Borba za plaće

Hoće li riječki vrtići u štrajk? U ponedjeljak referendum odgojitelja

Ingrid Šestan Kučić

Foto: V. KARUZA

Foto: V. KARUZA

Štrajk riječkih predškolskih ustanova ne znači i njihovo potpuno zatvaranje, jer će se za vrijeme trajanja štrajka osigurati njega, skrb i prehrana djece, odnosno vrtići će raditi kao dežurstva



RIJEKA – Zaposlenici riječkih gradskih vrtića More, Sušak i Rijeka u ponedjeljak će se na referendumu izjasniti podržavaju li štrajk ili ne, a prema očekivanjima Sindikata obrazovanja, medija i kulture Hrvatske (SOMK) te Sindikata Istre, Kvarnera i Dalmacije (SIKD) većina odgojitelja podržat će najavljenu akciju kojom sindikati žele postići zakonom zajamčene plaće.


Krajnja akcija


Prema najavama podpredsjednice SOMK-a Ingrid Čavić, riječke predškolske ustanove u utorak će osnivaču, Gradu Rijeci, i najaviti štrajk.


– Po zakonu smo dužni sedam dana ranije najaviti štrajk. Prema sadašnjim planovima štrajk bi trebao započeti u predzadnjem tjednu svibnja, najavljuje Čavić.




Riječki odgojitelji bit će prvi u Hrvatskoj koji će pokrenuti tu krajnju indistrijsku akciju kako bi došli do izjednačavanja plaća s učiteljskima, a što im zakon jamči. Ovo je drugi put u godinu i pol da se u predškolskim ustanovama čiji je osnivač Grad Rijeka priprema štrajk, a posljednji put je dogovor sindikata i Grada postignut tek dan prije početka već organiziranog štrajka. Štrajk predškolskih ustanova ne znači i njihovo potpuno zatvaranje, jer za vrijeme štrajka osigurat će se njega, skrb i prehrana djece, odnosno vrtići će raditi kao dežurstva, ali bez odgojno-obrazovnog dijela rada i ne u punom kapacitetu.


Pregovori Grada i sindikata traju već sedam mjeseci, a do sada je Grad sindikatima ponudio tri ponude, međutim prema tvrdnjama sindikalnih predstavnika sve tri ponude zaostaju za zakonski zajamčenom plaćom za osam posto. Trenutno, tvrde sindikati, odgojitelj sa završenim studijem i položenim stručnim ispitom ima neto plaću 780 eura, a Grad nudi rast do 900 eura.


Odgojitelj s 40 godina radnog staža koji iduće godine ide u mirovinu ima plaću 920 eura, a s povećanjem Grada plaća bi narasla na 1.050 eura. Za odgojitelja s višom stručnom spremom Grad nudi bruto plaću od 1.298 eura, a sindikati traže bruto 1.380 eura, dok sada takav odgojitelj ima bruto plaću od 1.067 eura.


Ono što je sindikatima sporno je koeficijent za odgojitelje s višom stručnom spremom, ali i ostali koeficijenti kojih je 27. Sindikati tvrde da Grad za odgojitelja s višom stručnom spremom nudi povećanje osnovice za 18 posto, a istovremeno trenutačni koeficijent s 1,404 smanjuje na 1,235, dok bi trebalo primjenjivati koeficijent od 1,310.


To smanjenje koeficijenta, kažu, zapravo znači smanjenje od 14 posto i kada se uzme u obzir ponuda da osnovica naraste 18 posto, dolazi se do toga da osnovna bruto plaća zapravo raste za samo četiri posto, i na to se dodaje prosvjetni dodatak.


Tehničko osoblje


Ono što je prema mišljenju sindikata još alarmantnije su plaće tehničkog osoblja. To su radnici s najmanjim plaćama u dječjim vrtićima koji imaju bruto plaću od četiri tisuće kuna, dok je hrvatska minimalna plaća 5.274 kune, pa Grad mora isplaćivati zaštitni dodatak da bi te plaće dosegnule hrvatski minimum, a novim prijedlogom Grada te bi plaće narasle na nešto malo više od pet tisuća kuna, što je još uvijek manje od minimalne plaće.