Koblerov trg

Kod kamena Vox populi predstavljen pobjednički projekt “Akcije za 5!”

Katarina Bošnjak

Snimio Vedran KARUZA

Snimio Vedran KARUZA

Odabrani projekt je „Mladi za zdravlje“ u kojem su učenici iz osam različitih riječkih srednjih škola, Josip, Kali, Petra, Anamaria, Petar, David, Patrick i Lucija zajedno detektirali problem mentalnog zdravlja mladih, definirali cilj i aktivnosti svog projekta



Kod kamena Vox populi na Koblerovom trgu u Rijeci danas je predstavljen pobjednički projekt ovogodišnje „Akcije za 5!“ koja se održavala na temu zdravlja mladih. Podsjećamo da je „Akcija za 5!“ 8. studenog okupila pedesetak učenika i učenica iz 15 riječkih srednjih škola koji su proveli dan u gradskoj upravi i, podijeljeni u šest timova, osmišljavali svoje prve projektne prijedloge uz pomoć educiranih koordinatora i koordinatorica te zaposlenica i zaposlenika različitih upravnih odjela Grada Rijeke.


Foto galerija: Predstavljanje pobjedničkog projekta Akcije za 5 Foto: Vedran Karuza


Pobjednički projekt posvećen je mentalnom zdravlju, s namjerom da potakne mlade ljude da pobijede strah od traženja pomoći u zaštiti mentalnog zdravlja, a predstavili su ga članovi idejnog tima uz potporu predstavnica Udruge Delta i Grada Rijeke.
Kako je na Vox populi istaknula Sara Sušanj, voditeljica projekata Udruge Delta, čak 94 % srednjoškolaca misli da bi mladi trebali učiti o mentalnom zdravlju u školi, a njih 55 % želi u školi slušati o tome kako da preveniraju depresivno raspoloženje, dok samo 10 % srednjoškolaca i srednjoškolki razgovara sa školskim psihologom ili pedagogom o svojim problemima. Čak 70 % učenika ne zna što je PAPA test, a gotovo polovica njih ne koristi zaštitu prilikom seksualnih odnosa. Hrvatski adolescenti 6. su u Europi po prekomjernom opijanju, iznad su europskog prosjeka po konzumiranju ilegalnih droga. 21 % učenika i učenica barem jednom u životu probalo je drogu.


– Kroz program ,,Akcija za 5!” ove je godine više od 80 učenika i učenica iz srednjih škola u Križevcima, Opatiji i Rijeci osmislilo projektne prijedloge kojima su pokušali odgovoriti na probleme zdravlja mladih – fizičkog, mentalnog i reproduktivnog. Zadatak im je bio vrlo težak, ali uspjeli su. Preuzeli su gradske vijećnice svojih gradova i donijeli neke važne odluke. Kreirali su 14 projektnih prijedloga koji su provedivi na lokalnoj razini, kreativni i služe javnom interesu – od mladih za mlade. U tom procesu, učili su kako se donose odluke, kako se zauzeti za sebe i biti empatični, kako argumentirati vlastiti stav i uvažiti tuđi, kako predstaviti svoju ideju i uvjeriti druge da je baš ona najbolja. Sami su odabrali i najbolje – kazala je Sara.




Odabrani projekt je „Mladi za zdravlje“ u kojem su učenici iz osam različitih riječkih srednjih škola, Josip, Kali, Petra, Anamaria, Petar, David, Patrick i Lucija zajedno detektirali problem mentalnog zdravlja mladih, definirali cilj i aktivnosti svog projekta. Grad Rijeka ih je podržao u realizaciji projekta s oko 660 eura iz proračunskih sredstava.


 


Potaknuti mlade da otvoreno govore o svojim problemima


 


Prema riječima učenika iz pobjedničkog tima, mladi se suočavaju s nedostatkom povjerenja u institucije i okolinu, suočeni su sa strahom od dijeljenja svojih problema s obitelji, školskim pedagozima ili psiholozima, a ovi strahovi dovode do ozbiljnih mentalnih dilema i poteškoća poput depresije, anksioznosti, a u nekim slučajevima čak i samoubojstava.


– Naš je projekt jednostavan, a cilj jako važan. Željeli bismo potaknuti mlade da otvoreno govore o svojim problemima te da shvate kako traženje pomoći nije sramotno! Smatramo kako mladima treba pomoći da steknu samopouzdanje te da prihvate i razmišljaju o svojim problemima kako se ne bi zatvarali u sebe – objasnili su.


Kako bi postigli cilj provest će niz aktivnosti; izradit će plakate koji će biti postavljeni u odabrane srednje i osnovne škole, te će u iste te škole postaviti kutije u koje će učenici anonimno moći ubacivati pitanja o problemima koji ih muče. Organizirat će i događaj na kojem će psiholozi odgovarati na postavljena pitanja ili komentirati neki problem, a na platformi Google Forms izraditi obrasce kako bi svima omogućili da i tamo iskažu svoje probleme ako se ne osjećaju ugodno to učiniti u školi.


 


 


U planu radionice sa psiholozima


– U srednjim školama planiramo provesti radionice sa psiholozima iz udruge Uzor, gdje će oni odgovarati na pitanja i pružati savjete. U osnovnim ćemo školama mi srednjoškolci doprinijeti postizanju našeg cilja svojim iskustvima, uz pomoć njihovih školskih psihologa i pedagoga. Dobili smo podršku od Prirodoslovne i grafičke škole Rijeka, Srednje škole Andrije Ljudevita Adamića i Osnovnih škola Kozala i Nikola Tesla. Ovim Vas putem pozivam, podržite naš projekt i radimo zajedno na stvaranju sigurnijeg okruženja za mlade, gdje će se slobodno izražavati i potražiti pomoć bez straha – istaknuli su.


Predstavljanju projekta spontano se pridružio i riječki umjetnik Marin Miočić Stošić koji je podržao učenike i istaknuo važnost mentalnog zdravlja, rekavši kako je ono rak-rana do jednog jedinog razvijenog društva.


– Pozdravljam odabir ove teme naše riječke mladosti. Jako sam zadovoljan što za svoju punoljetnost kamen ponovno oživljava i toplo se nadam da će mladost i samoinicijativno, a ne po sugestiji viših dolaziti ovdje i spontano govoriti o onome što ih tišti – poručio je.


„Akciju za 5!” provodi Grad Rijeka u suradnji s Udrugom „Delta” iz Rijeke, a cilj projekta je pružiti mogućnosti mladim ljudima između 14 i 19 godina da razviju sposobnosti potrebne za aktivno sudjelovanje u procesima donošenja odluka na lokalnoj razini. U proteklih 18 godina u „Akciji za 5!” sudjelovalo je više od 1.000 mladih, a ovogodišnji program održao se u sklopu aktivnosti  „Revitalizacija Vox Populi, prvog govorničkog kutka u Hrvatskoj“ na prijedlog gradskih vijećnica Ive Rinčić i Maše Magzan.