Pregled

Knjiga Ivana Šnajdara putokaz je kroz povijest i događaje u i oko Klane

Bruna Matičić

Foto Mateo Levak

Foto Mateo Levak

Društvo za povjesnicu Klana izdalo je devet zbornika na ukupno tri tisuće stranica unutar kojih je obrađeno više od 220 tema i podtema. S obzirom na to da je to ogroman materijal, smatrao sam važnim napraviti ovakav pregled, pojasnio je Ivan Šnajdar



Ovoga ljeta iz tiska je izašla knjiga »Pregled tiskanih izdanja u Općini Klana« koju je pripremio i uredio Ivan Šnajdar, jedan od osnivača Društva za povjesnicu Klana te nekadašnji načelnik Općine Klana.


Uvid javnosti


Knjiga čiji je nakladnik Katedra Čakavskog sabora Društvo za povjesnicu Klana, a pokrovitelj Općina Klana donosi pregled cjelokupne izdavačke djelatnosti u Općini Klana s naglaskom na Zbornike Društva za povjesnicu Klana.


– Naime, Društvo za povjesnicu Klana osnovano je 1993. godine s ciljem istraživanja povijesti klanjskoga kraja te je organizator ukupno dvadeset i tri kulturno-znanstvena skupa na kojima su sudjelovali brojni domaći, ali i ostali znanstvenici i stručnjaci, a svoj prilog su dala i četiri akademika, Petar Strčić, Lujo Margetić, Milan Moguš i Franjo Šanjek.




Iz znanstvenih skupova posljedično je nastalo devet zbornika u kojima su obrađene teme vezane uz uže i šire područje Klane.


– Društvo za povjesnicu Klana izdalo je devet zbornika na ukupno tri tisuće stranica unutar kojih je obrađeno više od 220 tema i podtema. S obzirom na to da je to ogroman materijal, smatrao sam važnim napraviti ovakav pregled izdanja u općini Klana radi uvida javnosti u sadržaje.


Knjiga zapravo služi kao jedan putokaz kroz našu povijest i sva događanja na ovome području, govori nam Ivan Šnajdar koji je uredio zbornike i organizirao skupove. Dodaje i da je do osnivanja Društva i izdavanja zbornika o naseljima klanjskoga kraja objavljeno vrlo malo podataka te su s godinama, na njihov poticaj, objavljene brojne knjige koje je sada uvrstio u ovaj pregled.


Tako, osim zbornika, knjiga uključuje brojna izdanja koja se odnose na šire i uže područje Klane, a to su »Govori Klane i Studene« autorice Ive Lukežić, zbirka pjesama »Naši Klani« autora Antona Starčića Šopeća i Marija Taučera, zbirka radova učenika Osnovne škole »Klana« »Budivnik«, zbornik radova međunarodnog projekta »Prekrižene meje«, »Dobrovoljno vatrogasno društvo Klana« autora Darija Gauša, knjiga »Studeno« autora Miljenka Mrvčića.


Tu su i knjiga nastala u sklopu proslave pedesete godišnjice Nogometnog kluba Klana, zatim ona kojom je obilježena trideset i peta godišnjica djelovanja Pjevačkog zbora »Matko Laginja«, knjiga »Klanjske mačkare« te dvije Šnajdarove knjige »Priča o lovu i…« te »O pčelama i pčelinjim proizvodima«.


Slijedi 10. zbornik


Premda je ušao u 84. godinu, Ivan Šnajdar ne gubi želju za pisanjem i proučavanjem svoga kraja.


– Po struci sam profesor strojarstva i dugo godina bio sam ravnatelj Strojarsko-brodograđevne škole u Rijeci, ali povijest mi je strast, a posebice povijest i kulturna baština našega kraja koja me još uvijek nadahnjuje, rekao je Šnajdar.


Otkriva da mu je želja pripremiti i objaviti deseti Zbornik Društva za povjesnicu Klana, a u njega će, za sada, uklopiti rad o kapitalnim stablima na području općine Klana koji trenutno piše i pregled povijesti crkve i župnika koji su djelovali u Klani koji priprema mons. Milan Simčić.