikazivanja i normaliziranja mucanja u javnosti.


U tu svrhu gradski simboli u Rijeci, ali i Zagrebu zasvijetlit će danas tirkiznom bojom, a čime će se simbolično povezati i dva grada i sveučilišta na kojima se školuju budući logopedi i stručnjaci koje će pomagati i ljudima koji mucaju.


– Britanska asocijacija za mucanje dugi niz godina angažirana je upravo na povećanje svjesnosti o mucanju te smanjenja stigmatizacije.


U tom smislu odradila je razne aktivnosti s poslodavcima i organizacijama, s školama, učenicima i učiteljima, a trenutno rade na međunarodnoj kampanji koja pokušava potaknuti televizijske kuće da zaposle osobe koje mucaju ili imaju poteškoća u govoru.



Sa svakom kampanjom dolaze dobre stvari, a nadam se da će dobre stvari proizaći i iz ove kampanje – kazao je Lickley.


Suzana Jelčić Jakšić naglasila da se Međunarodni dan svjesnosti o mucanju u svijetu obilježava od 1998. godine, a Hrvatska se obilježavanju pridružila 2009. godine kada je na inicijativu Hrvatske udruge za pomoć osobama koje mucaju “Hinko Freund” Hrvatski sabor 22. listopad proglasio Danom svjesnosti o mucanju u Hrvatskoj.


– Udruga “Hinko Freund” dugi niz godina radi na osvještavanju javnosti o problemu mucanja kao i na tome da se stereotipi i neznanje o mucanju zamijene znanjem i razumijevanjem.


Ovogodišnja tema upravo je usmjerena na stigmu i prihvaćanje osoba koje mucaju, da ih se ne shvaća neozbiljno već da se ukaže na snagu, vrline i sposobnosti koje imaju. Važno je da se promijeni slika o njima, jer osobe koje mucaju mogu vrlo dobro komunicirati, ali ne uvijek sasvim tečno govoriti – kazala je Suzana Jelčić Jakšić.