Predstavljanje sportova

FOTO Pogledajte kako protječe riječki Olimpijski dan

Alenka Juričić Bukarica

Foto Marko Gracin

Foto Marko Gracin

Hrvatski olimpijski dan održava se i na Platku, a demonstrira se čak 17 sportova, uključujući i sportove na vodi



Demonstracijama čak 17 sportova danas je na Bazenima Kantrida te na Platku obilježen Hrvatski olimpijski dan (HOD). I ove su godine posjetitelji imali prilike iz prve ruke saznati nešto više o sportovima koji ih zanimaju te izabrati kojim bi se sportom i sami bavili.


Foto galerija: Olimpijski dan na Bazenima Kantrida Foto: Marko Gracin


Inače, Hrvatski olimpijski odbor 2007. godine pokrenuo je program Hrvatski olimpijski dan čiji je cilj potaknuti građane svih dobnih skupina upravo na aktivno bavljenje sportom.





Na Kantridi su tako predstavljeni vodeni i borilački sportovi, kao i gimnastika. Dorotea Pešić Bukovac, predsjednica Riječkog sportskog saveza, istakla je kako se ove godine HOD ipak nije organizirao kao proteklih na Korzu.



– Ideja nam je bila približiti građanima, a pogotovo djeci i mladima, sportove na vodi obzirom na važnost koju imaju za Rijeku, ali i samu važnost bavljenja sportom kroz cijeli život, istakla je Pešić Bukovac.



Prilikom samog otvaranja HOD-a, na Bazenima Kantrida nekadašnji plivački reprezentativac i olimpijac Krešimir Čač je podignuo olimpijsku zastavu.



Govoreći o važnosti bavljenja sportom od najranije dobi, Čač je istaknuo kako bi preporučio svakom roditelju da upiše svoje dijete na bilo koji sport.



O svojim iskustvima govorio je i srebrni olimpijac, vaterpolist Damir Glavan, koji je ujedno i pozdravio inicijativu RSS-a da se promoviraju i plivački sportovi.



– Svakako bi bilo lijepo da se što više djece uključuje u sport, jer sport je nešto što uz školovanje gradi karakter, osobnost, uči djecu organizaciji i kao takvi se nauče na sve ono što ih u životu čeka, dakle, ne samo na pobjede, nego i na poraze.



Poanta je da educiramo djecu, netko će od njih jasno napraviti i vrhunske rezultate, no cilj je da svi steknu tu sportsku kulturu i aktivno kasnije žive sa sportom, bilo profesionalno, bilo rekreativno, kazao je Glavan.



A među predstavljenim borilačkim sportovima bila je i demostracija kenda. Ivan Marko Tomljenović iz Kendo kluba Rijeka pojasnio je kako je klub aktivan 12 godina, kao i da je kendo japansko mačevanje, nastalo na tradiciji samuraja.



– Imate dva igrača s mačevima. Cilj je nadmudriti suparnika, dakle, pravim dijelom mača u pravom trenutku pogoditi pravu metu i onda još to na pravilan način kako to propisuje ceremonija kenda, kazao je Tomljenović dodavši kako je vrlo živo, zanimljivo i glasno, ali i kako ne boli.



U klubu je najbrojnija skupina od 10 do 14 godina, a ovisno o zrelosti djeteta se može krenuti s nekih 6 do 8 godina.



Dodajmo i kako je s ciljem približavanja sportskih aktivnosti za djecu na području grada Rijeke napravljen i Univerzalni vodič za upis djece u sportske klubove koji je dostupan na web stranicama Riječkog sportskog saveza i Zajednice sportova Primorsko-goranske županije.