Otputovali u Vukovar

Najveći uspjeh istinskih sportaša s Grobnišćine: BK Krenovac u finalu hrvatskog boćarskog kupa

Edi Prodan

BK Krenovac / Snimio Edi PRODAN

BK Krenovac / Snimio Edi PRODAN

Iako boćari nisu nogometaši, itekako imaju svoje vjerne sljedbenike koji su uspjeli skupiti sredstva te i sami krenuti put Vukovara



 


Boćari BK Krenovac, trenutno nabolji od ukupno sedam boćarskih klubova s Grobnišćine, su nakon pobjede nad BK Ročko Polje koju su u okviru natjecanja u Drugoj hrvatskoj boćarskoj ligi unaprijed odigrali u četvrtak, otputovali u Vukovar. U tom istočnoslavonskom gradu se treći put za redom odigrava finalni turnir hrvatskog boćarskog kupa, dok je BK Krenovac pravo nastupa izborio kao najbolji boćarski kolektiv iz Primorsko-goranske županije u preliminarnom kup natjecanju. To je ujedno najveći uspjeh ovog sportskog kolektiva s Grobnišćine, pa tako i prvi, povijesni nastup u finalu kupa.


– Iako smo klub osnovan još 1980. godine, zadnje dvije živimo svoje najuspješnije dane. Prije dvije godine smo nakon desetljeća nastupanja u županijskim ligama ušli u drugu ligu, a taj smo status uspjeli očuvati tako da drugu godinu za redom igramo u tom visokom razredu hrvatskog boćanja, istaknuo nam je Dino Perić, predsjednik kluba, ali i aktivni igrač. Neaktivnih uostalom nema jer BK Krenovac ima ukupno deset registriranih igrača. Svojedobno je situacija unutar boćarskih klubova bila mnogo brojnija, bolja i po pitanju dobne strukture igrača, da bi se danas, kao i općenito u društvu dobna granica pomicala, u konkretnom slučaju i iznad šezdeset godina.


BK Krenovac / Snimio Edi PRODAN




– Za razliku od većine boćarskih klubova našeg statusa, kao i dva ranga koji se nalaze iznad nas, mi nemamo profesionalnih igrača. Imamo odličnih boćara, ali ni jedan nije u takvom statusu, odnosno ni jedan ne živi od boćanja. Funkcioniramo zahvaljujući sredstvima koja dobivamo od Općine Čavle te nekoliko sponzora. Naravno i od onog što za razne potrebe igranja u ovom statusu sami uplaćujemo, dodao je Perić.


Iako je boćanje sasvim sigurno jedan od najpopularnijih sportova u ovom dijelu Hrvatske, posebno kad govorimo o Primorsko-goranskoj i susjednoj Istarskoj županiji, nitko ne raspolaže sa sredstvima manjim od njihovih. Kad se pak vratimo na BK Krenovac, dolazimo u kolektiv koji predstavlja sport u njegovom najplemenitijem izdanju. Iako se na tom lokalitetu “boća po starinski”, drvenim boćama, od pamtivijeka, novo je boćalište, i to izgrađeno samodoprinosom samih mještana, omogućilo i razvoj modernog boćanja.


Odlazak na finalno kup natjecanje veliki je događaj za sve boćare kluba BK Krenovac, možda nešto manji za Ratka Perušića i Žarka Šimca koji su kao boćari kluba BK Podhum 2001. u Buzetu kup i osvojili. Koliko god ih krasilo zajedništvo i jednakopravnost, i sami članovi kluba BK Krenovac ističu Alena Šestana i Josipa Sriću kao svoje ponajbolje igrače.


BK Krenovac / Snimio Edi PRODAN


Odlazak na finalno natjecanje velik je događaj i za navijače kluba BK Krenovac. Iako boćari nisu nogometaši, itekako imaju svoje vjerne sljedbenike koji su uspjeli skupiti sredstva te i sami krenuti put Vukovara. Njihov je vođa, kao i osoba koja jako mnogo skrbi o funkcioniranju kluba prije i nakon utakmica te o njegovoj pojavnosti na društvenim mrežama, Igor Kardum.


– Oduvijek sam zaljubljenik u istinski sport, a kad je BK Krenovac u pitanju pratim ih od kad znam za sebe. Svi smo na njih ponosni, a nadamo se da na finalu hrvatskog kupa neće igrati samo epizodnu ulogu. Dio nas je krenuo u petak, a u subotu stižu i ostali tako da će ovog vikenda u Vukovaru imati našu glasnu podršku, istaknuo je Kardum.


U svakom slučaju boćarima Krenovca, za koje ističemo kako su istinski sportaši u najplemenitijem smislu te riječi, u Vukovaru želimo mnogo uspjeha. Finaliste inače čini osam klubova koji su prethodne natjecateljske godine nastupali u Superligi, kao i osam onih koji su do finala stigli kao najbolji u županijskim kup natjecanjima – šest ih je iz jadranskih županija, dok su preostale dvije regije Zagreb i Slavonija.


U Vukovaru nastupaju Ratko Perušić, Ratko Linić, Žarko Šimac, Alen Šestan, Filip Šestan, Josip Srića, Toni Linić, Senko Čargonja, Igor Petrović i Dino Perić.