Vrijedno djelo

Kako se živjelo u grobničkom selu Lukeži od 19. stoljeća do danas? Odgovor daje knjiga Delfine Kružić

Bruna Matičić

Snimio: MATEO LEVAK

Snimio: MATEO LEVAK

Nizom zanimljivih priča, fotografijama i anegdotama autorica u 26 poglavlja donosi priču o povijesti Lukeža, stanovništvu, zanatima, crkvenim i svadbenim običajima, pučkim vjerovanjima, teškom životu...



LUKEŽI – Vrijedna i izuzetna knjiga »Grobničko selo Lukeži« autorice Delfine Kružić, u kojoj su sažete priče i sjećanja na davna prošla vremena Lukeža, predstavljena je u Lukežima.


U knjizi autorica o svojem rodnom mjestu u kojem živi i obitava u 26 poglavlja donosi priču o povijesti Lukeža, stanovništvu, zanatima, običajima, pučkim vjerovanjima, teškom životu, svadbenim i crkvenim običajima, školstvu, Domovinskom ratu, lukeškim sportašima i kulturnjacima, odnosno o svemu onome što je činilo život Lukežana 20., ali i 19. te 21. stoljeća, a učinila je to nizom zanimljivih priča, fotografijama i anegdotama dodajući vrijedna svjedočanstva sumještana. Knjiga, čiji je nakladnik Ogranak Matice hrvatske u Jelenju te koju je uredila i lektorirala Vanda Radetić-Tomić, grafički uredio Damir Linić i recenzirala Iva Lukežić, professor emeritus Sveučilišta u Rijeci, tako predstavlja pravu malu povijesnu kroniku Lukeža.


– Cilj pisanja ove knjige bio je sačuvati svu vrijednost i bogatstvo starih običaja, kulture i načina življenja naših starih i svega onoga što je bilo vrijedno spomena i očuvanja od zaborava. Kroz duže razdoblje istraživanja svega što je bilo vezano za naš kraj i lijepo selo Lukeži uvidjela sam koliko je veliko bogatstvo njegove baštine. Tako se postepeno, dugim istraživanjem i sakupljanjem priča, svjedočanstva i fotografija, sabralo vrijednog materijala od kojeg je nastala ova knjiga, istaknula je na predstavljanju autorica Delfina Kružić. Koliko je vremena provela istražujući, govori i činjenica da glavni i neprocjenjivi izvor informacija u knjizi čini preko 90 sugovornika.




– Bez tih dobrih i susretljivih ljudi, njihovih priča, svjedočanstva o davno minulim vremenima, o njihovoj prošlosti i nekadašnjem načinu života, ove knjige ne bi bilo, rekla je te dodala da će ova knjiga starijim naraštajima biti emotivan podsjetnik na minula vremena, a mladima zanimljivo i edukativno putovanje kroz povijest.


Dragocjeno svjedočanstvo


Predstavljanje knjige izvedbom je uveličala vokalna skupina KUD Zvir, a uz autoricu o knjizi su govorili Đudita Franko, ravnateljica Prve sušačke gimnazije, Ivoslav Ban, predsjednik Ogranka Matice hrvatske u Jelenju te urednica Vanda Radetić-Tomić, koja je kazala da knjiga govori o životu u Lukežima u najširem smislu te riječi te podsjeća i na mnogobrojne ljude kojih više nema, kao i da se ovim dragocjenim svjedočanstvom minulih vremena Delfina Kružić promentula u pravog kroničara svoga mjesta Lukeži.