Zar opet

Drastično poskupljuje odvoz otpada u Rijeci, nove cijene su brutalne

Damir Cupać

Foto Sergej Drechsler

Foto Sergej Drechsler

Riječkim kućanstvima poskupljuje odvoz otpada i preko 60 posto, a onima koji nisu kućanstva i za 100 posto



Od 1. srpnja ove godine računi za odvoz komunalnog otpada poskupjet će za kućanstva od sedam do više od 60 posto, zavisno od broja članova kućanstva, a za kategorije koje nisu kućanstvo poskupjet će računi od 50 do gotovo 100 posto za one koji proizvode manje komunalnog otpada, dok će onima koji proizvoede više, cijena biti ista ili će se smanjiti za oko 50 posto.


Filipović dao suglasnost


Najavila je to pročelnica odjela gradske uprave za komunalni sustav Maja Malnar, a suglasnost na novi cjenik Komunalnog društva Čistoća dao je gradonačelnik Marko Filipović.


– Sukladno odredbama Zakona cijena javne usluge plaća se radi pokrića troškova nabave i održavanja opreme za sakupljanje otpada, troškova prijevoza otpada, troškova obrade miješanog komunalnog otpada i biootpada, troškova nastalih radom reciklažnog dvorišta i mobilnog reciklažnog dvorišta zaprimanjem bez naknade otpada nastalog u kućanstvu, troškova prijevoza i obrade krupnog, glomaznog, otpada koji se bez naknade sakuplja kod korisnika na obračunskom mjestu i troškova vođenja propisanih evidencija i izvješćivanja u svezi s javnom uslugom.




Strukturu cijene javne usluge čini cijena obvezne minimalne javne usluge i cijena za količinu predanog miješanog komunalnog otpada.


Cijena obvezne minimalne javne usluge plaća se radi pokrića troškova nabave i održavanja opreme za sakupljanje otpada, troškova prijevoza otpada, troškova nastalih radom reciklažnog dvorišta i mobilnog reciklažnog dvorišta zaprimanjem bez naknade otpada nastalog u kućanstvu i troškova vođenja propisanih evidencija i izvješćivanja u svezi s javnom uslugom.


Cijena obvezne minimalne javne usluge primjenjuje se prema odredbama samog Zakona kao jedinstvena cijena za sve korisnike usluge razvrstane u kategoriju korisnika kućanstvo i za sve korisnike usluge razvrstane u kategoriju korisnika koji nije kućanstvo.


Zakonom su određene dvije kategorije, kućanstva i oni koji nisu kućanstva, pa cijeća obvezne minimalne javne usluge za kućanstvo u obračunskom razdoblju iznosi 54,91 kuna bez PDV-a, dok je cijena obvezne minimalne javne usluge za korisnike razvrstane u kategoriju korisnika koji nije kućanstvo u obračunskom razdoblju 154,53 kuna bez PDV-a, pojasnila je pročelnica Malnar.


Kakva je to formula?


Do ukupnog iznosa računa korisnika usluga Komunalnog društva Ćistoća dođe se kada se na cijenu obvezne minimalne usluge doda varijabilni dio.


– Cijena za količinu predanog miješanog komunalnog otpada plaća se radi pokrića troškova obrade miješanog komunalnog otpada i biootpada i troškova prijevoza i obrade krupnog, glomaznog, otpada koji se bez naknade sakuplja kod korisnika na obračunskom mjestu.


Cijena javne usluge za količinu predanog miješanog komunalnog otpada (C) sastoji se od jedinične cijene za pražnjenje volumena spremnika miješanog komunalnog otpada izražene u kunama (JCV), broja pražnjenja spremnika miješanog komunalnog otpada u obračunskom razdoblju sukladno podacima u evidenciji Čistoće (BP) i udjela korisnika u korištenju spremnika (U).


Cijena javne usluge za količinu predanog miješanog komunalnog otpada (C) određuje se prema izrazu C = JCV x BP x U, pojasnila je formulu pročelnica Malnar, a čija primjena dovodi do drastičnog poskupljenja za dio korisnika usluga Čistoće.


Prevedimo tu formulu na normalan jezik


Kada se matematičke formule izračuna prevedu na jednostavan jezik, ili pretvore u račune koje će plaćati korisnici to izgleda ovako – jedan član kućanstva do sada je plaćao uslugu 46,61 kunu, a od 1. srpnja 2022. godine će plaćati 75,15 kuna što je povećanje od preko 60 posto.


Dva člana kućanstva dobijat će novi račun s iznosom od 95,39 kuna umjesto 68,49 kuna, što je poskupljenje od 63 posto.


Tri člana kućanstva mjesečno su do sada plaćaća 83,24 kune, sada će 115,63 kune, poskupljenje nešto manje od 40 posto.


Četiri člana kućanstva umjesto 95,12 kuna plaćat će 135,87 kuna (42,84 posto poskupljenje).


Pet članova kućanstva umjesto 145,61 kunu plaćat će 156,11 kuna (7,21 posto poskupljenje), a šest članova kućanstva dobijat će račun umjesto dosadašnjih 157,49 kuna 176,35 kuna, što je poskupljenje od 12 posto.


Tko će najgore proći


Kada je riječ o kategoriji koja nije kućanstvo, račun zavisi od veličine spremnika, a najgore će proći oni koji proizvode najmanje otpada. No, zakonom je to tako propisano.


Korisnici spremnika od 80 litara plaćat će gotovo sto posto veću cijenu jer će umjesto 93,68 kuna dobijati uplatnicu na 183,97 kuna, korisnici spremnika od 120 litara umjesto 130,96 kuna plaćat će 198,69 kuna (poskupljenje 51,72 posto).


Korisnici spremnika od 240 litara umjesto 242,82 kune plaćat će 242,85 kuna (razlika je 00,01 posto), a korisnici spremnika od 1100 litara mogu slaviti jer će dobijati račune umanjene za preko 50 posto, 559,33 kune umjesto 1.147,07 kuna.


Ovime su nas probali utješiti


Pročelnica Malnar za utjehu je navela da su uspoređivane cijene u drugim gradovima s onim koje će po novom imati Komunalno društvo Čistoća i da ispada da je prikupljanje komunalnog otpada skuplje za građane Zagreba, Pule, ali i Krka i Preloga po litri zapremine.


– Cijene su otvrđene na temelju zakona i omogućit će funkcioniranje sustava, s tim da će poticati korisnike na odvajanje otpada. Komunalno društvo Čistoća intenzivno radi na individualizaciji prikupljanja otpada, zaključila je pročelnica Malnar.


Filipović: Nepravedno je, ali…


Gradonačelnik Marko Filipović naglasio je da nevoljko daje suglasnost na novi cjenik Komunalnog društva Čistoća, ali da se nekad moraju donijeti odluke koje nisu popularne.


– Suglasnost je potrebna kako bi se omogućila sigurnost sustava prikupljanja otpada. Intenzivno se radi na individualizaciji procesa. Povećanje cijene nije popularno, ali je u ovom trenutku nužno.


Nadam se da cijene energenata neće divljati i da će se tržište smiriti jer je cijena određena prije nego što su počeli tržišni poremećaji koji su doveli do drastičnih povećanja cijena energenata.


Izražavam nezadovoljstvo zakonskim rješenjima koja su nepravedna prema korisnicima.


Borili smo se da takav zakon ne bude prihvaćen, ali nismo uspjeli i sada ga moramo poštovati, iako je nelogično da se snižava cijena onima koji proizvode najviše otpada, a povećava onima koji proizvode najmanje, izjavio je Filipović.


Iskoristio bih priliku i čestitao novom direktoru Eko plusa Aleksandru Bulogu i zaželio bih mu uspješan rad.


Poskupio Ekoplus, poskupila i Čistoća


Troškovi obrade miješanog komunalnog otpada Komunalno društvo Čistoća procijenila je na temelju godišnje količine od 54.000 tona otpada, utvrđene temeljem dosadašnjih godišnjih količina otpada te nove jedinične cijene obrade komunalnog otpada u Centru za gospodarenje otpadom Marišćina.


– Naime, Ekoplus d.o.o. kao trgovačko društvo koje upravlja Centrom za gospodarenje otpadom Marišćina je donio novi cjenik obrade i zbrinjavanja otpada kojim se od 15. veljače 2022. godine jedinična cijena obrade i zbrinjavanja komunalnog otpada u CGO Marišćina uvećava sa dotadašnjih 540 kuna na 866 kuna bez PDV-a po toni predanog otpada.


Troškovi prijevoza i obrade glomaznog otpada u okviru javne usluge uključuju troškove obrade i zbrinjavanja prikupljenog otpada na bazi procijenjene godišnje količine od 10.000 tona glomaznog otpada, utvrđene temeljem dosadašnjih godišnjih količina otpada te cijene zbrinjavanja u iznosu od 1.100 kuna bez PDV-a po toni, troškove zaposlenika u sustavu odvoza glomaznog otpada, troškove energenata, te ostale materijalne, nematerijalne i interne troškove.


Svim je korisnicima kategorije kućanstvo u okviru javne usluge omogućen besplatan odvoz glomaznog otpada na obračunskom mjestu korisnika usluge i u količinama određenim odlukom, navela je pročelnica Odjela gradske uprave za komunalni sustav Maja Malnar.


Muka s višestambenim objektima


Kada je riječ o individualizaciji prikupljanja otpada, pročelnica Odjela gradske uprave za komunalni sustav Maja Malnar navela je da se s obzirom na veličinu područja i broj korisnika, podjela spremnika u gradu Rijeci obavlja se sukcesivno, po mjesnim odborima, tako da je do sada odrađeno 13 mjesnih odbora pri čemu je na adrese više od 6.000 korisnika u obiteljskim kućama dostavljeno više od 18.000 spremnika, bez naknade.


– Najveći problem rješavanja individualiziranog sustava prikupljanja otpada u velikim urbanim sredinama kao što je Rijeka predstavljaju višestambeni objekti, peterokatnice i neboderi, kojih u Rijeci ima znatno više nego u drugim jedinicama lokalne samouprave u kojima je KD Čistoća davatelj usluge sakupljanja komunalnog otpada.


Vezano za dodjelu zajedničkih spremnika višestambenim zgradama, u kontinuiranoj suradnji između stručnih službi Grada Rijeke i stručnih službi KD Čistoća analizirano je pet mjesnih odbora – Grbci, Pehlin, Gornji Zamet, Zamet i Srdoči te su predložene lokacije za implementaciju odgovarajuće infrastrukture za prihvat planiranog broja zajedničkih spremnika – ugradnja ukopanih ili poluukopanih spremnika ili smještaj montažnih spremišta za spremnike.


Na području navedenih mjesnih odbora predložene su 43 lokacije za ugradnju ukopanih ili poluukopanih spremnika i 33 lokacije za postavu 123 zaštitna spremišta za smještaj spremnika za otpad, koje se trenutno usuglašavaju u pogledu urbanističkih, prometnih i drugih prostornih uvjeta, pojasnila je pročelnica Malnar.