GEKO-EKO

FOTO U Rijeci otvorena izložba o nagrađenom srednjoškolskom projektu GEKO-EKO dezinficijensa

Claudia Bošković

Foto Mateo Levak

Foto Mateo Levak

Put GEKO-EKO dezinficijensa, od ideje pa do provedbe, traje već tri godine. Pvonagrađeni je to srednjoškolski projekt na natječaju Ine i Novog lista



Pomorski i povijesni muzej Hrvatskog primorja Rijeka ugostio je izložbu “GEKO-EKO kroz fotografije – Veni, vidi, vici – AI”.


Učenički projekt koji uključuje dvije škole, Gimnaziju Eugena Kumičića Opatija (GEK) i Prirodoslovnu i grafičku školu Rijeka (PGŠRI) nagrađen je prvom nagradom na državnoj razini na natječaju INE i Novoga lista u prosincu 2021. godine.


GEKO-EKO dezinficijens


Put GEKO-EKO dezinficijensa, od ideje pa do provedbe, traje već tri godine, od početaka pandemije korona virusa.





Na nastavi latinskog jezika, upoznavajući se sa zaštitnim biljkama i životinjama rimskih i grčkih božanstava liječenja učenici su pod mentorstvom Ane Marković, profesorice u Prirodoslovnoj i grafičkoj školi Rijeka došli na ideju izrade dezinficijensa.


– Suradnja dviju škola nastala je u najgorim vremenima za obrazovanje, u vremenima lockdowna i online nastave. Iz te teškoće izašao je hvalevrijedan projekt, mislim da je to putanja dolaska do pravoga cilja.


Dezinficijensa ima još nešto malo u našoj školi, dobili smo certifikat u Nastavnom zavodu za javno zdravstvo da ga možemo proizvoditi, objasnio je Radenko Bradić, ravnatelj Prirodoslovne i grafičke škole Rijeka.



Tijekom prve godine učenici su osmišljavali koncept dezinficijensa, kreirajući ime projekta, sastavljajući slogan, logotip i recept GEKO-EKO dezinficijensa.


Rad u laboratoriju


U drugoj godini rada, informatička znanja bila su preusmjerena na teorijska znanja iz kemije, te uz mentoricu Irenu Sabo, dipl. ing. kemije, učenici su imali prilike sudjelovati u praktičnom dijelu rada u laboratoriju – koji se sastojao od vodstva učenika u ekološkoj rezidbi lovora, destilaciji lovora vodenom parom, dobivanju eteričnog ulja lovora, a na kraju i same izrade dezinficijensa u laboratoriju.



 


Naglasak je stavljen na poticanje ekološke osviještenosti učenika te očuvanje kulturne baštine na regionalnoj i nacionalnoj razini.


Povezivanje znanja


Logotip je osmišljen tako da na sebi sadrži boje koje podsjećaju na planet Zemlju i koji pokazuje je najbitnije živjeti u prirodi i nastojati se povezati s njom.



Kroz ovaj projekt i izradu dezinficijensa, učenici su pokazali svoje umijeće u fotografiranju te uz vodstvo mentora koristili su se školskim aparatima i obavljali praktičan rad, a cilj fotografiranja bilo je uhvatiti emociju drugih učenika u trenucima rada.


Treću godinu rada projekta GEKO-EKO, nastale fotografije obilježilo je povezivanje znanja na području matematike i fotografije za izradu kolaža u kojoj su motivi zaokruženi matematičkim oblicima (osmerokut, piramida, kvadrat, romboid, peterokut, pravokutnik, elipsa, krug).



GEKO-EKO kroz fotografije zabilježen je u nizu od devet kolaža koji čine cjelovit prikaz učenikova rada.