MEDRI 2023.

Dekanskom konferencijom otvorena međunarodna konferencija Medicinskog fakulteta u Rijeci

Ingrid Šestan Kučić

Foto Mateo Levak

Foto Mateo Levak

Ako smo dobri stručnjaci ne znači i da smo dobri pedagozi. Svima nam treba cjeloživotno obrazovanje, poručio je dekan riječkog Medicinskog fakulteta Goran Hauser



Dekanskon konferencijom kao predkonferencijskim događajem danas je započela višednevna međunarodna konferencija MedRi 2023 – First International Conference on Teaching and Learning in Medical Education koju će u živo pratiti četiristotinjak sudionika, a online njih još tisuću.


Foto galerija: Otvorena konferencija MedRi 2023. Foto: Mateo Levak


Riječ je o konferenciji koja je, kako na današnjem otvorenju istaknula predsjednica organizacijskog odbora, doc. dr. Nina Pereza, prvi put okupila sve dionike medicinske izobrazbe koji će razgovarati o obrazovanju novih budućih liječnika.





Konferenciju koju zajedničku organiziraju Medicinski fakultet u Rijeci, Texas Tech University Health Sciences Center El Paso (USA), Hrvatska liječnička komora, Sveučilište u Rijeci i Klinički bolnički centar Rijeka, uz potporu Dekanske konferencije, Hrvatskoga liječničkog zbora, Inovativne farmaceutske inicijative i Hrvatskog gastroenterološkog društva, kao i pokroviteljstvo Ministarstva znanosti i obrazovanja i Ministarstva zdravstva.


Foto Mateo Levak


U sklopu konferencije bit će održan i satelitski simpozij “First International Student Symposium on Future Doctors Educating the World”, a tijekom današnje Dekanske konferencije koja se održala pod nazivom “Izazovi i budućnost medicinske izobrazbe u Republici Hrvatskoj” prof. dr. Slavko Orešković, dekan Medicinskog fakulteta u Zagrebu i predsjednik Dekanske konferencije govoreći o dosadašnjoj djelatnosti tog tijela najavio je osnivanje poliklinika u okviru fakulteta medicinskog područja.



– Medicinski su fakulteti dobili zakonsku mogućnost osnivanja ustrojbenih jedinica, odnosno poliklinika i ambulanti, kao svoje vlastite ustrojbene jedinice prvenstveno za zdravstvenu zaštitu studenata i da financiranje vode preko Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje, najavio je prof. dr. Orešković.



Govoreći o radu Dekanske konferencije istaknuo je da ona već 24 godine okuplja dekane hrvatskih medicinskih fakulteta te Medicinskog fakulteta u Mostaru s ciljem ujednačavanja nastave i vještina koje studenti trebaju savladati, dok je dekan riječkog Medicinskog fakulteta izv. prof. dr. Goran Hauser kazao da je cilj današnje konferencije okupiti one koji rade na medicinskoj edukaciji.



– Ako smo dobri stručnjaci, dobri gastroenterolozi i ginekolozi i slično, to ne znači i da smo automatski dobri pedagozi. Tu nam svima treba cjeloživotno obrazovanje. Jedan od ciljeva konferencije je identificirati najbolje među nama i one koji imaju interesa u tom području, istaknuo je izv. prof. dr. Hauser.



Međunarodna znanstvena konferencija u Lovranu traje do nedjelje. a namijenjena je medicinskim i drugim edukatorima u zdravstvenoj profesiji, upravama, studentima medicine i drugih studija u području zdravstvene profesije, specijalizantima, administratorima i svima koji sudjeluju u medicinskoj edukaciji.



Na konferenciji će biti održano više od 110 izlaganja, prisustvovat će više od 70 pozvanih predavača te 30 studentskih udruga i organizacija iz deset država.


Tijekom tri dana bit će predstavljeni trendovi i primjeri dobre prakse medicinske edukacije u Hrvatskoj i svijetu, dok će posljednjeg dana konferencije, dekani svih medicinskih fakulteta potpisati Lovransku deklaraciju, koja će sadržavati zaključke konferencije, kao i kratkoročne i dugoročne ciljeve kojima će se fakulteti obvezati na donošenje promjena.