Projekt CEZAR

Evo kako EFRI portal riječkog Ekonomskog fakulteta povezuje studente i gospodarstvenike

Ingrid Šestan Kučić

Foto Mateo Levak

Foto Mateo Levak

Ekonomski fakultet u Rijeci okončao je EU projekt unapređenja zapošljivosti i stručne prakse studenata



Na Ekonomskom fakultetu Sveučilišta u Rijeci danas je održana završna konferencija EU projekta “Povećanje zapošljivosti studenata kroz unapređenje Centra za karijere i razvoj stručne prakse – CEZAR”, a riječ je o trogodišnjem projektu čija je vrijednost iznosila 2,8 milijuna kuna i rezultirao je novim EFRI portalom za stručne prakse putem kojeg svi studenti završnih godina mogu pronaći praksodavca za svoju stručnu praksu.


Stručna je praksa, pojasnila je prodekanica za suradnju s gospodarstvom i poslovanje te ujedno i voditeljica projekta CEZAR te nositeljica kolegija Stručna praksa prof. dr. Vesna Buterin, u sklopu novih nastavnih programa uvrštena i u obvezne kolegije za redovne, ali i izvanredne studente preddiplomskih, diplomskih i integriranih studija s bitno povećanim brojem sati.





– Unapređenje provođenja stručne prakse i bolja povezanost s gospodarstvom bili su ključni ciljevi projekta. Riječki Ekonomski fakultet bio je nositelj projekta, a glavni projektni partner Hrvatska gospodarska komora.


Projekt nam je donio puno pozitivnih promjena, jer jedan od glavnih rezultata je puno jača povezanost s privatnim i javnim sektorom s kojima izvodimo stručnu praksu, jer naši studenti na završnim godinama diplomskog i preddiplomskog studija obavljaju stručnu praksu u trajanju od 450 sati na diplomskom i 300 sati na preddiplomskom studiju.


Na taj smo način željeli povećati zapošljivost studenata te pružiti im sve kompetencije prije nego završe fakultet kako bi jednog dana bili spremni za izlazak na tržište rada i pronalazak posla. sada na stručnoj praksi imaju mogućnost da svo teorijsko znanje koje su usvojili primijene na praktičnim primjerima u poduzeću te da vide kako u stvarnosti izgleda realni sektor ekonomije, pojasnila je prof. dr. Buterin.



Izrada portala, dodala je, u potpunosti je digitalizirala stručnu praksu, jer studenti putem portala biraju mentore i poduzeće, a istovremeno mentori imaju mogućnost odabira studenata na temelju životopisa studenata.-


– Mentori nadgledaju rad studenata, a studenti imaju obvezu pisanja dnevnika rada i izvješća. Surađujemo s poslodavcima iz cijele Hrvatske, jer prema novom studijskom programu studenti diplomskog studija u ljetnom semestru imaju obvezu samo odrađivanja stručne prakse i diplomskog rada.


Predavanja više nemaju pa se mnogi vraćaju svojim kućama te smo osigurali izvođenje prakse i u njihovom mjestu stanovanja


Ekonomski fakultet ima potpisan sporazum o izvođenju stručne prakse s 350 poslodavaca, a jedan od rezultata projekta je i veća prepoznatljivost, posebno Centra za karijeru Ekonomskog fakulteta, zbog čega se i same tvrtke javljau fakultetu i uključuju u studentsku stručnu praksu.



Dekan Ekonomskog fakulteta prof. dr.EFI Saša Drezgić projekt “CEZAR” ocijenio je jednim od najkorisnijih projekata, jer iza njega je ostalo znanje, razvijeni institucijski mehanizmi i platforma koja projekt čini održivim, a ujedno je unaprijedio kružni odnos fakulteta, studenata i gospodarstva.