Insolventnost

Ima li riječki RIO šanse za kvalitetan plan predstečajne nagodbe? Već godinama nema ni zaposlenih ni proizvodnje

Orjana Antešić

Arhiva NL

Arhiva NL

Otvaranjem predstečajnog postupka Uprava je, barem za neko vrijeme, »skinula« s dnevnog reda problem blokade računa jer dok traje postupak, ovrhe na računu nisu dozvoljene



RIJEKA – Riječki RIO ušao je u predstečajni postupak. Hoće li uprava uspjeti izaći s prihvatljivim planom predstečajne nagodbe, više će se znati u ožujku iduće godine kada je na Trgovačkom sudu u Rijeci zakazano ispitno ročište. Uspiju li, bit će to drugi put u posljednjih deset godina jer, podsjetimo, riječki RIO već je jednom potražio spas od svojih financijskih muka i dugova u predstečajnoj nagodbi, i to 2013. godine. Tada je, međutim, jedna od okosnica plana spasa bila u tvrtki RIO projekti, koja je u svom vlasništvu imala vrijedan nekretninski kompleks od oko 23.000 četvornih metara koji je u međuvremenu prodan i na kojem je izniknuo najveći riječki stambeni projekt, RIO Kantrida.


Grad Zagreb i ovrhe


Tvrtka RIO već godinama nema zaposlenih, a u imovini ove tvrtke vode se još tri zemljišne čestice u Kastvu, ukupne površine oko 1.400 četvornih metara, ali opterećene zalogom Grada Rijeke za dug od 440.000 kuna, zatim potraživanja od fizičkih i pravnih osoba u ukupnom iznosu od oko 2,2 milijuna kuna te oko 1,6 milijuna kuna zaliha sirovina, gotovih proizvoda i trgovačke robe, ali zbog starosti slabo konkurentnih, kako to u svom prikazu stanja i bilance tvrtke navodi član uprave RIO-a Dean Butorac. Butorac isto tako tvrdi i da RIO ne bi imao nikakvih problema s insolventnošću da nije uslijedila ovrha i blokada računa zbog jedne »stare« pravomoćne presude iz 2013. godine koja im je – kako se to navodi u dokumentaciji koja je podnesena riječkom Trgovačkom sudu – »negdje promakla« i za koju se nije znalo punih osam godina, do 2021. godine.


Objašnjenje je da je riječ o sporu koji je RIO izgubio s Gradom Zagrebom oko najma poslovnog prostora u Ilici. Ta pravomoćna presuda danas je teška oko 220.000 kuna glavnice i blizu 500.000 kuna na račun zakonskih kamata, obrazlaže se u dokumentaciji prijedloga za otvaranje predstečajnog postupka. Grad Zagreb, vidljivo je iz e-Oglasne ploče riječkog Trgovačkog suda, prošle je godine podnio prijedlog za otvaranje stečajnog postupka nad tvrtkom RIO, a isto je učinila bila i Fina, međutim, tijekom prethodnog postupka za utvrđivanje stečajnih razloga računi RIO-a uspjeli su se deblokirati, pa su postupci obustavljeni, a onda je prije mjesec dana od strane uprave RIO-a stigao prijedlog za predstečajnu nagodbu.


Vlasništvo u RIO projektima




Rješenjem o otvaranju predstečajnog postupka uprava RIO-a je, barem za neko vrijeme, »skinula« problem blokade računa društva jer se, prema slovu zakona, za vrijeme dok traje postupak, odnosno dok sud ne donese rješenje o predstečajnoj nagodbi ovrhe na računu nisu dozvoljene.


Nekad naširoko poznat po proizvodnji, možda ne toliko moderne, ali zasigurno kvalitetne odjeće, RIO je zadnjih više godina u riječkoj javnosti vezivan uz poslove s nekretninama. Naravno, riječ je o bivšim pogonima i zemljištu RIO-a na kojem se iznjedrio stambeno-poslovni kompleks RIO Kantrida. Dok vlasnici novih stanova uživaju u pogledu na Kvarner s te atraktivne riječke lokacije, vrijedi podsjetiti kako je išla realizacija tog projekta.


RIO je, dakle, još krajem 2007. godine osnovao tvrtku RIO projekti u koju je, kao kapital unio vrijednost lokacije na Kantridi, u Izviđačkoj 13.


Prenamjena je obrazložena time da je proizvodnja u tvornici, koja je nekad zapošljavala 1.500 radnika, postala preskupa i neadekvatna za 110 ljudi koji su tamo još bili preostali. U dokumentaciji predstečajne nagodbe iz 2013. godine spominjalo se da je RIO osigurao zamjensko zemljište u Industrijskoj zoni na Kukuljanovu, uz najavu da će se tamo preseliti proizvodnja čim starta realizacija novog stambeno-poslovnog kompleksa. Prvotni partner trebao je biti građevinska tvrtka Primorje iz Ajdovščine, kojemu se prodao 50-postotni udjel u tvrtki RIO projekti za 6,35 milijuna eura. Međutim, plaćena je tek polovica tog iznosa jer je Primorje završilo, naime, u stečaju. U vlasničku strukturu RIO projekti 2017. godine ulazi zagrebačka tvrtka Energospektar, koja se od 2018. godine upisuje kao jedini osnivač. Energospektra je u vlasništvu dobro poznatog investitora Milodraga Gadže. Vrijedi spomenuti da je, među inim, Energospektar prije osam godina kupio Ri-Petrol Transport.


Brojni dužnici


Pozamašna potraživanja, koja su u bilancama društva zavedena kao dugoročna, RIO ima i od svojih bivših i sadašnjih članova uprave, po 290.000 kuna ponaosob Zoranu Klariću i Deanu Butorcu. Prema onom što je navedeno u dokumentaciji za sud, ta potraživanja dospijevaju 2024. i 2025. godine. RIO-u su dužne i tvrtke-kćeri, kako sadašnje tako i bivše. Tako se od RIO BIZ-a, u koju je preseljena proizvodnja i šivanje odjeće, dugoročno potražuje blizu 800.000 kuna – 687.000 po osnovi prodaje osnovnih sredstava za rad, a čija je isplata ugovorena kroz osam godišnjih rata te još dodatnih 100.000 kuna. Vrijedi dodati da je RIO prošle godine izašao iz vlasničke strukture RIO BIZ-a, a sada se kao jedina osnivačica vodi Nives Butorac. Dodatnih 370.000 kuna potraživanja su, također dugoročna, koja se vode prema tvrtki-kćeri RIO-EKO, osnovanoj prošle godine i registriranoj za djelatnost trgovine tekstilom u specijaliziranim prodavaonicama.


Foto: VEDRAN KARUZA


Spone s Kantridom

Sudeći prema dostavljenoj dokumentaciji riječkom sudu, spone između matičnog RIO-a s realiziranim stambeno-poslovnim kompleksom na Kantridi i danas postoje. Tako se navodi kako RIO ima dugoročno potraživanje od tvrtke Energospektar u visini od 520.000 kuna koje je ostvareno po osnovi prodaje udjela u tvrtki RIO projekti, s tim da je to potraživanje rezevirano za izgradnju parkirališta za Osnovnu školu Kantrida, temeljem sporazuma između tvrtki RIO, Energospektar i OŠ Kantrida.