Energetski dan

Konferencija o zelenoj tranziciji PGŽ-a: ‘Ključne su male solarne elektrane na krovovima zgrada’

Marina Kirigin

Ono gdje mi vidimo najbrži put nisu velike solarne elektrane nego upravo male solarne elektrane na krovovima zgrada, tvrtki, industrija, istaknuo je Darko Jardas iz REA-e Kvarner



OPATIJA – Hrvatska ima silnih mogućnosti i resursa i u zračnim i sunčevim energijama, i u vjetru, međutim, još je uvijek pri dnu EU-a i po instaliranim kapacitetima i po instaliranom kapacitetu po glavi stanovnika. Moglo se to jučer čuti na Energetskom danu, konferenciji posvećenoj temama zelene tranzicije Primorsko-goranske županije, koja je u organizaciji Regionalne razvojne agencije PGŽ-a i Regionalne energetske agencije Kvarner održana u opatijskom Centru Gervais u nazočnosti tridesetak osoba.


Ispod prosjeka


– I po instaliranim kapacitetima i po instaliranim kapacitetima po glavi stanovnika smo predzadnji u EU-u. Tužno je, recimo, da Hrvatska ima tri puta manje od Slovenije instaliranih kapaciteta, a ako gledamo po glavi stanovnika, onda Slovenija ima čak šest puta više od nas. Dakle, puno smo ispod prosjeka. Ovu konferenciju vidim i kao priliku da Hrvatska puno hrabrije i odlučnije krene u energetsku tranziciju, posebno sada kada su doneseni novi zakoni, kada imamo mogućnost da kroz europske direktive možemo krenuti u solarizaciju Hrvatske. Ono gdje mi vidimo najbrži put nisu velike solarne elektrane nego upravo male solarne elektrane na krovovima zgrada, tvrtki, industrija. Njemačka je po ovom pitanju daleko najjača i najbolja zemlja u Europi, a njezin primjer je da čak 75 posto solara čine male instalacije na krovovima. To znači da imamo priliku demokratizirati i decentralizirati cijeli taj proces, a što je s druge strane i optimalno jer proizvodite na mjestu potrošnje. Ideja je da ako na svojoj kući ili hali imate instalacije, onda zapravo većinu te proizvedene struje potrošite za sebe i time smanjujete svoje troškove za električnu energiju, a ujedno ne opterećujete elektroenergetski sustav jer ste još uvijek na niskonaponskoj mreži koja nema velikih gubitaka. Novitet u Europi, ali i kod nas, je taj da su se pojavile takozvane energetske zajednice građana, odnosno da se više građana s područja može udružiti i raditi nekakvu svoju elektranu. Postoji taj instrument te nekakve građanske energije da ti u svom vlastitom dvorištu ili teritoriju imaš mogućnost realizirati neke projekte koji ostaju tebi, a nisu pod ingerencijom stranaca ili stranih fondova koji dolaze ovdje graditi elektrane. Ima jedna važna stvar koju možemo od Europe naučiti, a to je da je većina tih sustava u visoko razvijenim zemljama u rukama građana tih zemalja. Dakle, nisu na neki način dopustili da stranci budu većinski vlasnici energetskih objekata u svojim zemljama, rekao je Darko Jardas iz Regionalne energetske agencije Kvarner.


Prirodni resursi


PGŽ je jedna od boljih županija po pitanju zelene tranzicije. Napomenuo je to i župan PGŽ-a Zlatko Komadina navevši neke od realiziranih i započetih projekata na području Županije. Istaknuo je energetsku obnovu škola, naveo kako sada slijedi energetska obnova zdravstvenih ustanova, dodao kako se radi i radilo na niskokarbonskoj priči, burzi krovova, zamjeni energenata, solarnoj priči, vjetroelektranama…




– Napredujemo u tom smislu svakoga dana. Sada je važno izvući sredstva EU-a iz mehanizma otpornosti i oporavka da bi financirali takvu vrstu projekata, rekao je Komadina, a Julije Domac, specijalni savjetnik predjednika RH-a za energiju i klimu naveo je što se može očekivati u narednom razdoblju po pitanju zelene tranzicije.


– Očekivanja su da će se u narednim godinama dosta toga promijeniti. Promjena bi trebala biti sve brža, energetska tranzicija o kojoj smo do sada samo pričali sada postaje stvarnost. Očekujemo u sljedećim godinama građane koji će biti aktivni proizvođači energije, građane koji će biti sudionici nekog tržišta. Nadam se da ćemo vidjeti i sve više tvrtki u javnom vlasništvu u tome, počevši od HEP-a pa do komunalnih poduzeća. Mogućnosti su ovdje i sada je zapravo na nama da iskoristimo prirodni potencijal koji Hrvatska ima, da ga iskoristimo da ne bude u svrhu nekakvih kratkoročnih interesa, nekakvih afera kao što smo često do sada viđali kada neki potencijal postoji, nego da bude u funkciji napretka društva, napretka građana, napretka cijele zajednice, rekao je Domac, a o razlozima organizacije ove konferencije govorio je Vedran Kružić iz Regionalne razvojne agencije PGŽ-a.


Najvažnija tema


– Procijenili smo da je tema klimatskih promjena, zelene i energetske tranzicije trenutno jedna od najvažnijih i za financiranje i za pripremu projekta koji nam tek slijede. Prepoznali smo da upravo u ovim sektorima zelenog rasta i energetike se mogu otvarati neka nova kvalitetna radna mjesta. Danas želimo predstaviti uspješne europske projekte, želimo dodatno prikazati da je i sam PGŽ u svoj plan razvoja zelenu tranziciju prepoznao kao jedan od najvažnijih prioriteta i želimo na neki način dati informaciju svim zainteresiranima da u sljedećoj financijskoj perspektivi postoje ozbiljna sredstva za financiranje projekata obnovljivih izvora energije i energetske učinkovitosti, rekao je Kružić.