Reproduktivno zdravlje

Koji je razlog da se najveći broj pobačaja obavi u Rijeci? Pričali smo s predstojnikom Klarićem

Barbara Čalušić

Marko Klarić / Foto Marko Gracin

Marko Klarić / Foto Marko Gracin

Rijeka prednjači u dostupnosti reproduktivnog zdravlja



Najveći broj pobačaja na zahtjev prošle je godine, prema podacima Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo, obavljen u Kliničkom bolničkom centru Rijeka u kojem je zabilježeno 327 induciranih prekida trudnoće.


Slijede Klinička bolnica Merkur u Zagrebu s 284 pobačaja na zahtjev, Opća bolnica Pula u kojoj su izvedena 228 namjerna prekida trudnoće te karlovačka bolnica s 262 inducirana prekida trudnoće.


Prema riječima predstojnika riječke Klinike za ginekologiju i porodništvo doc. dr. Marka Klarića, svi pobačaji koji su obavljeni u riječkoj bolnici uredno su prijavljeni, a od navedene brojke oko 200 je namjernih prekida trudnoće, dok ostatak predstavljaju prekidi patoloških trudnoća.


Porastao i broj trudnoća




– Broj je nešto veći u odnosu na ranije godine jer je porastao i broj trudnoća s obzirom na to da smo lani imali veći broj trudnoća u odnosu na ranije godine. Naime, 2021. godina prva je godina unatrag desetak godina u kojoj smo zabilježili veći broj poroda, a u pravilu, veći broj trudnica znači i veći broj prekida trudnoće, kaže Klarić.


Na pitanje kako objašnjava činjenicu da Rijeka prednjači po broju prekida trudnoća unatoč činjenici da nije najveći grad u Hrvatskoj, Klarić je objasnio da KBC Rijeka pokriva veliko geografsko područje koje uključuje i Istarsku županiju te otoke sve do Paga kao i Liku.


– Prije više godina prvi smo uveli medikamentozni pobačaj u Hrvatskoj, no u zadnje vrijeme on se u nas može obaviti u većini bolnica, dodao je Klarić.


Prošle su godine u Hrvatskoj 1.774 pobačaja obavljena na zahtjev žena, s time da se ukupan broj pobačaja u zadnjih 15 godina smanjio za četvrtinu. Tako je 2006. godine ukupno obavljeno 10.224 pobačaja, a lani je bilo 7.712 takvih zahvata, što je 2.512 slučajeva manje u odnosu na razdoblje prije 15 godina.


Najveći udio od 48,3 posto odnosi se na kategoriju »ostalih abnormalnih produkata začeća«, na drugom mjestu s oko 34,6 posto slijede »legalno inducirani pobačaji«, dok spontani pobačaji čine oko 17,1 posto svih prekida trudnoća.


Od 1.774 pobačaja koja su obavljena na zahtjev žena, prema izvješću HZJZ-a u 84,3 posto slučajeva pobačaja, prije začeća nije bila korištena kontracepcija, dok se trudnoće koje su nastale, unatoč kontracepcijskim metodama, u prosjeku događaju u tek dva do tri posto neželjenih trudnoća.


Što kažu podaci Eurostata


Izvor podataka su isključivo bolnice jer se prema zakonskim propisima pobačaji mogu obavljati samo u stacionarnim zdravstvenim ustanovama.


Prema podacima Eurostata, Hrvatska ima nižu stopu legalno induciranih pobačaja na tisuću rođene djece od susjednih zemalja i prosjeka Europske unije iako se i trend smanjivanja stope pobačaja bilježi u većini europskih zemalja. Stopa prijavljenih pobačaja kod žena mlađih od 20 godina u Hrvatskoj je znatno niža nego u većini susjednih zemalja i EU-a.


Najviše stope pobačaja po broju stanovnika imaju Karlovačka i Međimurska županija, a najniže Splitsko-dalmatinska i Brodsko-posavska županija. Na pobačaj se najviše odlučuju žene u dobi od 30 do 39 godina, njih 44,8 posto, a slijede 20-godišnjakinje s udjelom od 38,9 posto.


Prošle su godine obavljena i 44 pobačaja kod maloljetnica te 94 kod mlade punoljetne djevojke do 20. godine života.