Bakar

Nakon devet desetljeća tunera ponovo “stražari” na Žalu ribara

Sanja Gašpert

Foto Grad Bakar

Foto Grad Bakar

Krenula je dugo najavljivana revitalizacija Bakra u njegovom povijesnom duhu



Nakon ekoloških katastrofa koje su obilježile život u Bakru u doba bivše države, čini se da Bakrom pušu neki novi vjetrovi koji ga ponovo vraćaju u kolosijek na kojem počivaju temelji ovog bisera hrvatskog Jadrana.


U sklopu projekta obnove Bakra i niza investicija koje su se obrušile u središte grada, krenula je dugo najavljivana revitalizacija Bakra u njegovom povijesnom duhu, koji odiše bezbrojnim pričama iz davnina koje su u hrvatskoj povijesti ostavili duboke i neizbrisive tragove.


Gotovo devet desetljeća bilo je potrebno da bakarska tunera ponovo zauzme svoje mjesto na Žalu ribara u Bakru.





– Upravo “tunera” ili “straža”, kako je neki zovu, smještena na bakarskom Žalu ribara, nedaleko nedavno obnovljene skulpture Frana Kršinića “Ribari”, ukazuje da Bakar ima namjeru vratiti se korijenima i okrenuti novu stranicu posvećenu svojoj prošlosti na kojoj žele stvarati temelje budućeg razvoja.


Prema svim pokazateljima u proteklih nekoliko godina turisti i posjetitelji sve češće se spuštaju u Bakar. Nedavno izgrađena pomorska šetnica s koje puca pogled na drevni stari grad još je jedan mamac za posjetitelje, a najavljeno uređenje podmorskog tunela zasigurno će dopuniti ovu bakarsku priču.


U svakom slučaju, stare fotografije i razglednice ukazuju da se upravo ovdje tunera natkrilila visoko iznad morske površine. Ni najstariji mještani ne sjećaju je se, osim po pričama.


Po kazivanju 75. godišnjeg Josipa Jalšovca, koji je čitav svoj život proveo u Bakru, tunera je porezana i skinuta prije Drugog svjetskog rata, tridesetih godina.


On se sjeća samo dijelova njenih prerezanih stupova koji su virili iz obale, a sada, kao i brojni drugi građani ne krije svoje zadovoljstvo kada je vidi uživo.


Ovakve priče iz života Bakra očito su nam postale poticaj da s novim idejama na starim temeljima stvaramo svoju viziju razvoja i tako gradimo novu budućnost svoga grada, kaže bakarski gradonačelnik Tomislav Klarić.


Dodaje kako dokaz tome jesu i bezbrojni projekti koji kroz vrijeme ponovno mijenjaju sliku grada.


U Bakru su očito odlučili uzeti stvari u svoje ruke. Nakon razgradnje Koksare i rušenja 260 metarskog dimnjaka, sanacije terena, krenula je obnove rive, perila, Stenica, Masarykove obale, zgrade kaštela, gradnje sportske dvorane, Knjižnice, obnova Doma kulture, morske šetnice, interpretacijskog centra, Turske kuće, parka Banj, kao i još čitavog niza projekata koji iz godine u godinu mijenjaju vizuru grada.