Inicijativa

Kako Placi vratiti stari sjaj? Javnost pozvana na e-savjetovanje o budućnosti riječkog “trbuha grada”

Vladimir Mrvoš

Foto Marko Gracin

Foto Marko Gracin

Predlaže se novi koncept od kojeg bi korist imali građani koji bi dobili novo mjesto za kupovinu i druženje



RIJEKA – Na stranicama e-konzultacija Grada Rijeke otvoreno je savjetovanje sa zainteresiranom javnošću o Nacrtu prijedloga Općih uvjeta isporuke komunalne usluge javnih tržnica na malo u gradu Rijeci. Savjetovanje je otvoreno do 26. studenoga, a tema se tiče svih građana Rijeke, sadašnjih i potencijalnih korisnika komunalne usluge javnih tržnica na malo, sadašnjih i budućih kupaca na tržnici, kao i turista koji posjećuju Rijeku, kažu iz Grada te potiču da se uključi i ostala zainteresirana javnost.


Predlaganje rješenja


Odlukom o povjeravanju obavljanja komunalnih djelatnosti Grad Rijeka je obavljanje komunalne djelatnosti usluge javnih tržnica na malo povjerio Trgovačkom društvu Rijeka plus na neodređeno vrijeme, bez naknade, počevši od 1. siječnja 2019. godine. Trenutačno su na snazi Opći uvjeti isporuke komunalne usluge javnih tržnica na malo u gradu Rijeci, koje je Rijeka plus donio 28. siječnja 2020. godine. Komunalna usluga obuhvaća Centralnu tržnicu i Tržnicu Brajda, a Rijeka plus obavlja i komercijalnu uslugu tržnice na malo na Tržnici Zamet.


Iz Rijeka plusa kažu, u obavljanju uslužne djelatnosti javnih tržnica na malo, nastoje u svakom smislu pratiti stanje i problematiku koja se u praksi pojavljuje, kao i predlagati nova rješenja tamo gdje je to ocijenjeno potrebnim i svrsishodnim. Tako, analizirajući sve probleme s kojima se riječke tržnice suočavaju posljednjih godina – poput pandemije COVID-19, gospodarskih prilika, pada kupovne moći građana, konkurencije trgovačkih centara, manjeg broja OPG-ova, brojnih slobodnih prodajnih mjesta – Rijeka plus predlaže unapređenja koje bi riječke tržnice pokušale vratiti na »staru slavu«. Iz TD-a podsjećaju da je Rijeka plus investirao više od devet milijuna kuna u tržnice, a sve u svrhu revitalizacije prostora tržnice, kao i ponude što boljih uvjeta za zakupce.




Napominju i da, vodeći računa o smanjenju broja postojećih korisnika usluge, kao i o uspješnim primjerima drugih gradova, kao jedan od mehanizama povećanja atraktivnosti prostora na tržnici predlaže se Općim uvjetima omogućiti da se dio prostora na tržnici može grupirati te provesti javni natječaj kojim bi se takav grupirani prostor dao u zakup jednom zakupniku koji bi potom bio u mogućnosti davati u podzakup dijelove tog prostora, a u skladu s predviđenom namjenom.


Povećati atraktivnost


Tako bi na navedenom prostoru bila omogućena i degustacija proizvoda, kao i određeni prostor za pružanje ugostiteljskih usluga te održavanje različitih manifestacija, čime bi se omogućilo da na jednom mjestu kupci mogu isprobati i kupiti proizvode, ali i osigurao prostor tržnice kao mjesto okupljanja i druženja kupaca i posjetitelja, a ne samo kupnje i prodaje proizvoda. Naime, povećanjem broja kupaca, turista ili ostalih osoba koji će posjetiti dijelove tržnice u kojima se primjenjuje novi koncept, svakako bi rezultiralo i većom posjećenošću svih drugih dijelova tržnice, nadaju se u Rijeka plusu.


Iz te tvrtke smatraju da bi se na taj način korist od novog koncepta prelila na građane koji bi dobili novo mjesto za kupnju i druženje koje nudi potpuno drugačiju ponudu od one u trgovačkim centrima, na turističku ponudu grada Rijeke, na prostore same tržnice koji bi bili oplemenjeni novim ulaganjima, ali ponajviše i na postojeće zakupce koji bi povećanjem atraktivnosti prostora na tržnicama dobili priliku prodavati svoje proizvode većem broju ljudi. Također se predlažu izmijeniti pojedine odredbe Općih uvjeta kako bi se olakšalo poslovanje postojećim korisnicima usluge.


Javnost se u e-savjetovanja može uključiti ispunjavajući online obrazac za sudjelovanje u savjetovanju, a može upisivati i svoje primjedbe i prijedloge u polje za komentiranje u dnu stranice pojedinog savjetovanja. Nove Opće uvjete mora izglasati Gradsko vijeće grada Rijeke, kažu nam u odgovoru iz TD-a Rijeka plus.


TD Rijeka plus: Na prirodne sile ne možemo utjecati


Na upit kako misli riješiti problem sve češćih poplava na prostoru tržnica, iz Rijeka plusa su odgovorili kako poplave na riječkoj tržnici datiraju od same izgradnje riječkih tržnica u 19. stoljeću i uzrokovane su podizanjem razine mora.


»Koliko god upravitelj i Grad Rijeka htjeli, na prirodne sile ne možemo utjecati. Posljednjih dana na u susjednom nam Bakru zabilježen je vodostaj koji za čak 107 cm premašuje srednju razinu mora. To je jedan od najvećih vodostaja zabilježenih od 1929. godine, kada je utemeljena postaja u Bakru. U vrijeme poplava, postavljaju se drveni pontoni kako bi se kupnja mogla obavljati, te upravitelj umanjuje zakupninu korisnicima, proporcionalno broju dana kada isti ne mogu obavljati prodaju, te im se na taj način pomaže u izvanrednim situacijama poput ove. Riječka tržnica nalazi se na nasipanom terenu, odnosno na nasipanom prostoru mora, te kao što smo naglasili gotovo je nemoguće pronaći rješenje koje bi bilo efikasno protiv podizanja razine mora, a koje moramo naglasiti, još intenzivnije pokazuje snagu uslijed sve većih i vidljivijih klimatskih promjena. Svjedoci smo da su svi priobalni gradovi u vrijeme juga i jačih oborina, podložni poplavama, te Rijeka u tom smislu nije iznimka. Stručne službe u izvanrednim situacijama i poplavama koje se događaju ulažu maksimalne napore kako bi se što bezbolnije osiguralo poslovanje riječkih tržnica. Kao što smo naglasili protiv sila prirode, u ovom slučaju podizanja razine mora, malo što se može učiniti.«