S 9,2 NA 5,4

Koronavirus smanjio ulaganja u kulturna dobra u Rijeci: Budžet spomeničke rente skoro prepolovljen

Damir Cupać

Foto Marko Gracin

Foto Marko Gracin

Do rebalansa ovog dijela prihoda gradskog proračuna došlo je zbog odluke Ministarstva kulture o obustavi obveze plaćanja spomeničke rente od 20. ožujka ove godine, što je potrajalo do 21. srpnja



Prvi rebalans proračuna Grada Rijeke odrazio se i na programe i projekte koji se financiraju sredstvima spomeničke rente na način da je budžet od devet milijuna kuna smanjen za gotovo četiri milijuna kuna, na 5,4 milijuna kuna, što je posljedica gospodarske krize uzrokovane koronavirusom.


Posebne okolnosti


– Planom je bilo predviđeno da će se u 2020. godini ostvariti prihod s osnova spomeničke rente u iznosu od 9,2 milijuna kuna. Slijedom situacije nastale kao posljedica epidemije COVID-19, u cilju pomoći gospodarstvu i poduzetnicima te očuvanju radnih mjesta, izmijenjene su odredbe Zakona o zaštiti i očuvanju kulturnih dobara u ožujku 2020. godine.


Navedenim izmjenama uvedena je mogućnost donošenja odluke ministra kulture kojom se utvrđuje privremena obustava plaćanja spomeničke rente kada nastupe posebne okolnosti koje, između ostalog, ugrožavaju život i zdravlje građana te narušavaju gospodarsku aktivnost ili uzrokuju znatnu gospodarsku štetu.




Temeljem navedene osnove, Ministarstvo kulture Republike Hrvatske donijelo je Odluku o obustavi plaćanja spomeničke rente 20. ožujka 2020. godine, kojom je utvrđena obustava plaćanja spomeničke rente za razdoblje od dva mjeseca od dana donošenja odluke, u kojem razdoblju ne nastaje obveza plaćanja spomeničke rente te Odluku o obustavi plaćanja spomeničke rente od 20. svibnja 2020. godine, kojom je utvrđena obustava plaćanja spomeničke rente za razdoblje od 21. svibnja do 21. srpnja 2020. godine, u kojem razdoblju ne nastaje obveza plaćanja spomeničke rente.


Provedbom navedenih odluka, očekuje se umanjenje prihoda s osnova spomeničke rente u iznosu od 3,8 milijuna kuna, odnosno 41,30 posto, pojašnjavaju u Gradu Rijeci.


No, u odnosu na plan, došlo je do promjena u vezi s ostvarenim prihodima od strane Ministarstva regionalnog razvoja i fondova EU-a, s obzirom na to da su primljena sredstva u iznosu od 489.537 kuna.


– Za navedeni iznos uvećao se prihod sredstava spomeničke rente namijenjenih provedbi programa Turističke valorizacije reprezentativnih spomenika riječke industrijske baštine. Sukladno mogućnostima, nastojat ćemo zadržati što više programa u provedbi, kako bi se osigurao kontinuitet zaštite i očuvanja kulturnih dobara te omogućilo njihovo financiranje.


Stoga, sukladno očekivanom smanjenju prihoda sredstava spomeničke rente, ukupan iznos sredstava spomeničke rente od 9,2 milijun kuna umanjuje se za iznos od 3,8 milijuna kuna, čime ukupan iznos sredstava spomeničke rente za 2020. godinu iznosi 5,4 milijuna kuna, pojasnili su u Gradu Rijeci.


Očuvanje kulturnih dobara


Kada je riječ o programima zaštite i očuvanja kulturnih dobara u ustanovama kulture u vlasništvu Grada Rijeke, Muzej grada Rijeke trebao je dobiti 1,2 milijuna kuna, a taj iznos će se smanjiti za oko 900.000 kuna, odnosno odustaje se od dijela restauracije inventara Palače šećerane i dijela namještaja m/b »Galeb«.


Korisnici programa zaštite i očuvanja kulturnih dobara u sklopu Javnih potreba u kulturi Grada Rijeke ne trebaju brinuti jer će uz predviđenih oko 240.000 kuna dobiti još desetak tisuća kuna s obzirom na izvršenje obaveza za programe iz 2019. godine, odnosno obveza preuzetih iz prethodne godine.


Kada je riječ o kapitalnim ulaganjima u objekte kulture i programe zaštite i očuvanja kulturnih dobara Grada Rijeke, dolazi do smanjenja s oko 4,5 milijuna kuna, na oko 3,8 milijuna kuna.


Sredstva za Trg pul Vele crikve od 40.000 kuna se ne mijenjaju, za prenamjenu i revitalizaciju ex bloka »Rikard Benčić« – EPK infrastruktura od spomeničke rente iznos će se povećati s oko 240.000 kuna na 270.000 kuna. Ipak od jednoga projekta odustaje se od cijelosti, a riječ je o vizualnom identitetu načina označavanja objekata kulturne baštine za koji je bilo planirano 70.000 kuna.


– Kapitalni projekt zaštitnih radova na spomeničkoj baštini groblja Kozala i Trsat realizirat će u cijelosti i ne mijenja se planirani iznos spomeničke rente. Riječ je o 50.000 kuna.
Što se tiče motornog broda »Galeb«, planirani iznos spomeničke rente u visini 71.000 kuna uvećat će se za 57.000 kuna.


Sredstva se odnose na usluge zapovjedništva, odnosno usluge kapetana broda kojeg je prema zakonu brod dužan imati i tijekom boravka broda u brodogradilištu, navode u Gradu Rijeci. Za program cjelovite zbirke radova umjetnika Romola Venuccija ukida se predviđenih 25.000 kuna.


Lučka uprava ostala bez milijun kuna


Pod stavkom kapitalne donacije i pomoći, projektu Dominikanskog samostana planiranih 200.000 kuna smanjit će se za 100.000 kuna. Za obnovu pročelja unutar zaštićene Urbanističke cjeline grada Rijeke planirano je dva milijuna kuna, a iznos je smanjen za gotovo milijun kuna. Smanjit će se i sredstva za obnovu grobnih mjesta na grobljima Kozala i Trsat.


– Planirani iznos spomeničke rente u visini od 98.000 umanit će se za oko 40.000 kuna, ali umanjeni iznos dostatan je za realizaciju programa iz Javnog poziva za sufinanciranje programa sanacije i obnove grobnih mjesta na grobljima Kozala i Trsat za 2020. godinu, za koje su potpisani ugovori, pojašnjavaju u Gradu Rijeci.


Zbog mjera štednje uzrokovanih smanjenjem proračunskih sredstava slijedom donošenja mjera pomoći poduzetnicima za ublažavanje posljedica epidemije COVID-19, umanjuju se sredstva za program koji je trebao obuhvatiti sufinanciranje radova na uređenju palače na adresi Riva 1 za iznos od milijun kuna Lučkoj upravi.