Praznik

Mehmeti najavio da Romi neće slaviti Đurđevdan, požalio se da grcaju u smeću

Bruna Matičić

Foto Marko Gracin

Foto Marko Gracin

Bojkotirat ćemo slavlje, kao što smo bojkotirali obilježavanje Svjetskog dana Roma, kaže Surija Mehmeti.



Riječka romska nacionalna manjina u nadolazećim će danima, točnije 6. svibnja obilježiti Đurđevan, najveći, najradosniji i najstariji romski praznik, no organizirane velike proslave neće biti ni ove godine, kazao nam je tako Surija Mehmeti, predsjednik Vijeća romske nacionalne manjine Grada Rijeke.


Riječ je o prazniku kojim se ispraćuje zima i slavi se dolazak proljeća, a mnoge tradicije koje se uz njega vezu zajedničke su svim Romima te ga Romi slave bez obzira na vjeroispovijest, pojasnio je Surija Mehmeti.


Istaknuo je kako su ovaj praznik riječki Romi nekada slavili i po nekoliko dana uz glazbu i ples te jelo i piće, a okupio bi veliki broj građana i gostiju.




– Đurđevdan nećemo slaviti ni ove godine. Bojkotirat ćemo slavlje, kao što smo bojkotirali obilježavanje Svjetskog dana Roma.


Đurđevdan ćemo obilježiti protestom jer smatramo da ga nećemo moći organizirati na prikladan način.


Razlog tomu jesu loša suradnja s Gradom Rijekom i loše gospodarenje, što utječe i na nacionalne manjine koje otežano provode svoje kulturne aktivnosti i događaje, kazao je Mehmeti.


Također, osvrnuo se i na divlje deponije te veliku količinu nepropisno odloženog otpada na Rujevici, odnosno duž pristupne ceste do Reciklažnog dvorišta Pehlin.


– Romi grcaju u smeću. Na ovoj lokaciji na Rujevici baca se sva vrsta otpada. Tu ima građevinskog materijala, azbesta, starog namještaja, pa čak i strvina i otpadaka iz mesnice, i to sve uz cestu kojom prolaze i djeca.


Osim toga, melje se razni otpad, pali se bakar i guma, a zbog smrada i velike prašine koja se diže, ne smijemo otvarati prozore, govori nam Mehmeti te objašnjava kako je situacija opasna za okoliš i ljude te su ugroženi svi mještani Pehlina.


Kaže kako na ovaj problem upozorava već godinama, kao i to da je, tražeći sanaciju, situaciju prijavio nadležnima, Državnom inspektoratu i službi za nadzor zaštite okoliša i vodopravne inspekcije, Komunalnom redarstvu Grada Rijeke, Sanitarnoj inspekciji i mnogim drugim institucijama.


Nažalost, nitko nije imao sluha, niti je išta poduzeo, zaključio je Mehmeti.